i7-13700K için anakart önerisi

Bütçe
4000-5000
i7 12.nesil kullansanız olmaz mı?

Bu yükseltmeyi yaparken beni 5 yıl idare edecek bir parça olarak bakıyorum yoksa ben de biliyorum yaptığımın saçma bir şey olduğunu. Metin2'de sorun çıkarmasa İntel almam zaten hocam. Sonradan pişmanlık duymamak için bütçem varken iyisini almak istiyorum. Zaten Recep Baltaş teknolojik ürünlerin fiyatlarının yükseliş trendine girebileceği konusunda uyarı geçmiş Twitter'dan. Para varken değerlendirmek istiyorum.

Bu anakart i7 13700K işlemciyle uyumlu mu geliyor yoksa BIOS güncellemem gerekecek mi? MSI anakartlarla BIOS konusunda sorunlu bir geçmişim var da ondan soruyorum hocam.

Z790'ların hepsi 13. nesil uyumu BIOS ile geliyor olması lazım hocam.

Merhaba arkadaşlar. Online oyunlar oynadığım için mevcut R5 5600 işlemcimi i7 13700K ile güncelleyeceğim. Intel seçmemin sebebi Metin2 oyununda AMD işlemcilerin kronik sorunlu olması. Bu yüzden kesinlikle Intel işlemci alacağım. Elimde olan mevcut parçalar:

RAM: Kingston 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz.
Soğutucu: Arctic lf II 360.
Güç kaynağı: Thermaltake Toughpower GF1 850W 80+ Gold.
Kasa: Phanteks P600S.
Ekran Kartı: Powercolor RX6600 XT Red Devil

Bütçem 4000-5000 TL bandında. Sistem güncellenmeyecek 4-5 yıl kullanılıp değiştirilecek.

İstediğim üç şey var; en az 2 adet PCI-e 4.0 M.2 SSD yuvası, DDR4 desteklemesi ve ATX olması. Eğer mümkünse Wi-Fi olursa daha iyi olur ama olmasa da problem olmaz.

ASUS PRIME Z690-P WIFI D4 Intel PRIME Z690-P Soket 1700 DDR4 5333MHz(OC) Anakart​

ASUS PRIME Z690-P WIFI D4 anakartı, Intel Core i7 13. Nesil işlemcinizle uyumlu olacaktır. Bu anakart, Intel'in yeni nesil Alder Lake işlemcileriyle uyumlu olan LGA 1700 soketi ve Intel Z690 yonga seti ile birlikte gelir. Ayrıca, DDR4 belleklerde 5333MHz hızına kadar (OC) desteği sunar.
ASUS PRIME Z690-P WIFI D4, Wi-Fi 6, 2.5G Ethernet, USB 3.2 Gen 2x2 ve PCIe 5.0 desteği gibi birçok özellik sunar. Ayrıca, RGB aydınlatma kontrolü, AI hız aşırtma ve Q-code ekran gibi kullanışlı özellikler de vardır. Bu anakart, yüksek performans ve kararlılık için tasarlanmış ve i7 13. Nesil işlemcinizle uyumlu olması, güçlü bir sistem isteyenler için iyi bir seçim olabilir.

Z790'ların hepsi 13. nesil uyumu BIOS ile geliyor olması lazım hocam.

O halde sizin önerdiğinizi alacağım hocam teşekkürler.

@messinicocugu

Hocam selamlar. Parçaları sipariş geçecektim ama Vatan'da OEM ürünlerinde indirim olduğunu gördüm. Bakınırken şöyle bir anakarta denk geldim ve fiyatı da oldukça uygun geldi. MSI PRO B760-P WIFI. Bu ürünle sizin önerdiğiniz ürün arasında 2 adet M.2 SSD yuvası dışında ek olarak ne fark var? Ben sadece 2 adet M.2 SSD kullandığım için fazladan para vermeyi gereksiz gördüğümden sipariş geçmeden sormak istedim. Ek olarak overclock yapmayacağım ki zaten kullandığım soğutucu anca soğutuyor hatta testlerden izlediğim kadarıyla 95 üstü derece görmemesi için - voltaj vermem gerekiyor.

Son düzenleme:
O halde sizin önerdiğinizi alacağım hocam teşekkürler.

@messinicocugu

Hocam selam. Parçaları sipariş geçecektim ama Vatan'da OEM ürünlerinde indirim olduğunu gördüm. Bakınırken şöyle bir anakarta denk geldim ve fiyatı da oldukça uygun geldi. MSI PRO B760-P WIFI. Bu ürünle sizin önerdiğiniz ürün arasında 2 adet M.2 SSD yuvası dışında ek olarak ne fark var? Ben sadece 2 adet M.2 SSD kullandığım için fazladan para vermeyi gereksiz gördüğümden sipariş geçmeden sormak istedim. Ek olarak overclock yapmayacağım ki zaten kullandığım soğutucu anca soğutuyor hatta testlerden izlediğim kadarıyla 95 üstü derece görmemesi için - voltaj vermem gerekiyor.

OC yapmayacaksanız bunuda alabilirsiniz hocam.

Geri
Yukarı