İ7 4790K GTX780 VS İ5 4690K GTX970

ozan0956

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar herkese selam, Ben İntel ve Nvidia tabanlı stabil bir sistem toplamak istiyorum.Gerçekten PC konusunda çoğu bilgisayar kullanıcısına göre bilgiliyim,Gel gelelim konuma arkadaşlar 2 tane ayrı ayrı bir sistem topladım.Bu sistemlerde birisinde belirttiğim gibi İ7 4790K GTX780 diğeri ise İ54690K GTX970 bu sistemlerin fotoğraflarınıda ekleyeceğim.Sayın bilgili,tecrübeli arkadaşlar bu sistemlerin hangisi sizce daha mantıklı ve daha uygundur ? Bu sistem bana çok mantıklı arkadaşlar sebebi bu sistem beni 3 yıl Ultra ayarlarda götürse yeterli ondan sonra bi GTX 980 taktığımız zaman olayı çözmüş oluruz birdaha ailem bukadar para vermeyeceği için böyle bir sistem toplamak açıkcası zorundayım. Markalar konusunda eleştirileriniz olacaktır,doğrudur ama bütçem maksimum bukadar bundan yukarı kesinlikle gidemeyeceğim o yüzden gönül ister Msi,Asus ama bütçem el vermedi yapacak birşey yok.Bu markalara güvendiğimide belirtmek isterim.Bilgili tecrübeli arkadaşlar sizce hangi sistem ve neden ? Bu arada İ7'li sistemdeki GTX780'i R9 290'a kıyasla seçtim doğru bir seçimmi ? Teşekkürler Technopat ailesi. Saygılarımla...(y):)

Resimler ;

Dosya Ekleri

• fiyt fiyuv.png
    fiyt fiyuv.png
    54,7 KB · Görüntüleme: 166
  • papapa.png
    papapa.png
    56,3 KB · Görüntüleme: 330
Son düzenleme:
Seçiminizi İ5 4690k ve GTX 970'ten yana kullanın. Niye peki? Hemen söyleyeyim. İki İşlemcide İntel'in Devils Canyon ismini verdiği işlemciler. İki işlemcinin oyun performansları arasında fark yok denecek kadar az.
Ekran Görüntüsü (32).png
Ekran Görüntüsü (31).png

Ekran kartı konusunda GTX 970 gerek güncelliği , gerek güç tüketimi ve getirdiği yeni özellikleri ile GTX 780'den üstün bir karttır.
Ekran Görüntüsü (33).png
Ekran Görüntüsü (34).png

Not : Sisteme işlemci soğutucu eklemekte fayda var.
www.vatanbilgisayar.com: Cooler Master Hyper T4 Lga775/1155/1156/1366/2011 & Am2/Am2+Am3/Am3+/Fm1 İşlemçi Soğutucu - Vatan Bilgisayar

RAM'lerin MHZ değerini çok yüksek tutmuşsun.
Bildiğim kadarıyla 4690K ve 4790k en yüksek 1600Mhz destekliyor.
OC 'li olarakta 1866 diye biliyorum.

Anladığım kadarıyla sisteminde soğutucu veya sıvı soğutucu yok. Elinde böyle bir ekipman yoksa K serisi işlemci almanın bir anlamı var mı? O.C yapmayacaksan bence K serisi işlemci alma derim. Sonuç olarak ekran kartın ve belleklerin oyunlar için oldukça yeterli. İşlemcin tabii ki hızlı 5. nesil olsun ama, soğutucu olmadan K serisi bir işlemci bana pek mantıklı gelmedi.
i5 4690 veya i7 4790 alman fiyat açısından daha mantıklı. Cooler Master güzel bir kasa ama ondan da biraz tasarruf edebilirsin bence. Ve ettiğin bu iki tasarruf sayesinde SSD alabilirsin veya Msi gaming 5 veya 7 bir anakart alırsan bence K serisi O.C yapmayan bir işlemciden daha çok iş görecektir..
İyi forumlar, hayırlı olsun şimdiden..

Anladığım kadarıyla sisteminde soğutucu veya sıvı soğutucu yok. Elinde böyle bir ekipman yoksa K serisi işlemci almanın bir anlamı var mı? O.C yapmayacaksan bence K serisi işlemci alma derim. Sonuç olarak ekran kartın ve belleklerin oyunlar için oldukça yeterli. İşlemcin tabii ki hızlı 5. nesil olsun ama, soğutucu olmadan K serisi bir işlemci bana pek mantıklı gelmedi.
i5 4690 veya i7 4790 alman fiyat açısından daha mantıklı. Cooler Master güzel bir kasa ama ondan da biraz tasarruf edebilirsin bence. Ve ettiğin bu iki tasarruf sayesinde SSD alabilirsin veya Msi gaming 5 veya 7 bir anakart alırsan bence K serisi O.C yapmayan bir işlemciden daha çok iş görecektir..
İyi forumlar, hayırlı olsun şimdiden..
Teşekkürler,Bu sistemde işlemciyi stock fan ile kendi hızında bana yetecek şekilde kullanacağım.2-3 yıl sonra O.C yapma zamanı geldiğinde güzel bir soğutucu ile O.C yapacağım.SSD konusunda da bence şu anda biraz lükse kaçıyor bana kasadan kısıp SSD almak mantıksız geliyor 2-3 ay sonra bir SSD alabilirim acelesi yok. Msi gaming 5 veya 7 bu gibi anakartlar bana hitap etmiyor ses teknolojisi vb. şeyler açısından.Bu anakart gayet yeterli ve F/P ürünü işimi rahatlıkla görecektir.Teşekkürler...:)

@Recep Baltaş@Ali Güngör Yorumlarınızı merakla bekliyorum..

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı