i7 13700K sistemde oyunlarda anlık takılmalar

• Konuyu başlatan BR9
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 456

BR9

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

RDR2 ve sp Miles Morales oynarken özellikle RDR2 at üstünde koştururken yer ve yer çok hızlı anlık bir oyunda takılma(donma) olup devam ediyor. 1 saniye bile sürmüyor bu işlem tabii insanın aklına direkt donanımsal bir problemmi var düşüncesi geliyor. Ne yaptıysam çözemedim. Oyunu Epic Games üzerinden allmıştım orijinal oyun.

Öncellikle sistem özellikleri;

i7 13700K.
MSI MAG Z690 Tomahawk DDR5.
ASUS TUF RTX 4080 O.C
G-skılll Trident-Z Neo 32 GB CL32 6000MHz DDR5(expo)
1 TB Samsung 990Pro SSD.
ASUS ROG STRIX 1000W 80+Gold güç kaynağı.
Dell S2721DGFa 27 G-Sync uyumlu monitör.

Bilgisayara 2 defa format attım.
DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip tekrardan yükledim.
Reddit üzerinden RDR2 için önerilen tüm işlemleri denedim.
BIOS'u sıfırladım.
RAM'leri expo modundan çıkartıp varsayılan ayarlar ile oynamayı denedim.
FurMark, Cinebench, Memtest, OCCT gibi yapılabilecek tüm benchmarkları yaptım fakat hiçbir testte herhangi bir hata vermeden testleri tamamladı.

Oyun içinde sıcaklık değerlleri GPU kullanımı %98 sabit;

i7 13700K | 58 ile 74 derece arası. Ortalama 58-67 arasında gidip geliyor nadiren 70'e fırlayıp düşüyor.
Ekran kartı maksimum 63 dereceyi görüyor genelde 59-61
SSD: 40 derece.
RAM: 40 derece.

Sistem nihai performans modunda.
V-Sync açık kapalı G-Sync açık kapalı her ayarı denedim.

Windows oyun modu gibi ve diğer arka planda çalışan tüm özellikleri kapatmayı denedim. Razer Cortex ile oyuna girerken oyun modunu açarak denedim.

Fakat ne yaptıysam hiçbir şekilde o anlık takılmallardan kurtulamıyorum.

Neden olabilir? Cyberpunk 2077 oynadığımda böyle bir sorun yaşamadım fakat Spider-Man oynadığımda 1 saatlik oyunda 2 defa anlık takılma oldu. Özellikle RDR2'de sapıtıyor cihaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biostan Windows sanallaştırma özelliğini kapatıp dener misiniz? Svm ya da nx mode isminde olması lazım. Anakartınıza göre internnetten araştırıp bi bakın.

Biostan Windows sanallaştırma özelliğini kapatıp dener misiniz? Svm ya da nx mode isminde olması lazım. Anakartınıza göre internnetten araştırıp bi bakın.

PC başına geçince deneyeceğim hocam birde Intel(R) Speed shift Technology bunu kapatın demişler kapatayım mı bunuda?

Sırayla deneyin ona göre sonuçlarına bakıp karar verin. Biosunuz güncel değilse onu da güncelleyin.
Deneyip haber vericem hocam teşekkür ederim. Anakart BIOS ve Ekran kartı bios'da güncel.

Sırayla deneyin ona göre sonuçlarına bakıp karar verin. Biosunuz güncel değilse onu da güncelleyin.
Hocam dediklerinizi bulamadımda Intel Virtualization Technology ve Intel VT-D Tech var bunlar olabilir mi?

Oyunda bazı noktalarda işlemci kullanımı CPU2,4,8 %0 değerlerine ulaşıyor buda anlık takılmaya sebebiye veriyor sanırsam. Çünkü bunlarla birlikte başlıyor. Dediğim özellikleri kapatınca hiçbir şey düzellmedi.
1.jpg

Son düzenleme:
Deneyip haber vereceğim hocam teşekkür ederim. Anakart BIOS ve Ekran kartı BIOS'da güncel.

Hocam dediklerinizi bulamadımda Intel Virtualization Technology ve Intel VT-D Tech var bunlar olabilir mi?

Oyunda bazı noktalarda işlemci kullanımı CPU2, 4, 8 %0 değerlerine ulaşıyor bu da anlık takılmaya sebebiye veriyor sanırsam. Çünkü bunlarla birlikte başlıyor. Dediğim özellikleri kapatınca hiçbir şey düzellmedi.Eki Görüntüle 1756958

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu videoda anlatıyor, buna bakıp yapar mısınız?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu videoda anlatıyor, buna bakıp yapar mısınız?
Hocam bunu kapattım çözüm olmadı. Sorunda oyun içinde CPU çekirdeklerinin bazılarının %0'a yapışması %0-1 olarak gidip geliyorlar ve o aralarda anlık takılmalar meydana gelmeye başlıyor. Nedendir?

Hocam bunu kapattım çözüm olmadı. Sorunda oyun içinde CPU çekirdeklerinin bazılarının %0'a yapışması %0-1 olarak gidip geliyorlar ve o aralarda anlık takılmalar meydana gelmeye başlıyor. Nedendir?
Sisteminizde herşey normal görünüyor. Ramlerin overclock halini de kapatmışsınız. Ramlerin şuan çalıştığı frekans ve anakartın desteklediği frekans değerlerini karşılaştırır mısınız? Anakart değerlerinde yoksa o da yapabilir.

Sisteminizde herşey normal görünüyor. Ramlerin overclock halini de kapatmışsınız. Ramlerin şuan çalıştığı frekans ve anakartın desteklediği frekans değerlerini karşılaştırır mısınız? Anakart değerlerinde yoksa o da yapabilir.
Ramlerin overclock halini kapatmışsınız derken hocam. Açık o şuanda ramler 6000mhz CL30 olarak çalışıyorlar. Anakart 6400Mhz'e kadar destekliyor. Nerede kapatmışım acaba? Bellek görev yöneticisinde 6000mhz gözüküyor.

Oyunlarda işlemcinin bazı çekirdeklerinin %0 ve %1'e sabitlenmesi normal mi yani?

Sorun düzeldi. Bilmiyorum işlemcinin devamlı 5.4 ghz sabit çalıştığını gördüm boşta bile. BIOS'a girip C-STATE özelliğini aktif ettim. Windows'da güç seçeneklerini varsayılan ayarlarına alıp dengeli yaptım. Stuttering vs eser kalmadı oyun akıyor resmen. Çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı