Çözüldü i7 11800H ile RTX3070M darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB
SSD veya HDD modeli
M2 SSD 1TB Samsung
Ekran Kartı: RTX 3070 Laptop GPU
İşlemci: i7-11800H

Selamlar dostlar. Görseldeki değerlere göre sizce bir darboğaz sorunu söz konusu mu? Oyunda ekranı hızlıca hareket ettirdiğimde de yırtılmalar söz konusu.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    Ekran görüntüsü 2023-01-08 005000.png
    99,4 KB · Görüntüleme: 218
Çözüm
@NecroBit sorunu çözebildinmi hocam son durum nedir?
Çözüldü hocam düzeltmem gerekiyordu benim hatam. Garanti kapsamında anakart değişimi yapıldı. Şimdi hem eskisinden çok daha iyi sıcaklık değerleri alıyorum, hem sorun ortadan kalktı. Tek sorun fan sesi, o da sinek problem fazla rahatsız etmiyor. İlgine sağlık :)
Güzel aslında kullanımlar cyberpunk için. eğer uncharted veya gow yüklü ise onlarlada karşılaştırabiliriz.
Koyuyor hocam gerçekten koyuyor. Güçlü değerler falan iyi güzel de, bu oyunda çektiğimiz birtakım ayarlar ile geldiğimiz noktaya nazaran Project Zomboid gibi 2.5 D oyunlarda yaşadığım takılmalar koyuyor.

Çok iyi bu arada hocam :( benim cihazım bios sorunlu olduğu için 45'i geçince edp throttle oluyor.
Edp throttle nedir?

Koyuyor hocam gerçekten koyuyor. Güçlü değerler falan iyi güzel de, bu oyunda çektiğimiz birtakım ayarlar ile geldiğimiz noktaya nazaran Project Zomboid gibi 2.5 D oyunlarda yaşadığım takılmalar koyuyor.
Anakart değişimi ile düzelmemişmiydi hocam neden hala sorun yaşıyorsunuz?

Koyuyor hocam gerçekten koyuyor. Güçlü değerler falan iyi güzel de, bu oyunda çektiğimiz birtakım ayarlar ile geldiğimiz noktaya nazaran project zomboid gibi 2.5 D oyunlarda yaşadığım takılmalar koyuyor.

EDP throttle nedir?

Cihaz kendini kısıyor hocam. Benim BIOS sorunum cihaz toplam 150 watt kullanımı geçince kendini kısıyor. CPU 22 GPU 90 watt civarına düşüyor. İşin kötüsü sabitliyor bu rakamı cihazı yeniden başlatmadan düzelmiyor.

Yok sorunum bu değil. Genel olarak basit oyunlarda genellikle özgür dünyası olan ve yaratıcılık gerektiren oyunlarda aldığım FPS değerlerinden ziyade takılmalar zoruma gidiyor. 7 Days to Die gibi bir nimeti düşük ayarlarda dahi akıcı oynayamıyorum. Herkesin arayışı farklıdır, ben bu açıdan hala tatmin olamadım. Mezara girince düzelecez heralde :)

Yok sorunum bu değil. Genel olarak basit oyunlarda genellikle özgür dünyası olan ve yaratıcılık gerektiren oyunlarda aldığım FPS değerlerinden ziyade takılmalar zoruma gidiyor. 7 Days to Die gibi bir nimeti düşük ayarlarda dahi akıcı oynayamıyorum. Herkesin arayışı farklıdır, ben bu açıdan hala tatmin olamadım. Mezara girince düzeleceğiz herhalde :)

Üzücü gerçekten. Bu kadar para verip insanın bu sorunlarla uğraşmasına üzülüyorum.

Cihaz kendini kısıyor hocam. Benim BIOS sorunum cihaz toplam 150 watt kullanımı geçince kendini kısıyor. CPU 22 GPU 90 watt civarına düşüyor. İşin kötüsü sabitliyor bu rakamı cihazı yeniden başlatmadan düzelmiyor.
Yine de serviste yapılacak olan parça değişimi ile çözülecek diye hissediyorum. Bu tarz sorunlar seni beni aşar

Üzücü gerçekten. Bu kadar para verip insanın bu sorunlarla uğraşmasına üzülüyorum.
Benim daha çok üzüldüğüm şey, insanlara kötü performanslı dizüstü bilgisayarlarını sanki çok ahım şahım bir şeymiş gibi akıllarının çelinmesi. Adam zaten pek hakim değil, herkesin hayali herkes için büyük gözükmeyebilir ama belki o adam güzel bir dizüstü bilgisayarında güzel bir performans almak istiyor?

İnsanın hevesinin kursağında kalması kadar acı veren başka bir şey daha yoktur inancıma göre. Sahte reklamlarla pohpohlanmış "çocuklara karne hediyesi ihi ihi" şeklindeki güzellemelerle insanları her gün nasıl kandırdıklarına şahit olmaktan usandım cidden. Memleketin durumu zaten malum.

Olabilir hocam. cihazınız kaç aylık?
Birlikteliğimizin 8. ayı :)

Benim daha çok üzüldüğüm şey, insanlara kötü performanslı dizüstü bilgisayarlarını sanki çok ahım şahım bir şeymiş gibi akıllarının çelinmesi. Adam zaten pek hakim değil, herkesin hayali herkes için büyük gözükmeyebilir ama belki o adam güzel bir dizüstü bilgisayarında güzel bir performans almak istiyor?

İnsanın hevesinin kursağında kalması kadar acı veren başka bir şey daha yoktur. Sahte reklamlarla pohpohlanmış "çocuklara karne hediyesi ihi ihi" şeklindeki güzellemelerle insanları her gün nasıl kandırdıklarına şahit olmaktan usandım cidden. Memleketin durumu zaten malum.

Birlikteliğimizin 8. ayı :)

Çok haklısınız hocam çok. Bizimde 9. ayı iyi kötü geçti fakat Haziran'da şu BIOS güncellemesini yapmasam çok mutlu olurdum. Kandırıldım ben dediğiniz gibi Türk forumlarında sordum şu lanet cihazı. Girip Reddit'e bakmak aklımın ucundan geçmedi. Benim sorunumu yaşayan onlarca insan var. Hatta bunun için site açılmış BIOS kilidini açıp sorunu düzelten insanlar var :D

Çok haklısınız hocam çok. Bizimde 9. ayı iyi kötü geçti fakat Haziran'da şu BIOS güncellemesini yapmasam çok mutlu olurdum. Kandırıldım ben dediğiniz gibi Türk forumlarında sordum şu lanet cihazı. Girip Reddit'e bakmak aklımın ucundan geçmedi. Benim sorunumu yaşayan onlarca insan var. Hatta bunun için site açılmış BIOS kilidini açıp sorunu düzelten insanlar var :D
BIOS kilidini açmak garanti bozan bir şey sanıyorum. Android telefona root atmak gibi. Site linki var mı? Veya ne yazarsam net çıkar merak ettim.

BIOS kilidini açmak garanti bozan bir şey sanıyorum. Android telefona root atmak gibi. Site linki var mı? Veya ne yazarsam net çıkar merak ettim.

Evet fakat BIOS sürümünü bile düşüremiyoruz. ASUS'da böyle değil mesela istediğin gibi düşürüp yükseltebiliyorsun. Siteyi 15 dakika aradım fakat bulamadım. BIOS kilidini kaldırmak için mail atın bağlanıp yapalım tarzı bir şey yazıyordu hatırladığım kadarıyla. Emin değilim.

Geri
Yukarı