i7 13700K Power Limit Scaling Grafiği

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Yeni sistemlerde işlemciye gönderilen güç kısılabiliyor. AMD ve Intel'deki isimleri farklı sanırım. Tam ne olarak aratıp ilgili grafikleri bulabilirim bilmiyorum onun için 13700K grafiğini bulamadım.
Ryzen 9 7950X için mesela şunu bulabildim:

2022-11-29 12_07_00-Window.png

i7 13900K için de şunu bulabildim:

2022-11-29 12_00_53-Window.png

13700K için ise bu grafiği bulamadım. 13700K'yı da TPD kısıp kullanmayı düşünüyorum. Sizce mantıklı mı yoksa sadece Ryzen 7000 serisi için mi avantajlı bir yöntem?

13700K için güç/performans grafiği var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
TDP kısmadan, anakart ile gelen gereksiz turbo ayarlarını bile kapatsanız düzgün bir güç tüketimine sahip oluyor.

Bunun yanında TDP limitiyle de kullanılabilir. Çok az bir farka karşılık ciddi bir verimlilik artışı görülebiliyor.

TDP kısmadan, anakart ile gelen gereksiz turbo ayarlarını bile kapatsanız düzgün bir güç tüketimine sahip oluyor.

Bunun yanında TDP limitiyle de kullanılabilir. Çok az bir farka karşılık ciddi bir verimlilik artışı görülebiliyor.
Hangi turbo ayarlarını diyorsunuz? L1, L2 TDP'lerini Turbo ayarlarından ayarlıyorduk zaten o mu? Intel'in önerdiği değerleri girince bile ısı bayağı düşüyordu sanırım çünkü normalde anakart üreticileri TDP unlimited olarak kullanıyor diyor bir çok inceleme. Sizin dediğiniz ayar bu mu farklı bir şey mi?

Herhangi bir 240mm sıvı soğutma ile kullanabilir miyim 13700K'yı? Çok ağır yükte çalışmayacak. Şu konuda sordum genelde iyi soğutucular önerildi:

Son düzenleme:
Hangi turbo ayarlarını diyorsunuz? L1, L2 TDP'lerini Turbo ayarlarından ayarlıyorduk zaten o mu? Intel'in önerdiği değerleri girince bile ısı bayağı düşüyordu sanırım çünkü normalde anakart üreticileri TDP unlimited olarak kullanıyor diyor bir çok inceleme. Sizin dediğiniz ayar bu mu farklı bir şey mi?

Herhangi bir 240mm sıvı soğutma ile kullanabilir miyim 13700K'yı? Çok ağır yükte çalışmayacak. Şu konuda sordum genelde iyi soğutucular önerildi:

TDP unlimited olarak değilde 13700K'nın maksimum çıkabileceği stok TDP değeri 253W oluyor Turbo ile. Bunu BIOS'tan PL değerlerini değiştirerek deneyebilirsin. Eğer render yapmıyorsan sadece oyun oynuyorsan PL limitini 120-150W gibi bir değere sabitlemen yetecektir. Tekli çekirdeklerin 5.3+GHz'a boostlanması için yeterli bir güç bu.

TDP unlimited olarak değilde 13700K'nın maksimum çıkabileceği stok TDP değeri 253W oluyor Turbo ile. Bunu BIOS'tan PL değerlerini değiştirerek deneyebilirsin. Eğer render yapmıyorsan sadece oyun oynuyorsan PL limitini 120-150W gibi bir değere sabitlemen yetecektir. Tekli çekirdeklerin 5.3+GHz'a boostlanması için yeterli bir güç bu.
Şöyle bir video gördüm, gigabyte anakartta ek ayar yapmadan termal daralmaya giriyordu ama resmi değerleri girince 90 derece sabitlenmeye başladı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

13700K'da TPD'yi kıstığımızda ne kadar performans kaybı olur kestiremiyorum. Çok olursa mantıksız bir tercih haline geliyor. AMD tarafında TDP kıssak da Eco Mode mantığı sanırım fazla performans kaybı olmadan daha iyi sonuç veriyor.

13700K için güç/performans grafiği bulamadım internette en çok onu aradım ama yok :( .

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı