i7-4790K Sistem Açıldıktan 2-3 Saniye Sonra Kapanıyor

psychonaut

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selamlar. Bugün, her yıl yaptığım gibi yaz başlarken işlemci termal macununu yenileyeyim dedim. Macunu yeniledim ve güç düğmesine bastım, ama sistem açıldıktan 2-3 saniye sonra, daha ekrana görüntü gelmeden kapanıyor, ondan 2-3 saniye sonra da otomatik olarak tekrar açılıyor ve bu böyle loop şeklinde devam ediyor, sistemi ancak güç kaynağının şalterinden tamamen kapatabiliyorum. Termal macunu yenilerken CPU, RAM vb. hiçbir şey sökmedim, sadece soğutucuyu ( CM Hyper 212 Evo) çıkartıp, macunu yenileyip tekrar taktım. 30 yıllık bilgisayar kullanıcısıyım ve çözemedim. Bu mesajı da şu an telefonumdan zar zor yazıyorum.

Sistem özellikleri:
ASUS H97M-PLUS anakart
Intel i7-4790K CPU
16 GB DDR3-1600 RAM (4x4 GB)
Cooler Master Thunder 600W güç kaynağı
MSI GTX 1660 Ti Gaming X

Macunu yenilerken fanı tam otutturamamış olabilirsiniz. Fanı tekrar söküp takmanız sorunu çözebilir. Fanı hissetmekmi denir bilemem PC fan yok gibi algılayıp sistemi kapatabilir.

Fanın tam oturduğundan eminim. Fanı ve CPU'yu çıkartıp tekrar takmayı son çare olarak deneyeceğim. Elimdeki son termal macunu kullanmıştım ve şimdi macun bulmam da çok zor. Soğutucu vidalarını gevşetmeyi deneyeceğim.

24 pin güç bağlantınızın tam olarak oturduğundan emin olun bazen tırnak oturmadığında bu şekil sorunlar çıkarabiliyor eğer soket tam olarak takılı ise işlemci fanınız tam olarak oturmuş ve temas ediyor mu kontrol edin sıkın veya yarım turlar şeklinde gevşeterek deneme yapın diğer soket bağlantılarında kasaya doğrudan temas ya da şase (kısa devre) var mı kontrol edin.

Fan ve Cpu'yu tekrar çıkarıp taktım, artık kendiliğinden kapanıp açılmıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. HDD'larda da hiç hareket yok (HDD ledi yanmıyor). Onun haricinde herşey çalışıyor görünüyor ama sistem başlamıyor. Termal macun bir yerlere bulaştı ve kısa devre yapıyor desem, iletken bir macun değil, çözemedim bir türlü.

Fan ve Cpu'yu tekrar çıkarıp taktım, artık kendiliğinden kapanıp açılmıyor ama ekrana görüntü gelmiyor. HDD'larda da hiç hareket yok (HDD ledi yanmıyor). Onun haricinde herşey çalışıyor görünüyor ama sistem başlamıyor. Termal macun bir yerlere bulaştı ve kısa devre yapıyor desem, iletken bir macun değil, çözemedim bir türlü.
Hdd beslemelerini kontrol et.Hdd yi dinle güçmü gitmiyor yoksa bozukmu.Onu anlayalım önce

Geri
Yukarı