i7 4790 Sistem açıldıktan 15 dakika içerisinde kitlenip resetleniyor

samandro

Kilopat
Merhabalar, Mart ayında ASUS logosunda kalma diye bir sorunumuz vardı. 2 kez bilgisayarcıya gitti, en son anakart değiştirilecekken ısınma sorunu halledildi ve sanırım termal macunu değişti. 3 ay boyunca cayır cayır her oyun çift ekran GTX 960 + i7 4790 çarpansız işlemci ve Windows 10 21H1 is derlemesi (19043.1081) kullanıyorum.
Öyle dertlerim kalmadı derken ne yazık ki dün itibari ile havaların ısınmasından mı bilmiyorum gerçi 1 aydır ısınmış durumda. Neden daha önce yapmadı bilmiyorum ama hafif işlemciye yük bindiren neye girsem kitliyor PC kendini. Power ile resetlemek zorunda kalıyorum veya kendisi direkt restart veriyor (bir YouTube videosu olsa dahi)
Fakat işlemciden daha çok şüpheleniyorum çünkü GPU için Basemark indirdim bir süre sorun etmedi 2. kez calıstırınca kasa ısındı diye mi bilmiyorum cortladı o da.
Bilgisayarı başlangıç ve kurtarma bölümünden otomatik olarak yeniden başlat seçeneğini kaldırdım. Bunu yapınca da otomatik sistem o an kilitli kalıyor, hiçbir uyarı vermeyip donmuş bir şekilde kalıyor.
CPU-Z ile işlemciye benchmark testi yaptığımda da 5 saniye içinde kitlemeye başladı veya resetlemeye.
Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Haswell mimarisi ısınmalarıyla ünlü. Stok soğutucu mu kullanıyorsunuz? Kullanılan termal macun kötü ise yenisi ve düzgünü ile değiştirin.
Evet stok 2015 den bu yana çıt yok ki ternal macun gibi parfüm gibi kokuyordu bilgisayar martta geldiğinde sıfır sıkıntı oldu 3 ay 😐
[CODE title="güncelhata"][/CODE]
gg2pxdf.jpeg güncel hatada CLOCK_WATCHDOG_TİMEOUT yazdı mavi ekran verdi.
MEMORY.dmp oluşmuş bu arada onu da WinDbg adlı program ile açıp analiz sonucunu
Başlıksız - Pastebin Türkçe bu şekilde gönderiyorum
@Strider0628 @Recep Baltaş
MEMORYDMP.rar indir Memory.dmp indirme linkim inceleyip yorumlayabilecek olan arkadaşlara çok teşekkür ederim şimdiden
pc mesela su an sıcaklık yükseldiği için mi bilmiyorum bir kaç kez kapandı 75 dereceyi gördüm Cpu package kısmında 75 e 75 diye gözüktü hardware monitör adlı programda ve işlemci kullanımı %100 e gelip indi bu denli yüksek kullanım ve ısınma olması normal mi kapalı kutu gibi bir yerde benim kasa kapağı acık gerçi ama tepeden vantilatör ve salondan klima üflüyor etki az ediyor tabii ama termal macun 25 mart dan bu yana etkisini kaybetmiş olabilir mi ben alsam sıkabilir miyim ki bir de alıp da düzelmemesi var kafam çok karışık valla :/

Son düzenleme:
Sıcaklık bir ihtimal lakin. Minidump dosyasına baktığımda bellek hatası gibi geldi. MemTest86 ile belleklerinizi bir kontrol edin.
Dediğiniz testi yapıcam fakat 16gb ram oldugu için uzun süreceğini düşünüyorum hardware monitör ile baktığımda boştaki işlemci sıcaklıgı bu şekilde Screenshot
Dediğiniz testi yapıcam fakat 16gb ram oldugu için uzun süreceğini düşünüyorum hardware monitör ile baktığımda boştaki işlemci sıcaklıgı bu şekilde Screenshot
bir kaç sekme veya ram tüketen video açtıgımda o en aşşağıdaki cpu package kısmı 75 e 75 civarı gözüküyor normalde bu tam yükte yani oyun falan oynandığında olması gerekiyor öyle değil mi zaten csgo ya girer girmez 2dk içerisinde basit eğlence gezmeye kalmadan direkt pc resetleniyor bu şekilde bilgisayarı yormadan hafif işlemler yaparsam kapanma olmuyor yazı yazmak gibi tek tek uygulamaları açmak gibi ama işlemci kullanımı çok çabuk artabiliyor bu da ilginç

Boşta ki değerler çok hafif de olsa fazla lakin, yükteki değerler aslında gayet iyi. Dediğim gibi bir MemTest86 testi yapın.

Boşta ki değerler çok hafif de olsa fazla lakin, yükteki değerler aslında gayet iyi. Dediğim gibi bir MemTest86 testi yapın.
Tamamdır dediğinizi uygulayacagım bu arada 75 oldugu zaman oyun falan acık değildi sadece tarayıcı ve hardware monitör gibi uygulamaları calıstırmaya başladıgımda %100 kullanıma ulaşıp 3-4 saniyede tekrar %20 lere çekildiğinde oluyor 78 falan gördüm zaten sonrasında kapanıyor işlemci kullanımı 100 de kaldıgı an 5 saniyeden fazla gidiyor pc tamamdır testi yaparım akşam 6 gibi de termal macun almaya gideceğim ne olur ne olmaz tekrar değiştirelim umarım bir sonuç çıkar.

Tamamdır dediğinizi uygulayacagım bu arada 75 oldugu zaman oyun falan acık değildi sadece tarayıcı ve hardware monitör gibi uygulamaları calıstırmaya başladıgımda %100 kullanıma ulaşıp 3-4 saniyede tekrar %20 lere çekildiğinde oluyor 78 falan gördüm zaten sonrasında kapanıyor işlemci kullanımı 100 de kaldıgı an 5 saniyeden fazla gidiyor pc tamamdır testi yaparım akşam 6 gibi de termal macun almaya gideceğim ne olur ne olmaz tekrar değiştirelim umarım bir sonuç çıkar.
İşlemci kullanımı da sorunlu gözüküyor güç planından dengeli moda alabilir misiniz?

İşlemci kullanımı da sorunlu gözüküyor güç planından dengeli moda alabilir misiniz?
Merhaba işlemci kullanımı dengeli modda hatta güç tasarrufuna da aldım denemek için çözüm olmadı.
Ram testi sonucu 3 saat geçti ve hiçbir sorun çıkmadı tahmin ediyorum zaten işlemci gözü ile direkt bakıyorum artık hdd ssd zaten 3-4 ay önce bad sector kontrolü yapılmıştı öyle bile olsa en son tahmin o çünkü cpu zorlamadıkça bir durum yok ortada MEMTESTSONUCU
bunlar da dos ekranı görüntüleri = bu da iki şimdi yapmam gereken bir şey kaldı sanırım grafik kartını çıkarıp onboard ile zaten çift monitör oldugu için dvi dan bağlı direkt ekran kartını söküp tekrar cpu stress yapıcam kapanırsa da cpu nun fanını cıkarıp tekrar takıp tekrar sonuca bakıcam gene kapanırsa kapakları açık bırakarak kasayı toplamadan çalıstırıcam gene kapanırsa termal macun almaya gidicem yetişebilirsem.

Merhaba işlemci kullanımı dengeli modda hatta güç tasarrufuna da aldım denemek için çözüm olmadı.
Ram testi sonucu 3 saat geçti ve hiçbir sorun çıkmadı tahmin ediyorum zaten işlemci gözü ile direkt bakıyorum artık hdd ssd zaten 3-4 ay önce bad sector kontrolü yapılmıştı öyle bile olsa en son tahmin o çünkü cpu zorlamadıkça bir durum yok ortada MEMTESTSONUCU
bunlar da dos ekranı görüntüleri = bu da iki şimdi yapmam gereken bir şey kaldı sanırım grafik kartını çıkarıp onboard ile zaten çift monitör oldugu için dvi dan bağlı direkt ekran kartını söküp tekrar cpu stress yapıcam kapanırsa da cpu nun fanını cıkarıp tekrar takıp tekrar sonuca bakıcam gene kapanırsa kapakları açık bırakarak kasayı toplamadan çalıstırıcam gene kapanırsa termal macun almaya gidicem yetişebilirsem.
Evet öyle yapmanız daha mantıklı. Onboard deneyin. Eğer düzelirse onboard da iken muhtemelen ekran kartı sürücüleriniz de çökmüş olabilir.

Geri
Yukarı