i7-11800H RTX 3070 laptopun CPU'sunun 95-100 derecede çalışması sorun oluşturur mu?

NecroBit

Kilopat
Kek günü
Daha fazla  
Merhaba! HP Omen 17 dizüstü bilgisayarım ile, LDPlayer emülatör kullanarak 7 farklı oturum açıyorum ve sürekli açık kalması gerek olan bir durum söz konusu. MSI Afterburner ile kontrollerimi sağladığımda ekran kartını pek kullanmadığından (ki GPU %100 kullanımda Max. 85c° görüyor) sorun olmuyor fakat CPU sürekli olarak 95c°-100c° arası çalışıyor.

PC özellikleri:
  • 8 GB RTX 3070 Mobile GPU.
  • i7-11800H Mobile CPU 2.3GHz Turbo 4.5GHz
  • 64 GB 3200MHz DDR4 RAM (32x2)

Ekmek parası diyelim ihtiyacım var sistemin işler durumda olmasına. Yaklaşık 2 haftadır sürekli olarak çalışıyor. Bir ara 1 gün boyunca dinlendirdim. Bildiğim kadarıyla büyük oranda emülatörün GPU ile çalışmasını sağlamam mümkün görünmüyor. Bu durumun elbette sağlıklı bir durum olmadığının farkındayım. Fakat bu işe bir süre devam etmeliyim. Bu gibi bir sebepten ötürü zarara uğrayan, CPU'yu veya anakartı yakan birileri var mı öğrenmek istiyordum. Araştırdım fakat dediğim (GPU ağırlıklı çalıştırma) yöntemi ile alakalı bildiğiniz başka herhangi bir bilgiye sahipseniz ve paylaşabilirseniz minnettar olurum.

Şimdiden emeklerinize sağlık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir soğutucu alarak da durumu kurtarabilirsiniz gibi ama emulator işini kısa vaadede yapacağınız için ne kadar mantıklı bilmemem.

Sıcaklığı ciddi oranda düşürüyor sorununuzu çözer diye düşünüyorum.

Eğer ki FPS ile işiniz yoksa işlemciyi kısıtlamayı deneyebilirsiniz.

Hocam GPU da ve CPU da çok sıcak imkanınız varsa içini temizleyin ve termal macun uygulayın sıcaklıklar büyük ölçüde düşer.

Hocam hep sınır değerler, işlemci frekansı kısma şansınız yok mu?
Şöyleki, Omen Gaming Hub program arayüzünden undervolting yaptım. Fakat pek işe yaramış gözükmüyor.

Hocam GPU da ve CPU da çok sıcak imkanınız varsa içini temizleyin ve termal macun uygulayın sıcaklıklar büyük ölçüde düşer.

Bu sıcaklık değerlerini oyun içinde de aldığımdan alışkınım. CPU normal değil fakat GPU gayet normal dizüstü bu sonuçta

Bir soğutucu alarak da durumu kurtarabilirsiniz gibi ama emulator işini kısa vaadede yapacağınız için ne kadar mantıklı bilmemem.

Sıcaklığı ciddi oranda düşürüyor sorununuzu çözer diye düşünüyorum.

Eğer ki FPS ile işiniz yoksa işlemciyi kısıtlamayı deneyebilirsiniz.
Resimdeki ayakları normalde kullanıyordum fakat bunları kullanırken yani alt kısım boşlukta kalıyorken ilginç bir şekilde elinizi klavye kısmına tuttuğunuzda sıcaklık daha fazla hissediliyorken, bu ayaklar olmayınca tabanı masa ile temas edince daha serin duruyor. fiziksel etkisi bu sadece.

Dediğiniz ürün çok pahalı. Önce kart minimumlarını halletmem gerekir. Önümüzdeki aylar için düşünebilirim

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-02-20 194944.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-20 194944.png
    571,7 KB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
Şöyleki, Omen Gaming Hub program arayüzünden undervolting yaptım. Fakat pek işe yaramış gözükmüyor.

Bu sıcaklık değerlerini oyun içinde de aldığımdan alışkınım. CPU normal değil fakat GPU gayet normal dizüstü bu sonuçta.

Resimdeki ayakları normalde kullanıyordum fakat bunları kullanırken yani alt kısım boşlukta kalıyorken ilginç bir şekilde elinizi klavye kısmına tuttuğunuzda sıcaklık daha fazla hissediliyorken, bu ayaklar olmayınca tabanı masa ile temas edince daha serin duruyor. Fiziksel etkisi bu sadece.

Dediğiniz ürün çok pahalı. Önce kart minimumlarını halletmem gerekir. Önümüzdeki aylar için düşünebilirim.

Hocam GPU normal degil normal laptopta olsa taş çatlasa 80 derece olmalı sizinki 85.

Yeni konular

Geri
Yukarı