R7 7700 işlemci 107 dereceyi gördü

ejderfunk

Hectopat
Merhaba AMD Ryzen 7700 işlemcim çok ısındığı için undervolt yaptım 5.3GHz ve 1.2v yaptım ısı düşmeliyken aksine OCCT testinde anlık 107 dereceyi gördü. Normal ayarlarda 90 dereceyi görmüyor. 107 dereceyi gördüğünde neden PC reset atmadı? Bu dereceleri görmesi mümkün mü? Volt düşürdüm sıcaklık arttı azalmadı. Kafamda deli sorular.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    74 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba AMD Ryzen 7700 işlemcim çok ısındığı için undervolt yaptım 5.3GHz ve 1.2v yaptım ısı düşmeliyken aksine OCCT testinde anlık 107 dereceyi gördü. Normal ayarlarda 90 dereceyi görmüyor. 107 dereceyi gördüğünde neden PC reset atmadı? Bu dereceleri görmesi mümkün mü? Volt düşürdüm sıcaklık arttı azalmadı. Kafamda deli sorular.

Normal voltaj 1.2vdan yuksek olduguna emin misin?

Ryzen 7000 serisinde işlemcinin max ideal çalışma sıcaklığı 95 derece, koruma amaçlı kendini kapatma sıcaklığı ise 115 derece diye biliyorum.
Ayrıca undervoltu voltaj düşürerek değil, curve optimizer kullanarak yapmanız çok daha rahat olur.

İşlemciyi normal ayarlarına getir termal macunu güzelce sür kasan iyi hava alıyor mu?
Kasa td500 büyük bir kasa 7 fanı var termal macunu yeniledim mx4 ile.
AMD'nin sitesinde TjMax için 95 derece gösteriyor. Siz doğru değere baktığınıza emin misiniz?
Evet HWINFO üzerinden kontrol ediyorum.
Normal voltaj 1.2vdan yuksek olduguna emin misin?
Evet yük altında 1.3 voltu geçiyor.
Ryzen 7000 serisinde işlemcinin max ideal çalışma sıcaklığı 95 derece, koruma amaçlı kendini kapatma sıcaklığı ise 115 derece diye biliyorum.
Ayrıca undervoltu voltaj düşürerek değil, curve optimizer kullanarak yapmanız çok daha rahat olur.
Nasıl yapıldığını öğretirseniz sevinirim.
Hangi soğutucuyu kullanıyorsun?
DarkFlash Radiant DC-360 360mm
O voltajda 5.3 nasıl gördü 9600K 1.40 verdim 5.1 zor gördüm 🤣
Zaten stok boost hızı 5.3Ghz overclock yapmadım undervolt yaptım.

Nasıl yapıldığını öğretirseniz sevinirim.
Curve optimizer offsetini azalttığınızda işlemcinin belirli bir frekansta istemiş olduğu voltajı azaltmış olursunuz. Yani ne kadar azaltırsanız o kadar undervolt yapmış olursunuz. İsterseniz kendiniz deneyerek, isterseniz de Ryzen Master'daki otomatik curve optimizer özelliğini kullanabilirsiniz.
Ayrıca stres test sırasında ayarladığınız offset stabil gibi görünebilir ama kesin stabil olduğundan emin olmak için birkaç gün bilgisayarınızı o offsette kullanmanız lazım.

Geri
Yukarı