i7 4790K yerine R5 2600'e geçmeli miyim?

Gökdeniz Uygun

Hectopat
Evet arkadaşlar, kısa sürede elimdeki i5 4460S sistemi oyun bilgisayarına çevirmiş ve 1080P, 2K'da cidden hatırı sayılır bir performansla mutluyum.
Sistemim.
Intel Core i7 4790K.
16 GB RAM.
ASUS GTX 1070 Founders Edition 8 GB.
Toshiba OCZ Edition 480 GB SSD.
Ve Seagate 1 TB harddiskli bir sistemim var.

Şimdi bu 5. nesil AMD dalgasıyla birlikte ciddi bir şekilde AMD sisteme geçmeyi düşünüyorum lakin elimdeki bütçe ancak ve ancak Ryzen 5 2600 ve B450 bir anakarta geçmeye müsait, oda biraz zor. Sizlerin fikrini bir kez daha almak istedim 6. nesili falan mı beklemeliyim yoksa zorlayıp Ryzen 5 2600'e geçip biraz çoklu çekirdekle öne mi geçeyim? Fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de 4690K var bende senin gibi Ryzen 5 2600 veya Ryzen 7 2700x bakıyordum fakat Ryzen 5 3600 en ideali gibi şu anlık fakat ucuza bulabilirsen bu iki işlemciyi kaçırma 2.el olarak. Ben düzenli olarak her gün takip ediyorum forumları.

En olması gerekeni söylememişsin. Anakartın nedir? Z87 veya Z97 serisi bir anakartın var ise OC yapabilirsin. O işlemciden geçiş yapmak istiyorsan minimum Ryzen 5 3600 almanı öneririm.

Evet söylemeyi unutmuşum kasam Lenovo thinkcentre E73 ve içindeki de Lenovo'nun H81 bir anakartı overclock ile uğraşmadığım için değiştirmek istemedim bazen stok bazen de 4.4 GHz bandında kullanıyorum tabii her şekilde de darboğaz yok.

@Gökdeniz Uygun Darboğaz var mı diye demedim, OC yapmanın tek amacı darboğazı azaltmak değil. Performans arttırmak için de yapılabilir. Neyse zaten yapamıyormuşsunuz H81 OC desteği yok. Bu arada bütçeniz varsa kasa değişikliği yapmanızı öneririm.

@Gökdeniz Uygun darboğaz var mı diye demedim, OC yapmanın tek amacı darboğazı azaltmak değil. Performans arttırmak için de yapılabilir. Neyse zaten yapamıyormuşsunuz H81 OC desteği yok. Bu arada bütçeniz varsa kasa değişikliği yapmanızı öneririm.

Yok öyle dediniz demedim zaten ek bilgi olarak ekledim kasa değişikliği yapma sebebim nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı