i7 2630QM ve HD 3000 sisteme El Capitan kurulumu

PORTAKAL_SS

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Bursa
RAM
12
Ekran kartı
Intel HD 3000 GT 550M
İşlemci
intel i7 1640QM
Merhabalar. Sistemi OpenCore ile kuruyorum, yani kuramıyorum :D Sıkıntı şu kodlar aşağıya kayıyor, daha sonra Apple logosunda sarı mor olmaya başlıyor. Kurulum ekranı geldiğinde ekran mor oluyor ve kurulum ekranı sağda gözüküyor tahminim ekran kartı driverı kurmam gerektiği yönünde ama başka bir şey olabileceğinden şüphelendiğim için konu açıyorum.

Bilgisayar özelliklerim:
  • Intel Core i7 2630QM
  • 12 GB DDR3 RAM.
  • HD 3000.
  • NVIDIA GT 550M.
  • 500GB HDD.
  • Wi-Fi Atheros Wireless.
  • LAN Realtek LAN driver.
  • Ses Realtek (tam olarak ürün kodunu bilmiyorum)

Bu arada illaki El Capitan olması şart değil, Intel HD3000 desteklediği en iyi sürüm olabilir. Belki NVIDIA da destekliyordur, şimdiden teşekkürler.
Sistem: ASUS N53SN

Son düzenleyen: Moderatör:
AIDA 64 ile daha detaylı bir şekilde Wi-Fi/Ethernet(LAN)'ı öğrenin. High Sierra denenilebilir. Ekran kartı driveri gibi bir şey yok, ekran kartını WEG(WhateverGreen.kext)'in Framebuffer yaması ile tanıtma var diyelim. GT 550M ekran kartınızda Optimus var mı? Eğer BIOS'ta devre dışı bırakabilip, GT 550M'i kullanabiliyorsanız Big Sur'a kadar yolu var. Hata hakkında fikir edinebilmek için kullandığınız config dosyasını paylaşabilir misiniz?

Şu anda bilgisayarımda High Sierra, Sierra bir de El Capitan RAW'ları var. Configi hangi site ile yükleyeyim hocam? İnternet için modeller:
  • Atheros AR9285 802.11b/g/n Wireless network adapter PCI.
  • Realtek RTL8168/8111 PCI-e gigabit Ethernet adapter (phy: Realtek RTL8211/8212) PCI.
Bir de Optimus destekliyor olmalı, NVIDIA'nın sitesinde destekleyen ekran kartları modellerinde GT550M var.

HD 3000 ile de zorlayabilirsin de çok stabil olacağını sanmıyorum. Bir de HDD var, Mojave'den sonra çok hissedersin o ağırlığı. High Sierra kur bence. Hem Wi-Fi hem de Ethernet'in desteklenmekte. Google Drive, MediaFire kullanabilirsin.

GT550M’i daha sonradan kullandıramaz mıyız? Yani tanıtamaz mıyım?
Hocam bir de şimdiden söyleyeyim ben bu config ile denediğimde yani kextlerde WEG varken ya da yokken kodlar indikten sonra mor beyaz sarı şeklinde ekran renk alıyor ve kurulum ekranıda sağa kayıyor El Capitan, Sierra, High Sierra hepsinde aynı.

Her şey kuruluma ve kullanıma uygun görünse de aşağıdaki tüm dosya/kextleri edinmelisiniz, bazıları eksik.

Files needed for HD 3000:
  • AppleIntelHD3000Graphics.kext
  • AppleIntelHD3000GraphicsGA.plugin
  • AppleIntelHD3000GraphicsGLDriver.bundle
  • AppleIntelHD3000GraphicsVADriver.bundle
  • AppleIntelSNBGraphicsFB.kext
  • AppleIntelSNBVA.bundle
Kextler var tabii fakat bundle ve plugin dosyalarını edinmelisiniz yani.

Geri
Yukarı