i7 4790 İşlemciye Anakart ve RAM Tavsiyesi

• Konuyu başlatan Kuty
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 2B
Evet, sığar. Kasaya sığmayacak olan modeller de var ama benim bahsettiğim şey sığıp sığmaması değil. Kasanın tasarımından dolayı içeride yeterli hava sirkülasyonu olmayabilir. Bu da sistemin daha sıcak çalışacağı anlamına geliyor.

Evet, sığar. Kasaya sığmayacak olan modeller de var ama benim bahsettiğim şey sığıp sığmaması değil. Kasanın tasarımından dolayı içeride yeterli hava sirkülasyonu olmayabilir. Bu da sistemin daha sıcak çalışacağı anlamına geliyor.
Anladım.Onun için Cooler Master'dan uygun bir kasa bakarım.Madem anakart değiştirmiyoruz.Yanına DDR3 1600 MHz 8 GB Bir RAM daha ekleriz. Niyetim anakartı ve RAM'leri de DDR4'e yükseltmekti aslında. Konudan bağımsız sizce bu sistemi kaça satabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar fiyatları şu an çok dengesiz. O yüzden standart bir fiyat söyleyemem. Ama eğer bunu satıp başka bir bilgisayar almaya niyetiniz varsa bence satmayıp bahsettiğimiz yükseltmeyi yapın. Çünkü sıfırdan en az bunun kadar güçlü bir sistem kurabilmek için ciddi bir bütçe gerekiyor şu an.

Bilgisayar fiyatları şu an çok dengesiz. O yüzden standart bir fiyat söyleyemem. Ama eğer bunu satıp başka bir bilgisayar almaya niyetiniz varsa bence satmayıp bahsettiğimiz yükseltmeyi yapın. Çünkü sıfırdan en az bunun kadar güçlü bir sistem kurabilmek için ciddi bir bütçe gerekiyor şu an.
Anadım. Sizin düşünceniz "Anakartı değiştirmek işlemciyi de değiştirmek oluyor" şu an kullandığım RAM'in yanına 8 GB'lık bir adet daha RAM ekleyip bellek miktarını arttırmış olalım.
DDR4 destekli belleklere de anakarta da istesem de geçemeyeceğim çünkü işlemciyi de değişmek zorunda kalacağım haliyle hepsi çok büyük masraf olacak. 1600 MHz ile 3000 Arasında gözle görülür fark olmaz mı sizce?

Bunu öğrenmek için kasanın içini mi açmak gerekiyor? Şu an kullandığım Belleğin kodunu öğrenmemiz için ve Güç kaynağının değerini ?

Kardeş CPU-Z şimdi indirden indir. Oradan RAM ile ilgili bütün değerlerini bulabilirsin.

PSU için kasanın yan kapağını aç. PSU üzerindeki tabloda 12V yazan yerde kaç Watt yazıyorsa gerçek verdiği güç odur.

İşlemciyi değiştirmek için ortada geçerli bir sebep olmadıktan sonra DDR4 ile değiştirmek, fuzuli masraftan öte gitmeyecektir. Düşündüğün DDR4 mimarisi'de 1-2 seneye yerini DDR5'e bırakacak. Hiç olmadı DDR5'e kadar idare et sistemi değiştireceksen de DDR5 mimariyle değiştir.

Anadım.Sizin düşünceniz " Anakartı değiştirmek işlemciyi de değiştirmek oluyor " şu an kullandığım Ram'in yanına 8 GB' lık bir adet daha ram ekleyip Bellek miktarını arttırmış olalım.
DDR4 destekli belleklere de anakarta da istesem de geçemeyeceğim çünkü işlemciyi de değişmek zorunda kalacağım haliyle hepsi çok büyük masraf olacak.1600 Mhz ile 3000 Arasında gözle görülür fark olmaz mı sizce ?
APU veya dahili görüntü yongasını kullansaydınız belki bir fark görebilirdiniz fakat harici ekran kartı kullandığınızdan oyunlarda bu farkı göremezsiniz. O sistemi DDR4'e yükseltmeye gerek yok. İşlemciniz hala güçlü.

İşlemcin güncel oyunlar için hala yeterli güçte olduğundan dolayı toplam 16 GB RAM ve kasana sığacak GTX 1070 güncellemesi yapmanız daha doğru olur. Tabi monitör 1080P ise. Yükseltme sonrası sistem sizi DDR5 mimarisine kadar idare edecektir. Sonrasında bütçenizi denkleştirip DDR5 sistem toplarsınız.

RAM yükseltmesi için AIDA64 Extreme yazılımından HTML raporu oluşturup paylaşın.

AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi

Eğer sisteminizde SSD yoksa almanızı tavsiye ederim. SSD'ye kurulu Windows, programlar ve oyunlar çok hızlı açılıyor. Fakat bu durumun FPS'e katkısı olmaz. Programların yükleme süreleri kısalır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı