i7 12700H RTX 3060 Laptop Valorant'ta 92 Derece

100 dereceye kadar çalışabilmesi hiçbir şey değiştirmez dostum. Kasa kullananlar enayi mi 70-80 dereceden 50-60 a düşürebilmek için sıvı soğutma kullanıyor. 92 derecenin anormal olduğu ortada, servise başvurmalı.

Throttling yapmadığı sürece birşey değişmez. Zaten piyasadaki çoğu laptop aldığın gibi 92 dereceleri görüyor yük altında. Tek artısı fan devirleri düşük olur. Ama bu da masaüstü bilgisayar için geçerli. 70-80 derece ile 50-60 derece arasında ses farkı olabilir masaüstünde ama laptopta her iki durumda da kafa ütüleyen fan sesi olacaktır :)

Throttling yapmadığı sürece birşey değişmez. Zaten piyasadaki çoğu laptop aldığın gibi 92 dereceleri görüyor yük altında. Tek artısı fan devirleri düşük olur. Ama bu da masaüstü bilgisayar için geçerli. 70-80 derece ile 50-60 derece arasında ses farkı olabilir masaüstünde ama laptopta her iki durumda da kafa ütüleyen fan sesi olacaktır :)
Fan konusunda haklısınız, şahsen ben laptopumu oyun oynarken 75-80 derece de görmek varken 92 derece de görmek istemezdim. (Abra v18.2 7.ay ağır oyunlarda 80-85 , valorantta 80)

Aynen öyle. Üreticiler de laptop bileşenlerini kaçınılmaz olarak fazla ısınacağını bildiğinden buna göre üretiyorlar zaten. Ha bana kalırsa yeni alınmış bir laptop için bu değerler yine yüksek sayılabilir.

Fan konusunda haklısınız, şahsen ben laptopumu oyun oynarken 75-80 derece de görmek varken 92 derece de görmek istemezdim. (Abra v18.2 7.ay ağır oyunlarda 80-85 , valorantta 80)

Orası öyle ama dediğim gibi çoğu yeni laptop böyle. Turbo boost kapatıldığında 10-15 derece farkediyor. Belki kaliteli bir termal macun turbo boost kapatılmadan 90 altına düşürebilir.

Orası öyle ama dediğim gibi çoğu yeni laptop böyle. Turbo boost kapatıldığında 10-15 derece farkediyor. Belki kaliteli bir termal macun turbo boost kapatılmadan 90 altına düşürebilir.
Turbo boost dediğiniz şey ne? HP'ye özel birşey mi?

Eğer Intel Turbo Boost'u kast ediyorsanız, arkadaşta o ayarın açık olduğunu sanmıyorum.

Yük altında CPU'nun frekansını max seviyeye çıkarıyor. 2.7Ghz'den 4.2Ghz'e gibi. Intellerde bu şekilde yani.

Eğer Intel Turbo Boost'u kast ediyorsanız, arkadaşta o ayarın açık olduğunu sanmıyorum.

Varsayılan olarak açık durumdadır. Acer'ın güç tasarrufu modunda bile açık.

Herkese cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. Bana da anormal geldi çünkü bu sıcaklıklara daha önce çıkmıyordum. En yakın zamanda servise başvuracağım

Notebook soğutucusu alınabilir ve bilgisayarın sağı solu arkası açık olsun. Notebook'larda normal maalesef bunlar. Yazın ne olacak onu merak ediyorum.

Ben de laptop ile oyun oynuyorum ve 90 derecelere epey alıştım. Zaten işlemci için tehlikeli sıcaklıklara girildiğinde otomatik frekans düşüyor ve sıcaklık dengeleniyor. Eğer performansta değişim yoksa 80 derece ile 90 derece arası fark yok.

Not: i7 12700H 100 dereceye kadar çalışabiliyor.

en fazla 78-80 dereceyi görüyorum aynı işlemciyle sadece 3050 tı benım kart yıne 32 gb ram bence sıcaklıkların normal değil

Ben de laptop ile oyun oynuyorum ve 90 derecelere epey alıştım. Zaten işlemci için tehlikeli sıcaklıklara girildiğinde otomatik frekans düşüyor ve sıcaklık dengeleniyor. Eğer performansta değişim yoksa 80 derece ile 90 derece arası fark yok.

Not: i7 12700H 100 dereceye kadar çalışabiliyor.

aynı işlemci 3050 tı ile max 78-79 görüyorum normal değil sıcaklıkları

Geri
Yukarı