i7 4790K ile 5 GHz

Denemek isteyen olursa buradaki ayarlar ile deneyebilir. 5.2 , 5.3 e kadar deneyeceğim sınavlar tamamen bitince.

Vakit bulduğum zaman 3DS MAX V-Ray ile stok/oc test yapacağım. Shadow of Mordor, Call of Duty AW ve Crysis 3 içinde test yapmayı düşünüyorum.

Sistemde Maximus VII Formula , CM Nepton 280L ( Push + tek 14 cm pull ) ve Corsair 780T var. Ram'ler overclock'suz. Güç kaynağı Corsair VS650.

OC işlemine, tertemiz formattan sonra tüm updateler yapılıp en güncel driverler ile başlandı. İlk olarak Asus ROG Front Base ile tek tuşla 4.8 GHZ'e getirdim işlemciyi. Daha sonra ince ayarlar ile 5 GHZ'e çıkabildim. Daha ince ayar yapıp voltajı düşürerek stabilite yakalamaya çalışacağım ve ayrıntılı video ile tekrar paylaşım yapacağım.

5.0 GHZ.jpg

@Silinen üye Aynen Broadwell-E'ler bakalım ne yenilikle gelecek. 140 Watt TDP ve o termal arayüzden kurtulmaları lazım artık. Ek olarak 5 GHZ çalışabilen bir 8 çekirdek i7 görürsem zaten duramam bir saniye. :mutlu:
Ben hala LGA2011 de 3930Kyı çok seviyorum. İçime sinmeyen bişeyler var X99da :).

Prime95 testi önerilmediği için onunla deneme yapmadım. Aida64'te 72'yi geçmedi. Boşta 30-35 arası. Ama stabil değil. Uzun soluklu testlerde sorun çıkıyor.

4.8 de stabilite yakaladım en son.

Prime95 testi önerilmediği için onunla deneme yapmadım. Aida64'te 72'yi geçmedi. Boşta 30-35 arası. Ama stabil değil. Uzun soluklu testlerde sorun çıkıyor.

4.8 de stabilite yakaladım en son.
Hocam konuyla pek alakalı değil ama İ5 4670K için 4.4 GHZ için önerebileceğin voltaj ve püf noktalar var mı?

Çekirdek voltajını 1.2 yap. Diğer her şey auto'da kalsın. Boot ederse uzun soluklu test et. Büyük ihtimalle 4.4'ü rahat görecektir 1.2 ile. @neşelienginar
Hocam 1.2 ile ancak 4.2 GHZ' de stabilite sağlayabildim. 4.4 GHZ için denediğim hiçbir voltaj olmadı ya mavi ekran hatası aldım ya da prime testinden hata aldım. Bir de yanlış okumadıysam prime testi iyi değil demişsiniz. Nedenini açıklayabilir misiniz?

Sistem bileşenlerini bilmiyorum. Yazılım ile değil Bios'tan yapmanı öneririm. Mutlaka ufak bir ayar ile düzensizlik yaratıyorsundur. 4.4 o kadar zor çıkılan bir değer değil. Tam 4.4'ten sonra şansa kalıyor biraz. Ama o kadar da kötü olmaması lazım işlemcinin.

Aida64 stress ve Cinebench R15 testi yap mesela. Ben overclocktan sonra 3DS MAX'i açıp render alıyorum. Mavi ekran vermezse sorun çıkmıyor bir daha.

Ram'lerin XMP'de mi ? 1.275 ile tekrar dene. Ayrıca denemeden önce sistemini yaz komple.

Yeni konular

Geri
Yukarı