i7 4790 sistemde oyun kurduktan sonra bozulmalar

Uzun yazacagim blog gibi, simdiden teşekkürler.

Arkadaşlar ben konu olusturmaktansa zaten var olan konular uzerinden bilgilenen tiplerdenim ve bilgisayarimda yaklasik tam zamani hatirlayamasam da 1 senedir problemler basladi ve azar azar baslayan problemler artik cok fazlalasti.

Kucukken net Cafe'de willrock oynayanlara ozenirdim, nereden estiyse 1 sene kadar once nasıl edinebilecegimi arastirdim (adam kaziklamiyorlarsa satin almak istiyordun ama kaldirilmis) ve myabandonware diye bir sitede var oldugunu duydum, malum yabanci yerlerde sitenin guvenilirligini arastirdim (sanki 2 3 yorum guvenli oldugu anlamina geliyor) guvenli dediklerinden indirdim willrock oyununu, bitirdikten sonra birkaç satisi kaldirilmis bulunamayan oyun daha (NFS2) indirdim bazilari calismadi. İndirilen oyunlar tek klasor seklinde ve o klasoru açınca oyun dosyalari cikiyor girip oynuyorsun.

Yukarıdakiler sarmadi ve PS1-PS2 emulatoru ardindanda atari emulatoru indirdim. Emulator siteleri hep bilindik top 10 sireler. Emulatorler konusunda Technopat'tan cok yararlandim. Olaylar bunlar simdi gelelim sorunlara...

Daha willrocku ve NFS2'yi indirdikten cok kisa sure sonra klavyede 4-5 tus sebepsizce bozuldu ve hiçbir sekilde calismadi, aylar sonra kasayi Power tusuna basip acamamaya başladım (basili tutuyordum acmak icin) bu olayin ustunden, American megatrend kismina gelmeden PC acilmaz oldu ve kasa Power tusuna basili tutunca da acilmamaya basladi bende PSU anahtarini kapatip ardindan kasanin Power tusuna basili tutunca ve PSU'nun anahtarini tekrar açınca kasanin acildigini fark ettim. Son olarak da Chrome'da 3-5 sekme, video açınca kafasina gore bazen reset atma sorunu basladi.

1TB HDD vardi ve onu birlestirmek icin bir program kullaninca, HDD'yi kullanilamaz hale getirdim ve eski kasada ki icinde isletim sistemi bulunan 500GB HDD'yi takip kullanmaya başladım. Cok cok gariptir sorunlar aynen devam etti.

8 GB USB bellegim olmadigindan hep PC'yi sifirliyorum ve yukarida yazilan olaylarda PC de sadece Defender vardi. Olaylardan sonra Kaspersky ve Malwarebytes ile sayisi tam tarama yaptim sonuç temiz.

Belki cok eksik belki fazla yazdiklarim olmustur ama hatirlayabildiklerim az cok bunlar. Donanim da eskimis olabilir, viruste girmis ya da hiçbir şey olmamis bile olabilir, ben cok kararsizim.

i7 4790.
8 GB RAM.
500 GB HDD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Suan ki reset atmanin sebebi olabilir belki bu kadar sorundan sonra. İslemci kaynakli ya da anakart diye dusundum genelde
Yok hocam bu işlemci çok sağlamdır. İşlemci ve anakart kolay kolay bozulmaz. Ha belli olmaz VRM dediğimiz işlemciye güç veren ufak bir parça da bozulmuş olabilir. Genelde kalitesiz PSU'lar yada HDD'ler bozulur. HDD değiştirmişsiniz olmamış zaten. PSU ısınmasından yada içinden 1 tanecik parçanın bozulması bile tüm dengeyi bozar. PSU eğer içinden bir sorun olduysa yaptırılabilir, ama eli kulağında olur. Çünkü bu tür ufak parçalar biri bozulduğu zaman zincirleme gibi diğerleri de çoktan hasar görmüştür mesela.

Bende Xigmatek marka 80 plus olmadan standart 500W PSU var. 20 kez falan elektrik kesilmiştir 6 senede. Gene de maşallah sorunu olmadı, olmasını da istemem.

Ya da RAM'lerde de sorun olabilir. MEMTEST yapmanız gerek bunun için. Ama RAM bozuk olmayı bırak hepsini çıkarsan bile gene de BIOS açılır. Bu durumda PSU sorunlu olması çok yüksek.

Gene de tamir işleri uzmanlık alanım değil. Forumdan öğrendiğim kadarıyla çıkarım yaptım.

Yok hocam bu işlemci çok sağlamdır. İşlemci ve anakart kolay kolay bozulmaz. Ha belli olmaz VRM dediğimiz işlemciye güç veren ufak bir parça da bozulmuş olabilir. Genelde kalitesiz PSU'lar yada HDD'ler bozulur. HDD değiştirmişsiniz olmamış zaten. PSU ısınmasından yada içinden 1 tanecik parçanın bozulması bile tüm dengeyi bozar. PSU eğer içinden bir sorun olduysa yaptırılabilir, ama eli kulağında olur. Çünkü bu tür ufak parçalar biri bozulduğu zaman zincirleme gibi diğerleri de çoktan hasar görmüştür mesela.

Bende Xigmatek marka 80 plus olmadan standart 500W PSU var. 20 kez falan elektrik kesilmiştir 6 senede. Gene de maşallah sorunu olmadı, olmasını da istemem.

Ya da RAM'lerde de sorun olabilir. MEMTEST yapmanız gerek bunun için. Ama RAM bozuk olmayı bırak hepsini çıkarsan bile gene de BIOS açılır. Bu durumda PSU sorunlu olması çok yüksek.

Gene de tamir işleri uzmanlık alanım değil. Forumdan öğrendiğim kadarıyla çıkarım yaptım.
Kismetse, Memtest ile ramleri test etmek, usb edinip format atmak ve farkli bir Psu ile deneme yapmayi dusunuyorum. Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı