i7 3740QM GTX 970M FPS düşme sorunu

OK, o zaman gene görev yöneticisinden uygulamalar/işlemler ve servisleri ayrı ayrı zamanlarda gözlemle.Sorun anında aktif olan bir işlem ya da servis varsa onu kaldırabilirsin duruma göre.
Oyun oynarken gözlemleyemiyorum ama bilgisayarda ek bir program yok. Windowstan kaynaklanan ne olabilir bilmiyorum.
OK, o zaman gene görev yöneticisinden uygulamalar/işlemler ve servisleri ayrı ayrı zamanlarda gözlemle.Sorun anında aktif olan bir işlem ya da servis varsa onu kaldırabilirsin duruma göre.
Burdan hatırlarsınız beni. Ekran kartını yükseltme yapmıştım. Acaba bir uyumsuzluk mu var? Çünkü ekran kartı güncelleme yapınca da çok kötü oluyor. Sorunu anlayamadım hala.

Oyun oynarken gözlemleyemiyorum ama bilgisayarda ek bir program yok. Windowstan kaynaklanan ne olabilir bilmiyorum.

Burdan hatırlarsınız beni. Ekran kartını yükseltme yapmıştım. Acaba bir uyumsuzluk mu var? Çünkü ekran kartı güncelleme yapınca da çok kötü oluyor. Sorunu anlayamadım hala.
Monster ekran karti driverini modifiye etmiş. o driverdan başka driver indirirsen sorun çikabilir.

Monster ekran karti driverini modifiye etmiş. o driverdan başka driver indirirsen sorun çikabilir.
Driverin linkini paylaşabilir misin?
Monster tulpar t5 v7.1 nvdia driverini indirdim ve kurdum. Malesef çok daha kötü donarak oynatıyor. Omu kurunca GPU Clock:1038'e çıkıyor. 1038 olunca bilgisayar kendinden geçiyor. GPU Clock:924 olunca ara ara sıkımtı oluyor.

Son düzenleme:
Daha önceki konuda güç kullanım değerleri eski ve yeni donanımda paralel mi diye sormuşum.
GPU ve CPU eşzamanlı benchmark tamamlayabiliyor mu?
Evet tamamlayabiliyor. Güç kullanımında değişiklik yok. Çıkarttığım ve taktığım parçalar aynı W tüketiyor.
Daha önceki konuda güç kullanım değerleri eski ve yeni donanımda paralel mi diye sormuşum.
GPU ve CPU eşzamanlı benchmark tamamlayabiliyor mu?
Bu değerlere göre işlemcimin darboğaz olması için 3 tane 970m takmam lazım. Tam doğru değil desem ordaki sonuçlar ama uçurum var yani bilmiyorum. İşlemciyi overclock yapsam işe yarar mı? Birde nasıl yapabilirim laptopta?

Son düzenleme:
Eşzamanlı benchmark testlerini sorunsuz tamamlayabiliyorlarsa donanım yerine yazılım üzerine araştırma yapman gerekir. Bu Windows da olabilir, kullandığın herhangi başka bir yazılım da, buna kullandığın driverlar ve oynadığın oyunlar da dahil.

Yani işlemciyi overclock etmene gerek yok, 3. nesilde bu tip bir destek olduğunu sanmıyorum. En azından 3630QM'de undervolt söz konusu değildi. Sendekinde şayet var ise undervolt ya da overclock opsiyonuThrottlestop da çarpan sayısını, vs. değiştirebilirsin ama sorunun bu değil, bu nedenle boşuna o konulara girme.

Eşzamanlı benchmark testlerini sorunsuz tamamlayabiliyorlarsa donanım yerine yazılım üzerine araştırma yapman gerekir. Bu Windows da olabilir, kullandığın herhangi başka bir yazılım da, buna kullandığın driverlar ve oynadığın oyunlar da dahil.

Yani işlemciyi overclock etmene gerek yok, 3. nesilde bu tip bir destek olduğunu sanmıyorum. En azından 3630QM'de undervolt söz konusu değildi. Sendekinde şayet var ise undervolt ya da overclock opsiyonuThrottlestop da çarpan sayısını, vs. değiştirebilirsin ama sorunun bu değil, bu nedenle boşuna o konulara girme.
Anladım. Evet 3740QM overclock yapılabiliyormuş. Her oyunda ani düşüşler oluyor. Yazılımsal olarak ne yapabilirim bilmiyorum her yolu denedim birçok vbios denedim ama sorun aynı.

Peki sizce ekran kartını 924Mhz'den 1038Mhz'ye çıkaran driverleri kurunca neden aşırı kasmalar oluyor. Nisandan Temmuza kadar olan driverleri kurunca kart 924Mhz'de çalışıyor ama daha sonrası ve öncesini kurunca 1038Mhz'de çalışıyor.

Son düzenleme:
Driverı nasıl oluşturdular bilmeme imkan yok, hangisi stabilse onu kullan demekten başka bir önerim yok bu sebeple.
Başka bir ekranın varsa görev yöneticisinde işlemler ve sonrasında servisleri o ekrandan gözlemleme şansın varsa belki birşeyler yakalayabilirsin.
Senin gibi upgrade yapan kişilerin yabancı forumlarda açtığı konuları araştır istersen, spesifik bir konu.

Driverı nasıl oluşturdular bilmeme imkan yok, hangisi stabilse onu kullan demekten başka bir önerim yok bu sebeple.
Başka bir ekranın varsa görev yöneticisinde işlemler ve sonrasında servisleri o ekrandan gözlemleme şansın varsa belki birşeyler yakalayabilirsin.
Senin gibi upgrade yapan kişilerin yabancı forumlarda açtığı konuları araştır istersen, spesifik bir konu.
Çok araştırdım. O şekilde kurulum yapabildim ama hiç kimse oyun performansını yazmamış. Sadece çalışıp çalışmadığını yazmış ve ani düşüşler hakkında pek bilgi yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı