i7 14700KF sistemde performans çekirdekleri 90-100 dereceye ulaşıyor

Extramemes

Kilopat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Selamlar. Yaz aylarının başlamasıyla ve havaların ısınmasıyla beraber oyunlarda takılma ve akıcılık problemi yaşıyordum. İlk başta bunun yazılımsal olduğunu düşünerek o yönde çözümler aramaya başladım fakat, bugün işlemciyi test ederken yan ekranda HWiNFO64 uygulamasını açtım PUBG oynarken işlemci 70-80 dereceler arasında gezmesine rağmen fotoğrafta belirttiğim p-Core 4 ve 5 sürekli 90-100 derecelere çıkıyordu ve termal kısma yazan yer kırmızı oluyor tabii. Bu esnada ben de oyunu gözlemliyordum. Termal kısma yazdığı gibi oyunumda takılmalar başlıyordu sonra 5 dakika sıcaklık değeri normale dönüyor ardından tekrar termal kısmaya giriyor az önce termal macunumu yenileyip test ettim sonuçlar aynı. Kasam biraz ufak: Phanteks G360A. Önünde çok iyi diyemeyeceğim üç adet fanı var ve içeri hava alıyor DeepCool LT720 360mm sıvı soğutma ise yukarıda takılı ve içerideki havayı dışarı atacak şekilde montajlı. Egzoz fanım yok şimdi ben nasıl bir yol izlemeliyim? İşlemciye undervolt (hiç anlamıyorum) mu yapayım? Yoksa BIOS ayarlarından Turbo Boost kapatıp FPS düşmesini de göze alıp düşük hızlarda 50-60 derecede mi oynayayım? Ya da yeni büyük hava akışı iyi olacak bir kasa mı satın alayım? Çevremde benimle aynı oyunları oynayan iki tanıdığım var ikisi de aynı işlemciyi kullanıyor ve kasaları geniş hava akışı iyi, sıvı soğutucularımız aynı. Benden 10-15 derece düşük oynuyorlar ha bir de linkteki ürünü satın aldım. 5-10 derece fark ettiriyor dediler sizce işe yarar mı? Thermalright LGA1700-BCF Intel 12/13 Nesil İşlemciler İçin Ekstra Temas Plakası

Ekran görüntüsü 2024-06-20 220021.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Thermalright ürününü kullanıyorum, işlemci i5 13600k sıvı soğutma LT520. Temas plakasının etkisi maks 3 derece. Daha güçlü işlemciler de biraz daha farkediyormuş da sanmam gene aynı değerler verir.
Benim tavsiyem anakart modelinize göre araştırıp undervolt işlemi deneyin. Uv öncesi cinebench vs maks 78 derece görürken Uv sonrası şuan bu sıcaklarda bile her koşulda 64 üstü çıkmıyor. Testlerde aldığı puanlar da aynı 24333 Uv ile 24411 Uv yokken. Bios update gelirse bile update sonrası aynı ayarları yapıyorum ilk iş olarak. Anakart modelinizi tam yazarsanız bir göz atarım. Bu arada hafta da 2-3 gün pubg dışında oyun oynamıyorum bende.

Thermalright ürününü kullanıyorum, işlemci i5 13600K sıvı soğutma lt520. temas plakasının etkisi maksimum 3 derece. Daha güçlü işlemciler de biraz daha fark ediyormuş da sanmam gene aynı değerler verir.
Benim tavsiyem anakart modelinize göre araştırıp undervolt işlemi deneyin. UV öncesi Cinebench vs maksimum 78 derece görürken UV sonrası şu an bu sıcaklarda bile her koşulda 64 üstü çıkmıyor. Testlerde aldığı puanlar da aynı 24333 UV ile 24411 UV yokken. BIOS Update gelirse bile Update sonrası aynı ayarları yapıyorum ilk iş olarak. Anakart modelinizi tam yazarsanız bir göz atarım. Bu arada hafta da 2-3 gün PUBG dışında oyun oynamıyorum bende.

Hocam uyarım vardı geri dönüş yapamadım, öncelikle ben Cinebench testi yaptığımda işlemci 100 dereceyi görüyor tabii 14700 için normal bir durum anakartım MSI Z790 Gaming Plus Wi-Fi DDR5 undervolt yapmayı bilmiyorum internetten araştırdım fakat işin doğrusu hem korktum hem de videolar veya konularda kullanılan anakartlar arasında hiç MSI göremedim MSI anakart göremediğim içinde talimatlara uyamadım kafam karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim.

Thermalright ürününü kullanıyorum, işlemci i5 13600K sıvı soğutma lt520. temas plakasının etkisi maksimum 3 derece. Daha güçlü işlemciler de biraz daha fark ediyormuş da sanmam gene aynı değerler verir.
Benim tavsiyem anakart modelinize göre araştırıp undervolt işlemi deneyin. UV öncesi Cinebench vs maksimum 78 derece görürken UV sonrası şu an bu sıcaklarda bile her koşulda 64 üstü çıkmıyor. Testlerde aldığı puanlar da aynı 24333 UV ile 24411 UV yokken. BIOS Update gelirse bile Update sonrası aynı ayarları yapıyorum ilk iş olarak. Anakart modelinizi tam yazarsanız bir göz atarım. Bu arada hafta da 2-3 gün PUBG dışında oyun oynamıyorum.

Bahsettiğim ürün geldi içerisinden çıkan termal macun ile birlikte montajını yaptım kasayı ise masanın altından üst tarafa yerleştirdim sıcaklık PUBG de 5-10 derece düştü fakat p-Core 4 ve 5 hala dengesiz derecelere çıkıyor eskiye nazaran daha az drop giriyor fakat UV yapmam şart.

Son düzenleme:
Mesajınızı okudum da henüz fırsat bulup bakamadım. MSI anakart hiç kullanmadım, uygun olunca video bulmaya çalışacağım.

@erengore hocam bir yardımcı olabilir misiniz problemi hala yaşıyorum işlemci termal kısmaya giriyor.
Bazı çekirdekler kısmaya gidiyorsa soğutma yetersizdir. Çok ciddi derecede iyi termal macunlar kullanmalısınız o sistemi soğutmak için.

O tür işlemciler çok Undervoltage kaldırmıyor bilginize. Dilerseniz rehberlerimden yardım alabilirsiniz. Birebir destek vermek çok yorucu oluyor. Bir süre yaptım ama canımdan bezdirici şeyler yaşadım.

Bazı çekirdekler kısmaya gidiyorsa soğutma yetersizdir. Çok ciddi derecede iyi termal macunlar kullanmalısınız o sistemi soğutmak için.

O tür işlemciler çok undervoltage kaldırmıyor bilginize. Dilerseniz rehberlerimden yardım alabilirsiniz. Birebir destek vermek çok yorucu oluyor. Bir süre yaptım ama canımdan bezdirici şeyler yaşadım.

Durumunuzu anlıyorum ben esnaf olduğum için insanlar ile uğraşmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum fakat sizden bana biraz yardımcı olmanızı istiyorum kendimde bu konularda az çok bilgi sahibiyim temelim var sizin de yardımınız ile kısa sürede çözebiliriz diye düşünüyorum bu arada soğutmadan yana problemim yok oyun oynarken takip ediyorum bütün çekirdekler 65-70 arası gezerken bazı çekirdekler anlık olarak 90-95 derecelere çıkıp tekrardan düşüyor o esnada termal kısma oluyor bir de yardımcı olamadığınızı düşünerekten soruyorum rehberinizden veya daha önceden başka konulara yanıt olarak vermiş olduğunuz ayarları baz alaraktan ilerleyebilir miyim her işlemci için farklı ayar gerekmez mi?

Durumunuzu anlıyorum ben esnaf olduğum için insanlar ile uğraşmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum fakat sizden bana biraz yardımcı olmanızı istiyorum kendimde bu konularda az çok bilgi sahibiyim temelim var sizin de yardımınız ile kısa sürede çözebiliriz diye düşünüyorum bu arada soğutmadan yana problemim yok oyun oynarken takip ediyorum bütün çekirdekler 65-70 arası gezerken bazı çekirdekler anlık olarak 90-95 derecelere çıkıp tekrardan düşüyor o esnada termal kısma oluyor bir de yardımcı olamadığınızı düşünerekten soruyorum rehberinizden veya daha önceden başka konulara yanıt olarak vermiş olduğunuz ayarları baz alaraktan ilerleyebilir miyim her işlemci için farklı ayar gerekmez mi?
Her işlemciye farklı ayar gerekir. -10'ar mV kısa kısa ilerleyin. Mavi ekran veya donma gibi bir durum olduğunda +15mV verin. Muhtemelen stabil değeri bulmuş olursunuz.

Şu an istesem de yardımcı olamam cihazlarımın hepsi serviste.

Her işlemciye farklı ayar gerekir. -10'ar mv kısa kısa ilerleyin. Mavi ekran veya donma gibi bir durum olduğunda +15mv verin. Muhtemelen stabil değeri bulmuş olursunuz.

Şu an istesem de yardımcı olamam cihazlarımın hepsi serviste.

Hocam tekrardan selam konularınızı ve birkaç cevabınızı izleyerek ayarlamaları yaptım 1 saat kadar oldu sadece Cinebench testi yaptım ve normalde aldığım skorun üstünü aldım ve derece bariz şekilde düştü PUBG de test ettim aynı yerde aynı FPS ile -10 derece düştü yarın birkaç test daha yapacağım.

Geri
Yukarı