Çözüldü i7-2600K + GTX 1050 sistem GTA V'de darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yavuzthegreat

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar.
Eskiden karşılaşmadığım bir sorun var son 1-2 haftadır.
İşlemci olarak i7-2600K, ekran kartı olarak GTX 1050 kullanıyorum, evet yüksek bir sistem değil ama en azından darboğaz olmayacağını düşünüyorum, önceden bu sorun yoktu zaten. Grafiği düşürsem veya yükseltsem bile sürekli FPS dalgalanması var ve ekran kartı kullanımı %50-60 seviyesinde. Oyun SSD'e kurulu. Dün DDU ile driver silip yükledim sorun çözüldü gibi oldu kullanım seviyeleri yine yükseldi sıkıntısız oynadım ama bu sabah sorun devam etmeye başladı, sizce sorunun kaynağı nedir?
Düzenleme : Yüklediğim görselde grafik ayarları High seviyesinde, Normal veya Very High ayar yok.

Dosya Ekleri

• den.png
    den.png
    3,7 MB · Görüntüleme: 79
MSAA 8X yapınca FPS'nin anası ağlıyor resmen. MSAA 4X TXAA ON yapmak daha mantıklı.

Grass Quality normal.
Water Quality normal.
Gerisini Very High yapıp ekran kartı yüzdesini tekrar kontrol eder misin?
MSAA'yı da 2X yap.

Deneyip bilgilendirme yapacağım hemen.

Özellikle araba sürünce FPS dalgalanması oluyor, drop girmiyor ama 60 seviyelerindeyken 45 seviyelerine düşüyor. Acaba Distance Scaling ile alakalı mı diye düşündüm onu düşürüp-yükseltsem bile değişiklik olmadı.
V ile başlayan bir ayar vardı Distance Scaling ile aynı yerdeydi. Farklı nesneler çıkmasını sağlıyordu. Mesela 10 insan görüyorsun, 5 tanesi kırmızı 5 tanesi yeşil ya, bu ayar ultradayken 10 insanın 10 tanesi de farklı renk olduğu için FPS düşebiliyor. Olayı örnek vermek için söyledim.

V ile başlayan bir ayar vardı Distance Scaling ile aynı yerdeydi. Farklı nesneler çıkmasını sağlıyordu. Mesela 10 insan görüyorsun, 5 tanesi kırmızı 5 tanesi yeşil ya, bu ayar ultradayken 10 insanın 10 tanesi de farklı renk olduğu için FPS düşebiliyor. Olayı örnek vermek için söyledim.
Sanırım Population Variety ayarından bahsediyorsunuz, kısayım mı onu?

Merhabalar.
Eskiden karşılaşmadığım bir sorun var son 1-2 haftadır.
İşlemci olarak i7-2600K, ekran kartı olarak GTX 1050 kullanıyorum, evet yüksek bir sistem değil ama en azından darboğaz olmayacağını düşünüyorum, önceden bu sorun yoktu zaten. Grafiği düşürsem veya yükseltsem bile sürekli FPS dalgalanması var ve ekran kartı kullanımı %50-60 seviyesinde. Oyun SSD'e kurulu. Dün DDU ile driver silip yükledim sorun çözüldü gibi oldu kullanım seviyeleri yine yükseldi sıkıntısız oynadım ama bu sabah sorun devam etmeye başladı, sizce sorunun kaynağı nedir?
Düzenleme: Yüklediğim görselde grafik ayarları High seviyesinde, normal veya Very High ayar yok.

Çimen kalitesini en düşük yapıp MSAA'yi komple kapatın.

MSAA 8X yapınca FPS'nin anası ağlıyor resmen. MSAA 4X TXAA ON yapmak daha mantıklı.

Grass Quality normal.
Water Quality normal.
Gerisini very high yapıp ekran kartı yüzdesini tekrar kontrol eder misin?
MSAA'yı da 2X yap.
Söylediğiniz ayarları yapınca kullanım %99 seviyelerine çıktı. Ekran kartı çok güçlü olmadığı için yüksek değerler alamasam bile dalgalanma ortadan kalktı, teşekkür ediyorum.

Söylediğiniz ayarları yapınca kullanım %99 seviyelerine çıktı. Ekran kartı çok güçlü olmadığı için yüksek değerler alamasam bile dalgalanma ortadan kalktı, teşekkür ediyorum.
MSAA'yı OFF yapıp tekrar dener misiniz? Fark olmazsa OFF kullanabilirsin.

Söylediğiniz grafikler biraz göze hitap ettiği için 50-55 FPS benim için bir eksi olmadı, oynanabilir seviyede. Teşekkür ediyorum tekrardan.

Bu arada MSAA kapalı olacak şekilde diğer ayarları biraz kisabilirsiniz.
Örneğin Very High yerine High yapın oyundaki akiciliginiz artsın merak etmeyin işlemci yeterli olacaktır.
1050 çok güçlü bir GPU değil.

Geri
Yukarı