i7 2670Q İşlemcinin Oyunlarda Hızının Düşmesi

Topçu Gürkan

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, laptobumun özellikleri iyi olmasına rağmen oyunlarda kasma yapıyor ama normalde yapmıyor. Oyunun akışına dalarken bir anda aniden FPS düşüşü oluyor. Tabi belli bir zaman sonra tekrar çıkıyor ama nafile, çok uzun sürüyor. İşlemcimin hızı oyun oynarken düşüyor o yüzden kastığını düşünüyorum, sizce ne yapabilirim ?

Bilgisayarın özellikleri ;
  • İşlemci : İntel i7 2670q 2.2 ghz 3.1 ghz turbo boost
  • ram : 8 gb
  • ekran kartı : intel hd graphics 3000 ve amd radeon hd 7500/7600 series toplam : 5 gb

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS aniden 5-10 FPS'ye düşüp kısa bir süre sonra yükseliyorsa sorun işlemci kaynaklı olabilir. İşlemcinin açılması için stres testi yap diyeceğim ama laptop soğutucuları o kadar da iyi olmuyor. Bir stres testi programı ile test yap ve bu esnada Core Temp Programı ile işlemci sıcaklığını kontrol et, 5 dk. test yapsan yeterli olabilir. Yani 5 dk. boyunca test yaparken işlemci sıcaklığını kontrol et, sıcaklık 50 dereceleri bulursa testi anında sonlandır.

FPS aniden 5-10 FPS'ye düşüp kısa bir süre sonra yükseliyorsa sorun işlemci kaynaklı olabilir. İşlemcinin açılması için stres testi yap diyeceğim ama laptop soğutucuları o kadar da iyi olmuyor. Bir stres testi programı ile test yap ve bu esnada Core Temp Programı ile işlemci sıcaklığını kontrol et, 5 dk. test yapsan yeterli olabilir. Yani 5 dk. boyunca test yaparken işlemci sıcaklığını kontrol et, sıcaklık 50 dereceleri bulursa testi anında sonlandır.
50 derece?

Özür diliyorum öncelikle 50 derece dediğim için, herneyse o işlemci 100 dereceye kadar dayanan bir işlemciymiş (Intel Ark'tan baktım). Yani sen 85-90 dereceye geldiğinde sonlandır stres testini.

80' den sonrası ömrünü azaltır. Ayrıca 85-90 ve sonrası tehlikeli. Termal macun yenilemesi ve fan temizliği yapılabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı