i7 3770K alınır mı?

Bütçe
3000

el_Capitan

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Patriot PV316G186 °c0 k Black Mamba bellek 16 GB (1866MHz, CL10, 2 X 8 GB)
Anakart
ASUS P8H61-M le r2.0
Şu anki sistemim;
İşlemci: Intel Core i5-3470
Anakart: ASUS P8H61-M le r2.0
SSD: Team CX2 240GB SSD, SanDisk 120GB SSD.
RAM: Patriot PV316G186 °c0 k Black Mamba bellek 16 GB (1866MHz, CL10, 2 X 8 GB) DDR3 RAM kıt.
Ekran kartı: Sapshıre Pulse RX 5500XT 8 GB.
PSU: Rampage 600W 80+ Bronze.

İşlemcim ekran kartıma ciddi darboğaz yapıyor yapıyor. Battlefield 1, The Witcher 3 gibi oyunlarda işlemcim %100 oluyor ve oyunlar tam FPS'te çalışmıyor, düşük FPS veriyor. Ayrıyeten bilgisayarda yapacağım işlemlerde de takılmalar oluyor. i7-3770K almayı düşünüyorum çünkü anakartın desteklediği en yüksek işlemci bu. Sizce alınır mı? Bu işlemcinin hak edeceği fiyatı nedir? Hangi fiyattan almalıyım?
Yoksa yeni bir sisteme mi geçmeliyim? Bütçem kısıtlı maksimum 3000TL verebilirim. Bu fiyata ne yapabilirim?
2 yol var ya i7-3770K alacağım öyle devam edeceğim lakin fiyatları yüksek Ryzen 5 2600 fiyatına satılıyor hatta daha pahalı.
Ya da yeni sistem 2.el olarak devam edeceğim ki bütçem kısıtlı.
Sizce ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler. Sağlıcakla kalın...

Şu anki sistemim;
İşlemci: Intel Core i5-3470
Anakart: ASUS P8H61-M le r2.0
SSD: Team CX2 240GB SSD, SanDisk 120GB SSD.
RAM: Patriot PV316G186 °c0 k Black Mamba bellek 16 GB (1866MHz, CL10, 2 X 8 GB) DDR3 RAM kıt.
Ekran kartı: Sapshıre Pulse RX 5500XT 8 GB.
PSU: Rampage 600W 80+ Bronze.

İşlemcim ekran kartıma ciddi darboğaz yapıyor yapıyor. Battlefield 1, The Witcher 3 gibi oyunlarda işlemcim %100 oluyor ve oyunlar tam FPS'te çalışmıyor, düşük FPS veriyor. Ayrıyeten bilgisayarda yapacağım işlemlerde de takılmalar oluyor. i7-3770K almayı düşünüyorum çünkü anakartın desteklediği en yüksek işlemci bu. Sizce alınır mı? Bu işlemcinin hak edeceği fiyatı nedir? Hangi fiyattan almalıyım?
Yoksa yeni bir sisteme mi geçmeliyim? Bütçem kısıtlı maksimum 3000TL verebilirim. Bu fiyata ne yapabilirim?
2 yol var ya i7-3770K alacağım öyle devam edeceğim lakin fiyatları yüksek Ryzen 5 2600 fiyatına satılıyor hatta daha pahalı.
Ya da yeni sistem 2.el olarak devam edeceğim ki bütçem kısıtlı.
Sizce ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler. Sağlıcakla kalın...
Hocam bütçenizi zorlayabilir ama görüyorum ki Ekran kartınız gayet iyi bence ekran kartı ve psu hariç diğer parçaları ikinci el satıp ddr4 bir anakart alsanız daha iyi olur.

Hocam bütçenizi zorlayabilir ama görüyorum ki Ekran kartınız gayet iyi bence ekran kartı ve psu hariç diğer parçaları ikinci el satıp ddr4 bir anakart alsanız daha iyi olur
Tercihinize bağlı Amd için Ryzen 5 2600 üstünde bir işlemci( tavsiyem 3600x) Anakart olarak B serisi (Tavsiyem B450 veya 550) Ramlerde 2 adet 8gb 3600mhz ddr4 ram alırsanız ihtiyaç dahilinde de m2 ssd veya normal bir ssd çekerseniz bütün sıkıntılarınız biter.

Hocam bütçenizi zorlayabilir ama görüyorum ki Ekran kartınız gayet iyi bence ekran kartı ve psu hariç diğer parçaları ikinci el satıp ddr4 bir anakart alsanız daha iyi olur.

Tercihinize bağlı Amd için Ryzen 5 2600 üstünde bir işlemci( tavsiyem 3600x) Anakart olarak B serisi (Tavsiyem B450 veya 550) Ramlerde 2 adet 8gb 3600mhz ddr4 ram alırsanız ihtiyaç dahilinde de m2 ssd veya normal bir ssd çekerseniz bütün sıkıntılarınız biter.

Bu konudan işlemci bakabilirsiniz ona uygun da anakart alırsınız.

Son düzenleme:
Hocam bütçenizi zorlayabilir ama görüyorum ki ekran kartınız gayet iyi bence ekran kartı ve PSU hariç diğer parçaları ikinci el satıp DDR4 bir anakart alsanız daha iyi olur.

Tercihinize bağlı AMD için Ryzen 5 2600 üstünde bir işlemci( tavsiyem 3600x) anakart olarak b serisi (tavsiyem B450 veya 550) RAM'lerde 2 adet 8 GB 3600MHz DDR4 RAM alırsanız ihtiyaç dahilinde de M.2 SSD veya normal bir SSD çekerseniz bütün sıkıntılarınız biter.

Bu konudan işlemci bakabilirsiniz ona uygun da anakart alırsınız.

Hocam tahmini böyle sistem ne kadar tutar. Aslında böyle düşünüyordum ama bütçemi çok aşıyor. Çok pahalıya patlıyor. Ondan dolayı i7-3770K ya bakıyordum 1000TL'ya bulsam alacağım ama yok bulamıyorum.

Hocam tahmini böyle sistem ne kadar tutar. Aslında böyle düşünüyordum ama bütçemi çok aşıyor. Çok pahalıya patlıyor. Ondan dolayı i7-3770K ya bakıyordum 1000TL'ya bulsam alacağım ama yok bulamıyorum.
Hocam tahmini fiyat için biraz araştırma yapmak gerekiyor ama i7 konusunda şunu söyleyebilirim ki bu seferde sizi kısıtlayan şey ddr3 ramleriniz olur.

Hocam tahmini fiyat için biraz araştırma yapmak gerekiyor ama i7 konusunda şunu söyleyebilirim ki bu sefer de sizi kısıtlayan şey DDR3 RAM'leriniz olur.

Doğrudur hocam ama RAM'leri alalı 2 ay oldu önceden 8 GB'Ti. Bu şekilde işimi görmezmi DDR4 ile çok fark olur mu? Böyle yapsam kaç yıl idare ederim diye düşünüyorum. Öğrenciyim şu an da şehir içinde okuduğum için masaüstü kullanıyorum ileride DGS ile şehir dışında okursam dizüstü bilgisayara geçme durumum olabilir. Bölüm bilgisayar programcılığı mühendisliğe geçme durumum var.

Doğrudur hocam ama RAM'leri alalı 2 ay oldu önceden 8 GB'Ti. Bu şekilde işimi görmezmi DDR4 ile çok fark olur mu? Böyle yapsam kaç yıl idare ederim diye düşünüyorum. Öğrenciyim şu an da şehir içinde okuduğum için masaüstü kullanıyorum ileride DGS ile şehir dışında okursam dizüstü bilgisayara geçme durumum olabilir. Bölüm bilgisayar programcılığı mühendisliğe geçme durumum var.
Hocam ddr3 ile 1800mhz alıyorsunuz ddr4 size 3600mhz verir ki bu şu anda aldığınızın iki katı. İlla ki idare edersiniz ama çok memnun olmazsınız.

Hocam DDR3 ile 1800MHz alıyorsunuz DDR4 size 3600MHz verir ki bu şu anda aldığınızın iki katı. İllaki idare edersiniz ama çok memnun olmazsınız.

Bakalım hocam düşüneyim. Teşekkürler.

Hocam DDR3 ile 1800MHz alıyorsunuz DDR4 size 3600MHz verir ki bu şu anda aldığınızın iki katı. İllaki idare edersiniz ama çok memnun olmazsınız.

Hocam i7'den vazgeçtim. ASUS TUF B450M-PRO s anakart aldım 2.el 2000 TL. DDR4 sisteme geçeceğim dediğiniz gibi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı