i7 4770K OverClock Rehberi

Surrealisme

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar size 3 adımda OverClock'un nasıl yapıldığını açıklayacağım.

Dikkatli seyirler...

İlk öncelikle Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve klavyemizdeki delete tuşuyla BİOS'a giriyoruz. Ardından BİOS'taki OC'yi tıklıyoruz.

Sistem Donanımı:

• - İntel Core i7 4770 K
  • - Msi z87 G-45 Gaming
  • - R9 270X
  • - G-Skill RipJaws 2133 Mhz x2 4GB
  • - Cooler Master GX Bronze 750W + 80 Plus
  • - Thermaltake Frio Advanced PSU Soğutucu
  • - Corsair Carbide 300R Kasa.

UYARI ; Asla ve Asla Stok Fan ile O.C yapmayı düşünmeyin. Sonuçları hiç iç açıcı olmaz. Kısaca özetlemek gerekirse verdiğiniz paraya yazık olur...

Dosya Ekleri

• 1. ADIM.jpg
    1. ADIM.jpg
    260,1 KB · Görüntüleme: 1.503
Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anda 2. Adıma geçmiş bulunmaktayız. Bu adım'da size Voltaj değerlerini ve Dram değerini nasıl yapacağınızı anlatacağım.

• - İlk öncelikle '' Adjust CPU Ratio''ya 45 değerini vereceksiniz.
  • - '' Adjust Ring Ratio '' yu ise 43 yapacaksınız.
  • - Ardın'dan '' CPU Ratio Mode'' Kısmını Dynamic Mode'den , Fixed Mode alacaksınız.
  • - '' Dram Frequency ''sınız hangisi ise onu seçeceksiniz. Örneğin ; 1333 , 1600 , 1866 veya 2133

Ve 3. Adımdayız... Artık Arı'nın yuvasına çomak sokmaya hazırız ! :D

• - CPU Core Voltage bölümün'deki Voltaj ayarını '' 1.430 '' yapacaksınız.
  • - CPU Ring Voltage ise '' 1.280 '' olacak.
  • - Ve Sonuncu ayardayız ! DRAM Voltage'ın değeri 1.680 .

Umarım akıcı bir dil ile anlatabilmişimdir. Hepinize başarılı O.C'lar dilerim.

Önemli Dip Not;

Prime95 ile 60 Dakikalık Test sonucunda bütün çekirdekler stabil olarak çalıştığı görüldü. AIDA64 Extreme Edition ile ise test sırasın'da sıcaklık değerleri kontrolleri yapıldı. CPU 100 Dereceyi gördü ve hiç bir sorun yaşanmadı.

Evet bazı arkadaşlarımız bu işlemin gerçek olup olmadığını sorgulayacaklardır. Siz sorgulama'dan önce ben size kanıtı sunuyorum.

Dosya Ekleri

• 2. ADIM.jpg
    2. ADIM.jpg
    491,2 KB · Görüntüleme: 1.574
  • 60 DK Test Sonucu Stabil.jpg
    60 DK Test Sonucu Stabil.jpg
    419,8 KB · Görüntüleme: 1.524
  • 4.5 Ghz.jpg
    4.5 Ghz.jpg
    156,3 KB · Görüntüleme: 1.460
Merhabalar,

Öncelikli olarak rehber içim teşekkürler. Henüz sistemi yeni aldığım için O.C. işini yapma fırsatım olmadı. İmzam da ki sisteme sahibim.

Ekran kartı kullanmıyorum işlemcinin dahili HD4600 IGP'sini kullanıyorum.
Benim merak ettiğim, fixed mod yerine dynamic mod'u seçersek yeni CPU hızı olan 4500Mhz ile örneğin 1000Mhz arası hızlarda, işlemci yüküne göre CPU dinamik olarak mı çalışacak yoksa voltaj sabit olduğundan başarısız mı olurum.

Denenmiş bir tecrübeniz varsa boşuna uğraşmak istemiyorum.Bu şekilde dynamic mod mümkün olursa IGP ye faydası olur diyerek deneyeceğim. Yoksa durduk yere full kapasitede işlemcinin çalışmasını günlük kullanım için istemiyorum.

Teşekkürler...

Sizin bahsettiğiniz overclock ideal olandır ve istenen hedefe ulaşmak haftalar sürebilir. İşlemci, gerekmediği zamanlarda 0.8V'a inip frekansını düşürüyor ve sorunsuz tam yüke geçip hedeflediğiniz frekansa ulaşarak 85 derece civarı ısılarda kalabiliyorsa, C-state denilen uyku modlarından sorunsuz çıkabiliyorsa ve bütün bunlara RAM'lerinizi uydurabiliyorsanız gerçek anlamda kabul gören ve "overclock"un tanımına uyan "en verimli/hızlı sistemi en aza mal etmek" felsefesine uymuş olursunuz.

Eğer overclock yapmayı düşünüyorsanız;

1- Başlamadan önce çok okumanız gerekmekte,
2- Isı artışını en azda tutabilmek için işlemci GP'unu kapatmanız ve harici bir ekran kartı almanız gerekebilir,
3- İncelediğiniz örneklerde değerlere değil nerelere ne kadarlık müdahaleler yapıldığına dikkat edin,
4- Donanımınızın sınırlarını belirleyin: Ör: 1.16V ile 4.2GHz'i görüp hava soğutma ile 72-75C civarında bütün sentetik testlerden stabil bir şekilde geçebilen işlemciye sahipseniz işlemciniz mükemmel demektir.
5- Verdiğim örnekte 42'ye ayarladığınız işlemci çarpanı kadar "cache" frekansı da önemli. Bunu belli işlemci frekanslarına kadar 1:1 yapabilirsiniz. Bulmak için 3.9GHz'ile başlayıp 100'er MHz artırımlarla 4.2GHz'e sistem testleri tekrarlanır. Tabi her 100MHz artışta cache V'ına 0.05'ilave edip test edilir. İşlemci ve cache frekanları bütün testleri ve günlük işlerinizi geçtikten sonra,
6- RAM frekans ve V ayaları geliyor. Ram frekansınızı BIOS'un sunduğu en düşük değere alın (başta yazmam gerekirdi). Sonra adım adım 1333-1600-1800 deneyin. Fabrika latency, Volt vs. değerlerini elle BIOS'a yazın. 1333 veya olabilirse 1600 size yetecektir. 1866MHz'i görebileceğinizi pek zannetmiyorum.
7- RAM testleri'de bittikten sonra adaptif voltaj ve uyku modlarının ayarı.....
8- Fan profilleri...........

Diye giden uzun bir süreç.

Kolay gelsin.

Çok kısa anlatmaya çalışayım. BIOS'ta CPU POWER MANAGEMENT başlıklarını bulmanız gerekli. Overclock'a müsait anakartlarda iki farklı yerdedir. Birisi doğrudan CPU üzerindeki voltaj regulatörleri ile güç yönetimi sağlar diğeri de anakart üzerindeki regülatörlerle. Her ikisinin altında da "TURBO MODE", "EIST (enhanced intel speedstep technology)", "CPU Power Phase Control" ve "CPU C States" bölümlerini uygun şekilde değiştirmeniz gerekmekte. Kullandığınız işletim sistemindeki CPU ile ilgili bütün güç yönetimi seçeneklerini iptal etmelisiniz.

Bu başlıkları anakart kullanım kılavuzunuzdan okuyup bunların CPU, Cache ve RAM'e vereceğiniz Voltaj/çarpan değerlerini yük altında nasıl etkileyeceğini internetten okumanızda fayda var.

Kolay gelsin.

Merhabalar,
Eski AMD sistemimde FSB hızını ve voltajı arttırarak bu işi kolaylıkla halledebiliyordum.
İ7 4770K da ise ekte gönderdiğim O.C. bios arayüzeyinde ki gibi bir sürü voltaj değeri var. Hepsine mi müdahale edeceğim yoksa vcore yeterli mi.
Ayrıca strap, ring voltaj gibi değerler var onları ne yapmam gerekiyor.
Dinamik O.C. yapmak istiyorum. Rolantide boşuna %100 CPU çalışmasın diye. Öncelikli olarak nerelere müdahale etmem gerektiğini bulursam gerisini zaten getiririm. 1866Mhz CL9 1.5v olan ramleri 2400Mhz CL10 1.65 olarak çalıştırdım ama test falan yapmadım. Sonra eski haline getirdim. İlk önce CPU'yu halledip ramlere ondan sonra geçmek istiyorum.

Yardımlarınız için Teşekkürler...

Dosya Ekleri

• bios_oc.png
    bios_oc.png
    12,9 KB · Görüntüleme: 1.151
  • bios_cpu_features.png
    bios_cpu_features.png
    5,9 KB · Görüntüleme: 1.073
  • bios_power.png
    bios_power.png
    4,3 KB · Görüntüleme: 994
Hayır hepsine müdahale etmeyeceksiniz.

1- İlk olarak RAM 1.5V ve 1333MHz olarak kalmalı.

2- CPU overclock'u için, CPU voltajı olan Vcore, cache voltajı olan CPU V ring, CPU boot voltajı VCCIN, CPU I/O analog ve digital voltaj'ları, CPU Phase control modu önemli olanlar. Bunlara atanacak çarpanlar ve sonuçta yapılacak stabilite testleriyle uzun bir süreç.

Esas sorun aynı sonuca ya da daha iyisine farklı bir şekilde ulaşmanın mümkün olması. Nasıl mı?

BCLK frequency: Core i7 işlemcilerle sadece RAM ve CPU'nun temel frekanslarına müdahale edilebilme imkanı sağlayan bu özellik daha önce PCIe, I/O port vs. frekanslarına da etki ederek problemlere yol açıyordu. Fabrika değeri 100MHz'tir. CPU çarpanını 48 yaparsak 48x100=4800MHz (4.8GHz)'e ulaşmış oluruz. Ancak bu durumda RAM'ler stabil olmayacak ve frekanlarını düşürmemiz gerekecektir. 4800MHz'e ulaşmanın bir diğer yolu "BCLK frequency" değerini 150MHz yapıp çarpanı düşürmek yani 32 yapmak. 150x32=4800MHz (4.8GHz) değerine ulaşmış oluruz.

Burada 100MHz olan CPU temel frekans değerini diğer bütün bileşenlerden (DRAM, PCIe) bağımsız, sadece BCLK freq.'e göre oranlayan "CPU Strap" oranı önem kazanıyor. Strap/BCLK oranı ne kadar düşükse CPU'nun daha yüksek bant genişliğinde çalışan hafıza yükünü stabil şekilde karşılamasını sağlar.

2400 MHz RAM için Strap değerini 167 (166.66) MHz bulduk.

Sonuçta 48 çarpanı 32'ye düşürüp voltajı, kullanılan hafıza bant genişliğini, ısıları vs. farklı bir şekilde değiştirmiş olduk.

CPU üretimine bağlı farklılıkların yanı sıra bu kadar çok değişken söz konusuyken takdir edersiniz ki "şunu şu kadar yap, bunu böyle yaparsan şöyle olur" gibi tavsiyeleri kimse veremez.

Kolay gelsin.

Üşenmeden yazdığınız için teşekkürler.
Bilgisayarın başına ancak geçebildim. Aslında bugün kolları sıvamayı düşünüyordum. :)
Yarın bir işim çıkmazsa dediğiniz maddelere göre deneyeceğim. Sonucu burada belirtirim.
Kolay Gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı