i7 4790K ve GTX 1050 Ti Darboğaz yapar mı?

serkansevinctav

Hectopat
Sistem:
Anakart: H81h3-M7
Ekran kartı: GTX 1050 Ti
İşlemci: i7 4790K
RAM: 4x2 Dual 8 GB Total 1600MHz
PSU: Termalitake 500 +80 Plus

Sorunum şu CPU ve GPU kullanımı %30/%40 seyirlerinde. FPS oyuncusuyum. İnanılmaz takılmalar donmalar ve FPS kayıpları yaşıyorum bu yüzden normalde bencmark testlerini izlediğimde kimse böyle düşük kullanımlar almıyor. Sorunum Anakarttan olma ihtimali nedir? Format attım bütün güncellemeleri oyun içi oyun dışı yaptım driverlar güncel ama sorunumu bir türlü çözemedim yazılımsal olduğunu düşünmüyorum. Tamamen donanımsal İki şık var ya RAM tarafından bir sıkıntı var ya da Anakart tarafından.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstad sorun chipset ya da intel sürücülerinde olabilir mi 🤔 genelde atlanabilen bir durum
Bazı işlemciler format sonrasında bu driverlar Manuel kurulmadan yüksek frekanslarda çalışmayabiliyor

Sorun işlemcinin çok düşük bir hızda çalışması ve bunun sebebi ya bana olduğu gibi yazılımsal ya da format attım yine de gitmiyor diyorsan da BIOS kaynaklı gibi geliyor.

Rica etsem CPU-Z programını indirip CPU sekmesinin resmini atar mısınız ?
Şimdi senin anakartın biosunu tam olarak bilmiyorum fakat msi h81 anakartta overclock bölümü var oradan işlemci hızını 4.4 ghz e sabitleyebiliyordum. Sende biosu biraz kurcala büyük ihtimal aynı şey vardır.
Bunlar bios CPU ve cpu overclock ayarlarım yardımcı olursanız buralardaki eksiğim varsa düzeltebilirim

Dosya Ekleri

• AD3CFA70-95DF-4DAA-92BB-7327D6E966A8.jpeg
    AD3CFA70-95DF-4DAA-92BB-7327D6E966A8.jpeg
    1,2 MB · Görüntüleme: 31
  • A6E88FAD-BE3C-4403-AE3C-2C5B61002762.jpeg
    A6E88FAD-BE3C-4403-AE3C-2C5B61002762.jpeg
    1,2 MB · Görüntüleme: 38
Bunlar bios CPU ve cpu overclock ayarlarım yardımcı olursanız buralardaki eksiğim varsa düzeltebilirim
İkinci resimde ki cpu ratio yazan kısmı 44 yapabiliyor musun. Şu anda işlemcin 3.6ghz de çalışıyor ve çok düşük bir hız o işlemci için. Eğer 44 yazamıyorsan klavyenin sağında bulunan "+" tuşunu kullanarak artırmayı dene. 44 yaptıktan sonra 4.4 ghz de çalışacak işlemci.

Üstad sorun chipset ya da intel sürücülerinde olabilir mi 🤔 genelde atlanabilen bir durum
Bazı işlemciler format sonrasında bu driverlar Manuel kurulmadan yüksek frekanslarda çalışmayabiliyor
[/QUOT
İkinci resimde ki cpu ratio yazan kısmı 44 yapabiliyor musun. Şu anda işlemcin 3.6ghz de çalışıyor ve çok düşük bir hız o işlemci için. Eğer 44 yazamıyorsan klavyenin sağında bulunan "+" tuşunu kullanarak artırmayı dene. 44 yaptıktan sonra 4.4 ghz de çalışacak işlemci.
benim işlemcim turbo boostla 4 ghz e kadar güç veriyor 4.4 değil maalesef

Core limitleride 44 yap lütfen. İşlemcinin turbo boost ile 4.4ghz hızla çalışabileceğine eminim çünkü aynı işlemciyi kullanıyordum ve standart olarak base hızı 4 ghz ve turbo boost ile 4.4 ghz e çıkıyor.

İşlemci düz 4790 olan model, K değilmiş maalesef.

Windows güç seçenekleriniz maksimum performansta seçilimi?
Steam arayüzünden csgo başlatma komutlarında -high yazısı var mı ? Var ise -high komudunu silip tekrar deneyin bazı sistemlerde arıza çıkartabiliyor.
Tekrardan dediğim gibi mat_queue_mode -1 olması gerekiyor değilse -1 yapın

O işlemcinin o kadar az kullanmasının sebebi diğer çekirdeklerin uyku halinde kalmış olmasından kaynaklıdır muhtemelen güç seçeneklerinden maksimum performansa çekin daha sonra "Unpark cpu cores" diye aratarak uyku halindeki çekirdeklerin nasıl aktif çalıştığını anlatan videoları izleyin ve adımları uygulayın.
Ayrıca fps değerlerinizide bize belirtirseniz iyi olur fps düşük demişsiniz ama ne kadar düşük mesela onu bilmiyorum. Ayrıca tekrardan MSI Afterburner programı ile tüm cpu usage'ları tikleyip tekrardan ss atarsanız iyi olur.
Ayrıca birde oyun içi konsoldan net_graph 1 yazarak sağ altta bulunsan "sv:" deki değerler kırmızımı sarımı yoksa beyaz mı onlarıda kontrol edin.

sv: değerleri;
-kırmızı; işlemci oyunu oynatmaya yetmiyor ve fps drop olur, çoğunlukla kırmızı olmasının sebebi tek çekirdek ile oyunu oynamaya çalışmaktır oda dediğim mat_queue_mode -1 ve -2 ile düzeltilir-
-sarı; işlemci orta zorlanıyor fps orta derecelerde olur tam performansta oynatmaz-
-beyaz; işlemcin tam kapasitede çalışıyordur herhangi bir drop ile karşılaşmazsın-

Oyun içerisindeyken görev yöneticisi açın -> ayrıntılar -> csgo.exe -> benzeşmeyi ayarla -> burda tüm çekirdekler seçilimi kontrol edin.
son olarakta msconfig -> önyükleme -> gelişmiş seçenekler -> işlemci sayısı buradaki işlemci sayısını tikleyip olağan çekirdek sayısından daha az bir çekirdek sayısı seçtiyseniz windows okadar çekirdek kullandırır. eğer burayı tiklediyseniz tikini kaldırıp tekrar deneyiniz. BIOS ile uğraştınız mı ? onlarıda bilmek isterim BIOS ayarlarıda yanlış yapıldıysa işlemciyi park edebilir

Son düzenleme:

Geri
Yukarı