i7 4790 İşlemciye Anakart ve RAM Tavsiyesi

• Konuyu başlatan Kuty
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 2B

Kuty

Hectopat
Öncelikle şu an kullandığım sistem; ASUS M51AD-TR014S Core i7-4790 3,6 GHz GeForce GT740 8 GB 1 TB Windows 8,1 Masaüstü PC

Parçaları hepsi yerinde olup hiç bir değişiklik yapılmamıştır.
GTX 1080 takmayı düşünüyorum bu sisteme haliyle anakart ve RAM'i de değiştirip DDR4 yapmak istiyorum.

Şu an 8 GB bir RAM bulunmakta. İstediğim ise 8x2 16 GB'lık bir RAM. Bunun dışında DDR4 destekli ve Gaming tarzı olacağı için bir anakart önerisi de almak istiyorum. Çünkü bu tür donanımlarda fazla bilgiye sahip birisi değilim. Önerilerinize açığım şimdiden teşekkür ederim.

Not: Anakart ve RAM'e toplamda en fazla 1500-1700 arası bütçe ayırabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sistem DDR4 ile uyumlu değil. Sistemde şu an H81 yongalı bir anakart var. Standart bir Asus anakarttır muhtemelen. O yüzden yeni anakart almaya gerek yok. Şu an takılı olan RAM'e uyumlu bir 8 GB DDR3 modül daha eklerseniz yeterli olur. Artan bütçe ile de hava akışı ve kablolaması daha iyi bir kasa ve eğer gerekli olursa PSU alabilirsiniz. Şu anki piyasa şartlarına ve sisteminizin durumuna bakarak DDR 4'e geçmenizi tavsiye etmem. Dediğim şekilde yaparsanız sistem gayet iyi olur.

DDR4 bir sisteme geçiş yapmak istiyorsanız, işlemciyi de değiştirmelisiniz.
Sorumu şöyle düzelteyim o halde, şu an bu kullandığım sisteme GTX1080 takarsam verim alabilir miyim? RAM'ler DDR3 1600MHz fazlasıyla düşük. İşlemcim iyi diye bunu düşünmüştüm DDR4'ü desteklemez mi işlemcim? Biraz daha açarsanız sevinirim.

Bu sistem DDR4 ile uyumlu değil. Sistemde şu an H81 yongalı bir anakart var. Standart bir Asus anakarttır muhtemelen. O yüzden yeni anakart almaya gerek yok. Şu an takılı olan RAM'e uyumlu bir 8 GB DDR3 modül daha eklerseniz yeterli olur. Artan bütçe ile de hava akışı ve kablolaması daha iyi bir kasa ve eğer gerekli olursa PSU alabilirsiniz. Şu anki piyasa şartlarına ve sisteminizin durumuna bakarak DDR 4'e geçmenizi tavsiye etmem. Dediğim şekilde yaparsanız sistem gayet iyi olur.
Açıkçası anakartım küçük bir anakart. Yani kasada boş yerler fazlasıyla var yeni bir kasayı boş yer için söylüyorsanız pek gerek yok gibi.Güç kaynağı konusunda olabilir yeni alınabilir. Şöyle bir sorun var ki şu an RAM 8 GB 1600 MHz ben buna 3000 MHz sade 8 GB eklersem yanına bir sorun olur mu?

Kasa işi biraz da tercih meselesi. Ama bu kasanın hava akışının pek iyi olmadığını tahmin ediyorum. İ7 ve GTX 1080 olan bir sistem bu kasanın içinde biraz daha sıcak çalışır. RAM konusunda ise aynı değerlere sahip bir modül daha takmanız gerekli. Daha yüksek bir RAM takmanın pek bir manası yok. Bu zaten hala yeterli, merak etmeyin.

Son düzenleme:
Kasa işi biraz da tercih meselesi. Ama bu kasanın hava akışının pek iyi olmadığını tahmin ediyorum. İ7 ve GTX 1080 olan bir sistem bu kasanın içinde biraz daha sıcak çalışır. RAM konusunda ise limitiniz DDR3 ve 1600 MHz. Daha yüksek bir RAM takmanın pek bir manası yok. Bu zaten hala yeterli, merak etmeyin.
29339513_940153866161718_7842065118002151424_n.jpg
Yaklaşık 3 hafta önce çekmiştim içi böyle.Yani boş yer fazlasıyla var.Tabii PSU Gücünü şu an için bilmiyorum onun için açıp bakmam gerek ^^

29339513_940153866161718_7842065118002151424_n.jpg
Yaklaşık 3 hafta önce çekmiştim içi böyle.Yani boş yer fazlasıyla var.Tabii PSU Gücünü şu an için bilmiyorum onun için açıp bakmam gerek ^^
Bir diğer konu bu Gtx 1080 Anakartın bu bölgesine sığar mı ? Bunu pek düşünmedim açıkcası.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı