i7 4770K OverClock Rehberi

Merhabalar,

Sonunda bu gece deneme fırsatım oldu. :)

Clock modunu dinamik olarak,
Strap clock değerini 44 olarak,
Vcore voltage değerini 1.298 ve modunu adaptive olarak girdim. Başka bir şeye dokunmadım.
Corsair Link programındaki sıcaklık değerlerini ve Aida64, Cpu-z ve Hinfo64 programlarından aldığım ekran görüntülerini ekte gönderdim.

Aida64 programından sistem stabilite testini çalıştırdım. Corsair Link programındaki Msi Temp dediği değer ve CPU 80 derece civarındaydı. Testi 2-3 dakika kadar açık bıraktım.
CPU sıcaklığından değilde, Msi Temp değerinden korktum.

Benim vcore voltajı olarak girdiğim değer (1.298), tam yükte Aida64'de 1.432 v olarak görünüyor. Galiba değerleri dinamik olarak girdiğim için böyle.
CPU, boşta iken 800Mhz ve 0.176 - 0.2 volt civarında görünüyor.

Daha düşük sıcaklık değerleri için önerileriniz var mı ?

Bu arada söylemeyi unuttum. Dahili IGP HD4600'ü kullanıyorum.

Kolay Gelsin.

Dosya Ekleri

• i7 4770K@4.4 Corsair Link.jpg
    i7 [email protected] Corsair Link.jpg
    241,7 KB · Görüntüleme: 533
  • i7 4770K@4.4 Aida64-Cpuz-Hwinfo64.jpg
    i7 [email protected] Aida64-Cpuz-Hwinfo64.jpg
    328,9 KB · Görüntüleme: 485
Merhabalar,

Sonunda bu gece deneme fırsatım oldu. :)

Clock modunu dinamik olarak,
Strap clock değerini 44 olarak, "Adjust CPU ratio" olmalı
Vcore voltage değerini 1.298 ve modunu adaptive olarak girdim. Başka bir şeye dokunmadım.
Corsair Link programındaki sıcaklık değerlerini ve Aida64, Cpu-z ve Hinfo64 programlarından aldığım ekran görüntülerini ekte gönderdim.

Aida64 programından sistem stabilite testini çalıştırdım. Corsair Link programındaki Msi Temp dediği değer ve CPU 80 derece civarındaydı. Testi 2-3 dakika kadar açık bıraktım.
CPU sıcaklığından değilde, Msi Temp değerinden korktum.

Benim vcore voltajı olarak girdiğim değer (1.298), tam yükte Aida64'de 1.432 v olarak görünüyor. Galiba değerleri dinamik olarak girdiğim için böyle.
CPU, boşta iken 800Mhz ve 0.176 - 0.2 volt civarında görünüyor.

Daha düşük sıcaklık değerleri için önerileriniz var mı ?

Bu arada söylemeyi unuttum. Dahili IGP HD4600'ü kullanıyorum. (Bu durum ısınmaya doğrudan etkili. Hedefi şimdilik 4.1-4.2GHz gibi düşük tutmak zorundasınız. Stabiliteyi yakalayınca üst seviyeleri denersiniz.)

Kolay Gelsin.

Strap clock değerini 44 olarak....." "Adjust CPU ratio" olmalı.

"Dahili IGP HD4600'ü kullanıyorum....." Bu durum ısınmaya doğrudan etkili. Hedefi şimdilik 4.1-4.2GHz gibi düşük tutmak zorundasınız. Stabiliteyi yakalayınca üst seviyeleri denersiniz.

Aida64 ile test yaparken sadece "stress FPU" seçeneğini işaretleyin. ÖNEMLİ: "CPU Throttling - Overheating Detected" mesajını gördüğünüzde mutlaka testi durdurun... !!!

1.432v fazla olmuş. Dinamik mod'un zorluğu burada. Vcore ya da başka bir yere atadığınız voltajın offset değerini de göz önüne almanız ve/veya müdahale etmeniz gerekiyor.

Sizde olan durum;

1.298 + 0.134 = 1.432 V (0.134V speedstep tech., Turbo mode ve anakartınıza özel bir takım tanımlamalarla eklenen V)

Şunu bir deneyin;

Adaptive mode'da
CPU Ratio: 42
Vcore: 1.08 ( sistem tam yükte 0.134V ekleyecek ve CPUID'de 1.215V görülecek)

RAM'leri XMP mode dan çıkarıp 1333MHz'te çalıştırın şimdilik.

Sistem stabil mi sorusuna kısa vadede yanıtı;

- İşlemci için: Aida64 Extreme (4.50.3000) sadece "stress FPU" seçeneği seçili 45 dakika "CPU Throttling - Overheating Detected" mesajı almazsanız...

- İşlemci + RAM + diğer bileşenler için: OCCT (4.4.40) testi. CPU linpack modu: Auto, AVX, 64-bit seçili halde 1 saat. Not: Ayarlar bölümünden "limit core temp"'in beşini de 92C yapmalısınız.

Uzun vadede ise kullanıp 1080p HD (h.264) videolar seyredip, multi-tasking işlemleri sırasında hata vermediğinde anlayacaksınız.

Overclock sırasında birçok kez mavi ekran ve 0124, 0101 gibi hatalarla karşılaşıp sistemi yeniden başlatmanız gerekecektir. Dolayısıyla verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ederim.

CPU ve RAM'ler için CPU, anakart ve BIOS'unuzda overvoltage - overheat koruması mevcut. Sınırlar dahilinde (1.45V altı ve max 92-93C bütün işlemci package sıcaklığı) modifikasyonlar yapılsa dahi işlemcinin ömrü çok çok uzundur....

Kolay gelsin.

Öncelikle yardımlarınız için teşekkürler.

Anladığım kadarıyla "Strap Clock" değerini Auto'da bırakacağım ve bunun yerine "Adjust CPU Ratio" yu 42, 43, 44 vb. gibi değerler atayarak ve buna bağlı olarak "Vcore Voltage" değeriyle beraber O.C. yapmalıyım.

İlk başta, üst "Vcore Voltage" değerini belirleyince sistem bunun üstüne çıkmaz zannettim. Halbuki durum böyle değilmiş.

Eve gidince denerim. Ayrıca sistemde bulunan fanlardan biri çalıştığı halde Corsair Link programında görünmüyor. Problem olmaz herhalde çalışıyor çünkü.

İyi Günler.

Merhaba arkadaşlar size 3 adımda OverClock'un nasıl yapıldığını açıklayacağım.

Dikkatli seyirler...

İlk öncelikle Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve klavyemizdeki delete tuşuyla BİOS'a giriyoruz. Ardından BİOS'taki OC'yi tıklıyoruz.

Sistem Donanımı:

• - İntel Core i7 4770 K
  • - Msi z87 G-45 Gaming
  • - R9 270X
  • - G-Skill RipJaws 2133 Mhz x2 4GB
  • - Cooler Master GX Bronze 750W + 80 Plus
  • - Thermaltake Frio Advanced PSU Soğutucu
  • - Corsair Carbide 300R Kasa.

UYARI ; Asla ve Asla Stok Fan ile O.C yapmayı düşünmeyin. Sonuçları hiç iç açıcı olmaz. Kısaca özetlemek gerekirse verdiğiniz paraya yazık olur...
Kardeşim konuyu hortlatıyorum ama bende bir kaç deneme yapıyorum ondan yani. :D Sonuç olarak işlemci sıcaklığın 100 dereceyi görmemiş, 100 fahrenheit'i görmüş. :D normal yüksüz bir sıcaklığın fotoğrafını çekmişsin. :D

Merhaba aranıza yeni katıldım sırf şu işlemci ile ram frekansları yüzünden oldugunu düşündüğüm bi soru için ve zaten takıp edip sadece üye olmadığım için de ayrıca kusura bakmayın :) diğer yandan bu işin aslı astarı nedir sistemi kısaca size yazayım neden bu ekranda anlık donmalar yaşıyorum bunu biriniz açıklarsa sevinirim..
2133 Mhz 8x2 kinston hyperx ram
Gigabyte G1 Sniper z97 anakart
intel i7 4770k işlemci
seagate 1 tb 7200 rpm 64 mb hdd
shappire r9 270 ekran kartı
kasanın bi etkisi olacağını sanmıyorum ama onuda belirteyim 700 watt aerecool xstrike kasa
sistem bu şekilde arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim uefi windows mevcut ve sistem gözüme cok hantal görünüyor virus vs olmadığını garanti edebilirim az cok bu işi biliyorum tabi buradaki cogu arkadaşın bilgisine eş değer olmasa da bana bi çözüm önerir misiniz sorunum ise bilgisayar ilk açıldıgı anda kendisini geç toplamakla beraber gözle görülür bi ekran donması yaşıyorum F5 felan yaparken ekrandaki yavaşlığı hissedebiliyorum yani anlatmak istediğimi umarım anlatabilmişimdir

Merhaba arkadaşlar size 3 adımda OverClock'un nasıl yapıldığını açıklayacağım.

Dikkatli seyirler...

İlk öncelikle Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve klavyemizdeki delete tuşuyla BİOS'a giriyoruz. Ardından BİOS'taki OC'yi tıklıyoruz.

Sistem Donanımı:

• - İntel Core i7 4770 K
  • - Msi z87 G-45 Gaming
  • - R9 270X
  • - G-Skill RipJaws 2133 Mhz x2 4GB
  • - Cooler Master GX Bronze 750W + 80 Plus
  • - Thermaltake Frio Advanced PSU Soğutucu
  • - Corsair Carbide 300R Kasa.

UYARI ; Asla ve Asla Stok Fan ile O.C yapmayı düşünmeyin. Sonuçları hiç iç açıcı olmaz. Kısaca özetlemek gerekirse verdiğiniz paraya yazık olur...
Usta Asus Z87 Plus için nasıl yaparız i7 4770k için

Geri
Yukarı