İ7 4790K Overclock için anakart ve PSU önerisi

Berkay544

Hectopat
Daha fazla  
Elimde i7 4790K işlemci var anakartım Gigabyte H81M-DS2 bu anakart ile overclock yapılma imkanı yok sanırım.
Ekran kartı olarak 1080-1080Ti veya 2070 alacağım ikisine de Overclock yapabileceğim bir anakart ve bunlara güç sağlayabilecek bir PSU son olarak da bir kasa önermenizi istiyorum.
Bir de 4K veya 2K bir monitör önerirseniz çok güzel olur. Anakart 2. el de olabilir sonuçta artık 1150 pin anakart zor bulunuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock yapacaksın da elinde nasıl bir soğutucu var belirtmemişsin. 4790K işlemciyi overclock için her şey müsait olduğu halde stok hızla kullanıyorum çünkü bana fazlasıyla yetiyor. Şunu açık belirteyim yapacağın masrafa karşılık overclock ile alacağın performanstan hayal kırıklığı yaşayabilirsin. Anakartı değiştireceksen işlemciyle RAM'i de değiştirip DDR4 güncel sisteme geç derim.

Overclock yapacaksın da elinde nasıl bir soğutucu var belirtmemişsin. 4790K işlemciyi overclock için her şey müsait olduğu halde stok hızla kullanıyorum çünkü bana fazlasıyla yetiyor. Şunu açık belirteyim yapacağın masrafa karşılık overclock ile alacağın performanstan hayal kırıklığı yaşayabilirsin. Anakartı değiştireceksen işlemciyle RAM'i de değiştir DDR4 güncel sisteme geç derim.
Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz evet ama overclock yapmasam bile anakartı değiştirmem lazım. İşlemcim bence gayet güzel dolar bu fiyattayken komple baştan sistem dizmek bence aptallık olur. DDR5 ramler çıkana kadar idare edeceğini düşünüyorum. Ama ekran kartım yetmiyor. Ve anakartımda biraz sıkıntılı çalışıyor. Oyüzden anakartı değiştirmek istiyorum. Hem RTX 2070 ve ya GTX 1080-1080Ti ekran kartları pci express 3.0 benim anakartım 2.0 bu da birazda olsa fps kaybına sebep olur.

Anakart değiştirmeye bence gerek yok. Overclock için aynı anakartın olduğu halde anakart değiştirecek kadar para verilmez. Verdiğin paraya değmez. Belleği yükseltmen ve diğer parçaları alman yeterli.

Mantıklı sebepler ortaya koymuşsun. Z97 chipset anakartın sıfırını ancak bakkalların tozlu raflarında bulursun. İkinci el olarak overclock yapacaksan Z97 Sabertooth öneririm. Diğerlerine arkadaşlar yardımcı olur.
Ben anakart olarak bunu buldum ama bi bakarmısınız? Hem gigabyte ın dualbios özelliğini barındırıyor 32 gb ram desteği ve pci express 3.0 var. Fiyatı da 400 tl. Bütçemin çoğunu ekran kartına vereceğim için buralardan biraz kısmam gerekiyor. Çünkü ekran kartı daha uzun ömürlü olmalı. DDR3 ramlerin çok fazla ömrü kaldığını sanmıyorum.
Psu olarak ne önerirsiniz? Yeni kasa ve monitör de almayı düşünüyorum monitör 2k ve ya 4k olsun şimdiden yardımınız için saolun.
Anakartın linkini atmamışım
Gigabyte Z97M-D3H mATX 1150 pin Anakart - Anakart ve Tüm Masaüstü Bilgisayar Parçaları sahibinden.com'da - 564882885

O anakartı gördüm. PCI 2.0 dezavantajından kurtarır ve kısıtlı overclock imkanı sağlar. 5 GHz seviyelerine o anakartla biraz zor çıkarsın. PSU 600W bronz sertifikalı bilinen bir marka yeterli gelir.
Biraz araştırdım ve işlemcimin gayet iyi olduğunu ve overclock a ihtiyaç olmadığını farkettim zaten kendi stok hızı 4 ile 4.4 ghz aralığında bu da güzel bir hız. Hem sistemi gereksiz yere yorup parçalara sıkıntı yaşatmaya da gerek yok.
Zaten 400 tl uygun bir fiyat hem pci 2.0 dezavantajından kurtuluyorum hemde ram i 32 gb ye çıkarma imkanına sahip oluyorum. Ve de gigabyte markasının en sevdiğim özelliği olan dualbios özelliğine sahip.
Bu arada ekran kartım tam düzgün çalışmıyor demiştim yukarda. Açılırken 1 uzun bip sesi geliyo seslerin anlamlarını biraz araştırdım ama tam anlayamadım bu anakartla mı alakalı ram ile mi?
@CJack60 birde soğutucumu sormuşsunuz. İşlemcinin kutusundan çıkan stok fanı kullanıyorum galiba. Galiba dememin nedeni sistemin ilk sahibi değilim. Sistem dayımındı 1 yıl kadar kullandı sonra ddr4 ram modelleri çıkınca yeni sisteme geçti bende ondan satın aldım. Kasanın içini açıp bakmadım hiç. League of legends oynarken ekran kartımda işlemcimde 40-45 derecenin üstüne çıkmıyor. Bu beni biraz şaşırttı stok fan olmasına rağmen o kadar az ısınması. (Eski laptopum 90 derecelerin aşağısına inmiyordu).

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı