i7 4790 ve GTX 750 Ti Sistemin Oyunlarda Takılma Sorunu

Ahmet Metin

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık 1 ay önce arkadaşımdan satın aldığım masaüstü bilgisayar ile birkaç problemim var. Fakat en önde gelen problemi sizlere anlatacağım. Öncelikle sistemimi belirteyim;
  • İşlemci: i7 4790
  • RAM: 2x4 8 GB
  • Ekran kartı: Asus GeForce GTX 750 Ti Strix OC [2 GB 128 bit]
  • İşletim Sistemi: Orijinal Windows 10 64 bit
Şimdi gelelim probleme; bilgisayarı ilk aldığım zaman GTA 5'i 110 FPS civarlarında oynarken en düşük 70 FPS görüyordum. Birden bire FPS biraz daha düşmeye başladı. 50-60'ları gördüm.

Daha sonra GTA 5 Online girdiğimde garajda başlarken tam ekran geliyor. Sonra oyun donuyor bilgisayar çalışıyor fakat oyun donuyor ve o an bilgisayarda hiçbir işlem yapamıyorum. Belli bir süre sonra görev yöneticisi açılıyor ve kapatıyorum oyunu öyle düzeliyor ancak.

Daha sonra oyundan soğudum zaten oynamadım. Aynı sorun Euro Truck Simulator 2'de ve League of Legends'te oluyordu. Son 1 haftadır falan o sorun olmuyor şu an oynadığım oyunlarda. Fakat son 3 gündür aralıksız League of Legends oynuyorum ve FPS'm yüksek olmasına rağmen aşırı kare atlama sorunu var

Diğer oyunları geçtim onları oynayamim ama League of Legends gibi bir oyunuda rahat oynayayım yani bir zahmet. Önceki bilgisayarım pentium dual core işlemci 2 GB RAM 9800 GT sistemle rahat oynuyordum League of Legends'i.

Bu ekran kartıyla bir alakalı sorun mudur bilmiyorum fakat yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Temiz bir format atmayı dene bence.
Şuan format atıyorum %4. Bakalım formattan sonra ne olacak. Teşekkürler.

Hocam 750Ti ile GTA'da nasıl 110FPS görüyorsunuz ben en fazla 70 görüyorum 40-50'lerde dolanıyor. Redux ve SweetFX kurulu.
Alıyordum dostum ilk zamanlar 100 ün altına inmiyodu indiği zamanda dedigim gibi en düşük 70’i görüyodum oyunda gerçekten çok akıcıydım.

Ya minecraft grafiklerinde oynuyorsunuz yada sistem anormal bir şekilde yüksek fps alıyordunuz çözümüne gelirse yüksek ihtimal sürücüler güncel değil harddiskini sıfırla temizle güzelce sistemini win 10 formatla derim
Şuan formatlıyorum. Bakalım denicem teşekkür ederim.

Aida64 HMTL raporunu oluşturun.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi
Raporu Google Drive yükleyip bağlantısını paylaşın.

MSI Afterburner ile sorun yaşadığın oyunlardaki CPU, GPU, Bellek kullanım ve Sıcaklık değerlerinin ekran görüntülerini paylaşın.
MSI Afterburner OSD Gösterge Rehberi - Technopat
Tamamdır çok teşekkür ederim format atıyorum şuanda eğer düzelmezse formattan sonra yarın büyük ihtimal bu konu altında size yanıt olarak paylaşırım.

MSI Afterburner ile sorun yaşadığın oyunlardaki CPU, GPU, Bellek kullanım ve Sıcaklık değerlerinin ekran görüntülerini paylaşın.

Merhabalar, format çözüm olmadı malesef halâ oyunda kasmalar mevcut. İstediklerinizin ekran görüntülerini paylaştım. AIDA64 Rapor buda raporumun Google Drive upload ettiğim dökümanı. Fakat sanki anlaşılacak bir rapor olmamış masaüstüme gelen html gayet net anlaşılır bir şekilde fakat google drive upload ettiğim zaman böyle saçma karakterli rapor çıkıyor. Anlarsanız ne mutlu size fakat anlamazsanız başka bir yere upload edeyim. Geri dönüş yaparsanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden.

(Lol aşağıda açık bir şekilde bu testler yapıldı)

AIDA64 Report PDF şuan html'i pdfye çevirerek google drive'a upload ettim. burda netleşti daha anlaşılır buna baksanız daha iyi teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    169,4 KB · Görüntüleme: 59
  • 2.jpg
    2.jpg
    139,8 KB · Görüntüleme: 49
  • 3.jpg
    3.jpg
    138,4 KB · Görüntüleme: 62
  • 4.jpg
    4.jpg
    172,3 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
HTML dosyasını PDF yapmana gerek yok. Kendi bilgisayarıma indirdiğimde İnternet sitesinden rahatça açabiliyorum.

BIOS sürümün güncel değil.
H81M-D R2.0 BIOS & Firmware | Anakart | ASUS Türkiye

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bağlantıdaki sürücüleri yükle.
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/misc/utils/AISuiteIII_Win7-8-81-10_H81M-D-E-R2_V10092_10102.zip
Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility
Realtek High Definition Audio Driver - Windows 10 64 Bit

MSI Afterburner değerleri oyun içinde olan değerler olacak. Sıcaklık ve kullanım değerlerini kontrol etmem gerekiyor.

MSI-Afterburner-OSD-Plot-768x798.jpg

HTML dosyasını PDF yapmana gerek yok. Kendi bilgisayarıma indirdiğimde İnternet sitesinden rahatça açabiliyorum.

BIOS sürümün güncel değil.
H81M-D R2.0 BIOS & Firmware | Anakart | ASUS Türkiye

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bağlantıdaki sürücüleri yükle.
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/misc/utils/AISuiteIII_Win7-8-81-10_H81M-D-E-R2_V10092_10102.zip
Intel Chipset Sürücüsü - INF Update Utility
Realtek High Definition Audio Driver - Windows 10 64 Bit

MSI Afterburner değerleri oyun içinde olan değerler olacak. Sıcaklık ve kullanım değerlerini kontrol etmem gerekiyor.

Eki Görüntüle 326517

Peki oyun içi nasıl görüntüleyeceğim sizin gibi? Nerden ayar yapmam gerekiyo oyun içinde çıkması için bu değerlerin? Teşekkürler bu arada diğer dediklerinizi yapıyorum şu anda.

Dosya Ekleri

• 35.jpg
    35.jpg
    201,7 KB · Görüntüleme: 66
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı