i7-13700KF işlemci OCCT testinde 100 dereceyi gördü

ahmtakc

Centipat
Daha fazla  
RAM
Trident Z DDR5 6000Mhz 30CL 2x16GB
Anakart
MSI Z790 EDGE WİFİ DDR5
Arkadaşlar merhaba, bir önceki açtığım konu yine aynı durum ile ilgiliydi fakat sorunu hala çözebilmiş değilim. Daha önce RDR2 oynarken fark ettim işlemci sıcaklığım sürekli olarak stabil değil de ani artışlar olduğunu gözlemledim. Sağ olsun bir arkadaşım işlemcide pomp-out olduğunu bu sebepten dolayı tekrar macun değişimi yapmam gerektiğini söyledi. Daha önce kullandığım macun Thermal Grizzly hydronaut idi. Ben de dedim herhalde macun ile alakalı bir durum bugün iş çıkışı vatan mağazasından Thermaltake TG-50 macun alıp tekrar denemek istedim. Macun sürme aparatı ve petek görünümlü uygulama işlemini yaptım. Tekrar deneme sonucunda OCCT testi ile deneyimlemek ve sonucu burada paylaşmak istedim ki bir de ne göreyim stres testine başlar başlamaz 100 dereceyi gördü işlemcim. Dedim herhalde macun işlemini yanlış uyguladım. Yılmadım tekrar silip bu sefer tekrar X şeklinde macunu uyguladım. Sonuç yine aynı. Bu durum normal mi? Yoksa yanlış yaptığım neresi olabilir. Bu arada sıvı soğutucum NZXT X73 Kraken 360mm. Yardım edebilir misiniz?

OCCT Benim 7600X'i 360mm soğutucuyla 95 dereceye vuruyor. OCCT İşlemciyi bildiğimiz kor alevlerde yakıyor. Gerçek kullanım senaryoları için referans alınması doğru olmaz. Bir de Cinebench R23 ile dene.

OCCT benim 7600X'i 360mm soğutucuyla 95 dereceye vuruyor. OCCT işlemciyi bildiğimiz kor alevlerde yakıyor. Gerçek kullanım senaryoları için referans alınması doğru olmaz. Bir de Cinebench R23 ile dene.

İşin ilginç yanı RDR2 tekrar açtığımda MSI aftetburner ile işlemci sıcaklığını gözlemlediğimde yine bir anda 50 dereceye düşüyor aniden 65-67 derece 70 dereceleri görüyor. OCCT değil de oyunda da böyle. Kafayı yemek üzereyim 1 ay oldu sistemi toplayalı ilk başlarda böyle bir durum söz konusu değildi. Şimdi de ne oldu böyle oluyor anlamış değilim.

Hw monitor ile Prime 95 yapar mısınız?

Hemen deniyorum.

İşin ilginç yanı RDR2 tekrar açtığımda MSI aftetburner ile işlemci sıcaklığını gözlemlediğimde yine bir anda 50 dereceye düşüyor aniden 65-67 derece 70 dereceleri görüyor. OCCT değil de oyunda da böyle. Kafayı yemek üzereyim 1 ay oldu sistemi toplayalı ilk başlarda böyle bir durum söz konusu değildi. Şimdi de ne oldu böyle oluyor anlamış değilim.

Hemen deniyorum.

Normal durum, Intel sağ olsun multi Core'de soğumuyor yeni işlemciler.

Hemen deniyorum.
Durum böyle burada da.

Normal durum, Intel sağ olsun multi Core'de soğumuyor yeni işlemciler.
Ama stabil çalışması gerek miyor mu ? Oyun esnasında işlemciye %100 binmediğinden sıcaklık aniden 5-10 derece yükselmesi normal mi ?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    165,2 KB · Görüntüleme: 14
280W çeken bir işlemci için durum gayet normal. Zaten o W değerlerini düşürebilecek tek şey sıvı nitrojen oluyor. O.C.'li halde 280mm ALF II ile soğutamıyor. Ufak bir UV yapabilirsin veya zaten bu W değerlerini oyun oynarken görmeyeceksin sorun olmaz.
1681677578256.png

280W çeken bir işlemci için durum gayet normal. Zaten o W değerlerini düşürebilecek tek şey sıvı nitrojen oluyor. O.C.'li halde 280mm ALF II ile soğutamıyor. Ufak bir UV yapabilirsin veya zaten bu W değerlerini oyun oynarken görmeyeceksin sorun olmaz.
Eki Görüntüle 1742934
İlginize teşekkür ederim artık gerek kalmadı anakart pin yamuldu :) üzerine soğuk su içip sistemi camdan aşağıya atmak kaldı 🥹

Yeni konular

Geri
Yukarı