i7-2600 sistemde termal macun yenilemesi sonrası görüntü yok

polokral3846

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
İşlemcinin macununu değiştirdikten sonra görüntü alamıyorum.
Denediğim yöntemler;
BIOS pili çıkar tak yapmak.
Kabloları çıkarıp takmak.
RAM'leri çıkarıp takmak.
Ekran kartını çıkarıp takmak.
Ayrıyeten mouse klavye tepki vermiyor hiç.
Sistem;
i7-2600
4-4 HyperX Fury DDR3 RAM 1600MHz.
500GB Seagate HDD.
ASUS P8B75-M LX anakart.

Hayır sistemin kapalı olması yeterli. Kabloları sökmenize gerek yok. Önlem amaçlı psunuzun sigortasını kapatın. Tabii dilerseniz güç kablosunu da çıkarabilirsiniz ancak fark etmez. Daha detaylı bilgiyi yazılı olarak ancak bu kadar verebiliyorum. Anakart kitapçığında jumpers başlığı altında clear RTC RAM isimli başlıkta nasıl yapıldığına dair şema bulabilirsiniz.

Bu arada eğer bir şekilde BIOS'ta bir problem olduysa bu problemi işlemci çıkarıp takarak düzeltemezsiniz. CPU bilgisayarın beyniyse, BIOS'u sinir sistemi gibi düşünün. Beyne iletilen bilgi aynı olduğu sürece beyni takıp çıkarmanız bir şey değiştirmeyecektir.

Hocam dediğinizi yapmak için videolara baktım videolardaki basit iki pinli bir şeydi benim anakartta iki adet farklı şekilde var yana çevirip tekrar olduğu gibi taktım olmadı sanırım.
Bir de saç teli buldum ekran kartının soketinin tam altında çıkardım ama ondan değilmiş problem sanırım.
Yine açılmadı yani bilgisayar şu an farklı videolara bakıyorum.

Resetledim hocam CMOS yine de olmadı.

Son düzenleme:
Hocam dediğinizi yapmak için videolara baktım videolardaki basit iki pinli bir şeydi benim anakartta iki adet farklı şekilde var yana çevirip tekrar olduğu gibi taktım olmadı sanırım.
Bir de saç teli buldum ekran kartının soketinin tam altında çıkardım ama ondan değilmiş problem sanırım.

Anakart işlemci pinleri yamulmuşsa görüntü gelmez işlemciyi başka anakartta denemelisin

O halde aklıma gelen tek yöntem BIOS pilinin değişmesi. O da fayda göstermezse fiziksel muayene gerekir cihazınıza. Başka şekilde anlaşılabileceğini düşünmüyorum problemin. Ancak oldukça garip bir durum gerçekten. Basit bir macun yenilemesinin böyle bir sonucu olmaması gerek. Aklıma gelen tek mantıklı açıklama güç kablosunu çıkarmadıysanız veya psunun sigortasını kapatmadıysanız anakarttaki bir kısa devre sonucu anakart hasar almış olabilir. Başka bir sebep de bulamıyorum açıkçası.

O halde aklıma gelen tek yöntem BIOS pilinin değişmesi. O da fayda göstermezse fiziksel muayene gerekir cihazınıza. Başka şekilde anlaşılabileceğini düşünmüyorum problemin. Ancak oldukça garip bir durum gerçekten. Basit bir macun yenilemesinin böyle bir sonucu olmaması gerek. Aklıma gelen tek mantıklı açıklama güç kablosunu çıkarmadıysanız veya PSU'nun sigortasını kapatmadıysanız anakarttaki bir kısa devre sonucu anakart hasar almış olabilir. Başka bir sebep de bulamıyorum açıkçası.

Güç kablosunu geçtim her şeyi çıkardım hocam.

Evet geriye PSU kalmış bir dene abiciğim başka PSU.

Elimde başka PSU yok maalesef.
Kasayı biraz önce tanıdık bir bilgisayarcıya bıraktım.
Denediğim yöntemleride söyledim.
Kısa devre olmuş olabilir veya BIOS'ta gitmiş olabilir dedi.
2 saatten dönüş yapacak.

Merhaba arkadaşlar.
Bilgisayarcıdan haber aldım şimdi.
İşlemcinin soğutucusu vida somun şeklinde takılıydı anakarta.
Soğutucunun vidalarının anakarttaki yolları ezdiğini ve anakart arızalandığını söyledi.
Bu vida somun kullanılmaz anakartta dedi.
Şuan test ediyor hala.
Ama anlamadığım şey ben bir kaç b75m videosunda gördüm bu somun vida ikilisi kullanılıyordu.

@onur_kakilli5 @alkinguler

Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2 saatten dönüş yapacak.

Merhaba arkadaşlar.
Soğutucunun vidalarının anakarttaki yolları ezdiğini ve anakart arızalandığını söyledi.
Şu an test ediyor hala.
Ama anlamadığım şey ben birkaç B75m videosunda gördüm bu somun vida ikilisi kullanılıyordu.

Örnek;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videoda şimdi fark ettim vidanın anakarta değmemesi için bir metal plaka var bende o yoktu.
Cidden anakarttan olduk galiba.

Son düzenleme:
2 saatten dönüş yapacak.

Merhaba arkadaşlar.
Şuan test ediyor hala.
Ama anlamadığım şey ben bir kaç b75m videosunda gördüm bu somun vida ikilisi kullanılıyordu.

Örnek;

Videoda şimdi fark ettim vidanın anakarta değmemesi için bir metal plaka var bende o yoktu.
Cidden anakarttan olduk galiba.
Olabilir hocam. O yüzden en sağlıklısı arka plaka kullanan aio veya air fanlar satın almak. Bence fırsattan istifade bütçeniz varsa sistemi de güncelleyin hazır anakartta arıza varsa. Geçmiş olsun.

Geri
Yukarı