i7 13700K 200 & 150 Watt TDP limiti ile Cinebench R23 Testi

Testten ziyade bu işlemcinin çalıştığı kasa şu:

Eki Görüntüle 1550729

Bu kasada işlemciyi sınırlayıp az performans kaybına karşılık daha düşük sıcaklıklar ve daha yüksek verimlilik almak daha mantıklı bir seçenek. Ayrıca sınırlamaktan ziyada stok değerlere yakın tutuyorum gibi. Zira bu kasada bile bırakınca kendi kendine boostlayıp, daha yüksek güçlere çıkıyor.

Ayrıca yeni birkaç ayar yaptım. Lite ve LLC'yi 5'e çekip, E Core Max Ratioları 36, P Core Max Ratioları ise 51 ile sınırladım. Voltaj modunu da adaptif + ofset olarak değiştirdim, -0.02 ofset uyguladım.

Eki Görüntüle 1550732
Üstad gerçekten çok iyi değerler, 150watt çekmiş, 28k puan almış ve sadece 65 derece. Sanırım biraz manuel ayarlar yaptınız. Bu ayarlar konusunda çok bilgim yok biraz çekiniyorum. Üst yorumda bir soru sormuştum daha sonra düzeltme yaptım, o yüzden gözden kaçmış olabilir.

13. neslin 13600k'sı ile 13700k'sı arasında bir tercih yapacağım. Ancak öncelikle anakart almam gerekiyor. Asus'u arayüzü ve kullanımını seviyorum, o yüzden asus düşünüyorum. Maliyetleri sebebiyle ddr4 ile devam edeceğim.

Asus tuf z690 ve z790 arasında kaldım. Hangisini önerirsiniz acaba?

Açıkçası ben alırken portlara, VRM ve besleme özelliklerine ve M.2 Portları gibi bağlantı seçeneklerine baktım.

MSI'ın Z790 için çıkardığı ITX kart, benim aldığım MEG Z690 Unify ITX kadar dolu değildi mesela. Ben bu nedenle Z690 aldım. 3 M.2 slotu ve çift Thunderbolt 4, ITX için nimet demek.

Ama ATX'de bu kadar fark olur mu bilmiyorum. Arada çok fiyat farkı varsa ve bu farkı daha iyi RAM SSD için harcayabileceksen, Z690 al.

Değmeyecekse Z790.

Ayrıca daha büyük kasada ATX sistem kuracaksan, daha iyi soğuyacağı için 13700K muhtemelen daha rahat olacaktır. 13700KF de düşünebilirsin.

Açıkçası ben alırken portlara, VRM ve besleme özelliklerine ve M.2 Portları gibi bağlantı seçeneklerine baktım.

MSI'ın Z790 için çıkardığı ITX kart, benim aldığım MEG Z690 Unify ITX kadar dolu değildi mesela. Ben bu nedenle Z690 aldım. 3 M.2 slotu ve çift Thunderbolt 4, ITX için nimet demek.

Ama ATX'de bu kadar fark olur mu bilmiyorum. Arada çok fiyat farkı varsa ve bu farkı daha iyi RAM SSD için harcayabileceksen, Z690 al.

Değmeyecekse Z790.

Ayrıca daha büyük kasada ATX sistem kuracaksan, daha iyi soğuyacağı için 13700K muhtemelen daha rahat olacaktır. 13700KF de düşünebilirsin.
teşekkür ederim. Ram ve m2 mevcutları kullanacağım. Asusun tuf z790 modelini bekliyorum. Birkaç inceleme videosu görsem ona göre hareket edeceğim. olmazsa z690 alacağım.

İlerde ekran kartımı elden çıkartırsam diye sadece k bakıyorum.

Neredeyse işlemci performansından kayıp yaşamadan sıcaklığı güzel dengelemişsin. Kendi işlemcimde birkaç saniye aralıkla 3720MHz'den 4650MHz'e zıplıyor. Sıcaklık bakamından bir şey değiştirmediği için sabitlemek istemedim. Üst tarafa taktığım X53 Kraken fanlarını Arctic P12 PWM ile değiştirdim. Sessizlik bakımından kafam çok rahatladı. Genel anlamda Z53 ile sıcaklık bakımından sorun yaşayacağını sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • i7 13700K.
  • MSI MEG Z690i unify.
  • Kingston 32 GB DDR5 5600 MHz.
  • NZXT Kraken Z53.
BIOS'tan sadece PL1 ve PL2 ayarı 200 watt olarak değiştirildi.

Eki Görüntüle 1550186

BIOS'tan sadece PL1 ve PL2 ayarı 150 watt olarak değiştirildi.

Eki Görüntüle 1550195

@deMarc @MisafirTerliği34 ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Sff kasada rahatça kullanılabilir gibi.

Eline sağlık öncellikle 110 dereceleri görüyorcular için tokat gibi bir test olmuş 13.nesil Intel işlemciler F/P olduğu kesin testlerden gördüğüm üzere stabil bir şekilde bu değerler üzerinde duruyorsa 7000 serisinden daha iyi olduğu kesin.

@SideWinder merhaba dostum ben de 13700k aldım haftaya pazartesi kurarım inşallah. Undervolt ya da limitleme işlemlerinden fazla anlamıyorum. İnternette biraz araştırdım ama çok iyi rehber bulamadım. Önerebileceğin bir rehber var mıydı?

@SideWinder merhaba dostum ben de 13700k aldım haftaya pazartesi kurarım inşallah. Undervolt ya da limitleme işlemlerinden fazla anlamıyorum. İnternette biraz araştırdım ama çok iyi rehber bulamadım. Önerebileceğin bir rehber var mıydı?

Hayırlı olsun. Kullanacağın anakarta göre değişiyor ancak ilk etapta undervolt yapmadan önce otomatik O.C. ve gereksiz turbo boost özelliklerini kapat derim. Anakartlar stok olarak kendi hızaşırtma ayarları açık geliyor, bu ayarlar da birkaç MHz artışa karşılık çok yüksek Watt artışları ile geliyor. Oldukça gereksiz.

Undervolt noktasında ise, yeni işlemcilerin ayarlarına ben de alışmaya çalışıyorum. Eski kullandığım 6700K gibi basit değil artık işlemciler. Farklı farklı turbo ayarları var.

Ancak en temiz Uv ayarları için Reddit'te SFF sub'ı altında, 12900K ve 12700K ile yapılan Undervolt örneklerine bakabilirsin, anakartına göre.

Hayırlı olsun. Kullanacağın anakarta göre değişiyor ancak ilk etapta undervolt yapmadan önce otomatik O.C. ve gereksiz turbo boost özelliklerini kapat derim. Anakartlar stok olarak kendi hızaşırtma ayarları açık geliyor, bu ayarlar da birkaç MHz artışa karşılık çok yüksek Watt artışları ile geliyor. Oldukça gereksiz.

Undervolt noktasında ise, yeni işlemcilerin ayarlarına ben de alışmaya çalışıyorum. Eski kullandığım 6700K gibi basit değil artık işlemciler. Farklı farklı turbo ayarları var.

Ancak en temiz Uv ayarları için Reddit'te SFF sub'ı altında, 12900K ve 12700K ile yapılan Undervolt örneklerine bakabilirsin, anakartına göre.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Belirttiğin sitelerde biraz araştırayım.

Hayırlı olsun. Kullanacağın anakarta göre değişiyor ancak ilk etapta undervolt yapmadan önce otomatik O.C. Ve gereksiz Turbo Boost özelliklerini kapat derim. Anakartlar stok olarak kendi hızaşırtma ayarları açık geliyor, bu ayarlar da birkaç MHz artışa karşılık çok yüksek Watt artışları ile geliyor. Oldukça gereksiz.

Undervolt noktasında ise, yeni işlemcilerin ayarlarına ben de alışmaya çalışıyorum. Eski kullandığım 6700K gibi basit değil artık işlemciler. Farklı farklı Turbo ayarları var.

Ancak en temiz UV ayarları için Reddit'te SFF Sub'ı altında, 12900K ve 12700K ile yapılan Undervolt örneklerine bakabilirsin, anakartına göre.

Hocam biraz tavsiye niteliğinde soru soracağım. Ben de 13700KF alacağım önümüzdeki haftalarda. Anakart ve Kasa seçimi yapmaya çalışıyorum halen ancak şöyle bir anım var.

Bende de 6700K var, 1.32V 4.6GHz kullanıyorum. Ben bu işlemciyi ne Noctua D15 ile ne de NZXT X73 ile soğutamadım. Adampar Reddit'te Hyper 212 ile 60-65 derece geçmiyor diyor bende 80 dereceleri görüyor. Arctic MX4 macun aldım anca 3-4 derece düşürebildim. Şu an son hali ile oyunlarda 73 dereceyi sentetik testlerde 85-88 dereceyi geçmiyor.

Kasam Phanteks Evolv ATX (üst taraf hava çıkışı çok kısıtlı, ön taraf modladım hava girişi iyi)
Anakart Z170 Pro Gaming

Acaba anakartta ya da işlemcide mi sorun var? Bir türlü şu sistemdeki sorunu çözemedim. Performansı mükemmel ötesi ama ısınma sorunu var :) Yeni alacağım sistemde kasayı değişsem mi çözemedim. Sen o ufacık kasa ile bu değerleri alıyorsan benim daha iyi almam gerek ama anlam veremiyorum. Milletin 60 derece aldığı testte daha iyi soğutucu ile 85 derece :/

Testten ziyade bu işlemcinin çalıştığı kasa şu:

Eki Görüntüle 1550729

Bu kasada işlemciyi sınırlayıp az performans kaybına karşılık daha düşük sıcaklıklar ve daha yüksek verimlilik almak daha mantıklı bir seçenek. Ayrıca sınırlamaktan ziyada stok değerlere yakın tutuyorum gibi. Zira bu kasada bile bırakınca kendi kendine boostlayıp, daha yüksek güçlere çıkıyor.

Ayrıca yeni birkaç ayar yaptım. Lite ve LLC'yi 5'e çekip, E Core Max Ratioları 36, P Core Max Ratioları ise 51 ile sınırladım. Voltaj modunu da adaptif + ofset olarak değiştirdim, -0.02 ofset uyguladım.

Eki Görüntüle 1550732
Dostum bu değerlere ulaştığın bios ayarlarının ekran görüntüsünü/fotoğrafını paylaşabilmen mümkün müdür acaba?

Geri
Yukarı