i7 4790 Sistem Yükseltme

Napstablook

Kilopat
Daha fazla  
Kuzenimin sistemine yaklaşık 1900 TL' lik bütçe ile yükseltme yapacağız.

Sistem şu: ASUS M70AD

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer videoyu takip edecek olursanız sistemdeki anakartın özel üretim olduğunu fark edeceksiniz. 20 pinlik güç bağlantısı parça parça ayrılmış. Dolayısıyla bu sistemde güç kaynağı değişimi yapmak için anakartın da değişmesi gerekecek :penguen:

Şimdilik yapmayı düşündüğümüz yükseltme:
8 GB RAM ve SSD takviyesini de bütçe yetmediği için daha ilerleyen zamanlarda yapmayı düşünüyoruz.

Sizce nasıl olmuş? Başka bir öneriniz var mı?

@Nazım Paşa @MF @Mr.Acar
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Oreki @CJack60

Son düzenleme:
Konuyu yaklaşık 2 ay önce açmıştım. Yükseltmeler yapıldı. Yine de ilginiz için teşekkürler.
Hazır sistemin özellikleri: M70AD | Tower PCs | ASUS Türkiye
İşlemci 4790 olduğundan K serisi bir anakart gereksiz olur. PSU kaç Watt? belki 1060 için yeterli olur.
PSU 300 W. Dolayısıyla yetersiz. Bu arada anakartın sonundaki K ibaresiyle serisinin ilgisi var mı?
Anakartın modelini öğrenebilirsen sadece PSU değişikliğiyle değiştirmene gerek kalmayabilir. Sonuçta güç girişi farklı olsa da dönüştürücü kablolar var. Anakart sağlamsa masrafı bu şekilde azaltabilirsin.
Anakartın Modeli: h81/m70ad/dp_mb npc

Açıkçası hiç çevirici arayışına girmedim. 2x2, 2x4 gibi bir sürü bağlantı yeri vardı.

Üstelik çok fazla çevirici kullanmak ne kadar sağlıklı olur tartışılır.

Yapılan Yükseltme:
  • Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1060 6GB (Nedense Nanokatalog' da bir sıkıntı vardı ve Inno3D satın alamadık.)
  • PSU: FSP500-60AHBC 500W 80+ PSU
  • Anakart: MSI H81M-P33 anakart
  • Kasa (alınmadı, elimizde vardı): Zalman Z3 Plus

Son düzenleme:
@Napstablook MSI modelini almanız iyi oldu. PSU seçimi yeterli. İşlemcilerin yanındaki K ibaresi modelide farklı olur. Aynı serinin biraz daha yüksek frekanslı çalışan işlemcisidir.
Örneğin i7-7700 3.6GHz ve 4.2GHz olarak otomatik artıyor.
i7-7770k 4.2GHz ve 4.5GHz olarak manuel ayarlanabiliyor. GHz arttığı için aynı orantıda performans artıyor.

Hayır, ben işlemcinin yanındaki ibareyi kastetmedim. Anakartta bulunan ibareyi kastettim.

Oysa ki iki anakartın yonga seti de H81.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı