i7 13700K 200 & 150 Watt TDP limiti ile Cinebench R23 Testi

Makaleler
110
  • i7 13700K
  • MSI MEG Z690i Unify
  • Kingstone 32 GB DDR5 5600 MHz
  • NZXT Kraken Z53
BIOS'tan sadece PL1 ve PL2 ayarı 200 Watt olarak değiştirildi.

1666382810700.png

BIOS'tan sadece PL1 ve PL2 ayarı 150 Watt olarak değiştirildi.

1666383599523.png

1666382835764.png

@deMarc @MisafirTerliği34 ilginizi çekeceğini düşünüyorum. SFF kasada rahatça kullanılabilir gibi.

Son düzenleme:
Elinize sağlık gerçekten iyi oldu.
Bu iki değer için de fan hızlarınız kaç rpm'di acaba? Boştaki ısı değerleri sizce nasıl?

Süpriz bozanı sonradan gördüm :) ama bir rpm yazabilirseniz çok sevinirim.

Elinize sağlık gerçekten iyi oldu.
Bu iki değer için de fan hızlarınız kaç rpm'di acaba? Boştaki ısı değerleri sizce nasıl?

Teşekkürler. ML120 Pro fanlar ile kullanıyorum, test esnasında %60 civarı çalıştı, maksimum %70 gördü. Biraz daha ince ayar ve daha sessiz fanlarla daha iyi olabilir belki. Daha geniş bir kasada da aynı şekilde daha iyi olacaktır. SFF kasa olduğu için ve içindeki tek iki fan radyatör fanı olduğu için olduğundan biraz yüksekte tuttum curve u.

150 Watt limit + undervolt sonraki deneyeceğim şey.

Teşekkürler. ML120 Pro fanlar ile kullanıyorum, test esnasında %60 civarı çalıştı, maksimum %70 gördü. Biraz daha ince ayar ve daha sessiz fanlarla daha iyi olabilir belki. Daha geniş bir kasada da aynı şekilde daha iyi olacaktır. SFF kasa olduğu için ve içindeki tek iki fan radyatör fanı olduğu için olduğundan biraz yüksekte tuttum curve u.

150 Watt limit + undervolt sonraki deneyeceğim şey.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Bir sonraki testinizi merakla bekliyorum.

Değerler bence çok iyi. Cinebench'te bu değerlere ulaşıyorsa zaten tepe seviyesi buralardır, 200W'a yakın güç çekerken 74 derece hiçbir şey değil. Hatta fan curve'ü %50'nin altına da çekebilirsiniz idle seviyelerinde %30 dönse kafi.

Gerçi sonuçlarda dikkatimi çeken şey 150W ayarında CPU kullanımı %30'lar seviyesine inmiş, 200W ayarında ise tam yükte kullanılıyor. Orada bir sensör hatası var gibime geldi, 150W güç çekip, aynı yüksek frekanslarda çalışıp, Cinebench'te o skoru alıp nasıl %30 yükte çalışıyor tam anlamadım.

Değerler bence çok iyi. Cinebench'te bu değerlere ulaşıyorsa zaten tepe seviyesi buralardır, 200W'a yakın güç çekerken 74 derece hiçbir şey değil. Hatta fan curve'ü %50'nin altına da çekebilirsiniz idle seviyelerinde %30 dönse kafi.

Evet değerler benim de hoşuma gitti. Bunu dememin bir nedeni de ilk denememde her şey açık bırakıp bu kasa ve soğutucuyla 310 Watt'ı görmüş olmam:

Screenshot_20221021_104104.png

UV bile yapmadan LP limiti koyup, düzgün bir soğutma ayarıyla rahatça kullanmak mümkün.

Gerçi sonuçlarda dikkatimi çeken şey 150W ayarında CPU kullanımı %30'lar seviyesine inmiş, 200W ayarında ise tam yükte kullanılıyor. Orada bir sensör hatası var gibime geldi, 150W güç çekip, aynı yüksek frekanslarda çalışıp, Cinebench'te o skoru alıp nasıl %30 yükte çalışıyor tam anlamadım.

Büyük ihtimalle hatalı ölçüm yaptı. Testi birkaç kere daha denedim ve benzer sokrlar aldım. BÜyük ihtimalle o sırada HWMonitör sensörü okuyamadı.

200W ve 150W ayarlarında single core değeri kaçtı acaba?

@SideWinder 13. neslin 13600k'sı ile 13700k'sı arasında bir tercih yapacağım. Ancak öncelikle anakart almam gerekiyor. Asus'u arayüzü ve kullanımını seviyorum, o yüzden asus düşünüyorum. Maliyetleri sebebiyle ddr4 ile devam edeceğim.

Asus tuf z690 ve z790 arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz acaba?

Son düzenleme:
Böyle bir işlemci alıp sınırlamak gereksiz değil mi? O zaman bir alt seviyesini almak daha mantıklı olmaz mıydı? Yoksa sadece test mi bunlar.
Aynı şeyi ben de düşündüm ancak, 13700k sınırlamaya rağmen (hem 200 hem de 150 watt için) 13600k'nın stock hızından daha iyi değerler vermiş. Aynı zamanda sıcaklık değerleri de bu sınırlamayla iyi.

Böyle bir işlemci alıp sınırlamak gereksiz değil mi? O zaman bir alt seviyesini almak daha mantıklı olmaz mıydı? Yoksa sadece test mi bunlar.

Testten ziyade bu işlemcinin çalıştığı kasa şu:

WhatsApp Image 2022-10-22 at 17.05.29.jpg

Bu kasada işlemciyi sınırlayıp az performans kaybına karşılık daha düşük sıcaklıklar ve daha yüksek verimlilik almak daha mantıklı bir seçenek. Ayrıca sınırlamaktan ziyada stok değerlere yakın tutuyorum gibi. Zira bu kasada bile bırakınca kendi kendine boostlayıp, daha yüksek güçlere çıkıyor.

Ayrıca yeni birkaç ayar yaptım. Lite ve LLC'yi 5'e çekip, E Core Max Ratioları 36, P Core Max Ratioları ise 51 ile sınırladım. Voltaj modunu da adaptif + ofset olarak değiştirdim, -0.02 ofset uyguladım.

1666452340534.png

Geri
Yukarı