i7 6700 yükte 90 derece normal mi?

Selamlar arkadaşlar. İkinci el i7 6700 aldım bugün geldi. Taktım sorunsuz çalıştırdım fakat sıcaklık değerleri pek normal gelmedi bana. Daha önce G4560 ile de stok fan kullanıyordum her iki fanı da denedim ama sıcaklıklar hep aynı. Boştayken 45-49 arası, tarayıcıda gezerken 50-55 arası fakat oyuna girdiğimde değerler 90'lara kadar çıkıyor. Stok fan ile kullanıyorum ve işlemcinin üzerinde ve fanın işlemcinin üstüne gelen kısmında hiç termal macun yok maalesef. Kule tipi bir soğutucu alıp termal macun alsam sorun çözülür mü yoksa işlemcide sizce kronik bir sorun var mıdır yardımlarınızı bekliyorum. Boşta ve oyundaki değerleri aşağıya ekliyorum.

Macunu yenileyin ve sistemi tozdan tamamen arındırın.

Stok ile de böyle sıcaklıklara geleceğini garanti edemeyiz ki:) işlemcinin sadece şu an çalıştığını anlayabiliyoruz. Test olarak macunu sürüp daha detaylı sıcaklık testi yaparsan ki sorun olacağını zannetmiyorum. En son durumu yazarsan sıkıntı olursa yardımcı oluruz. Ben de i5-6600K ve i5-8400 var her ikisine de Custom sıvı soğutma yaptım, i5-8400 şu an Turbo modda Adana sıcağın da bile sıcaklıkları 60 derece bile olmaz. Kule tipi de, düz bir işlemci için yeterli geleceğine, en fazla sıcaklıkların 70 dereceler olacağına inanıyorum. Soğutmaya aşırı ömem veriyorum, düz işlemciye i5-8400'e bile 480 mm radyatör takılı, Custom sıvı soğutma yaptım gerisini sen düşün. Sıcaklık çok, çok ömemli kapanmaların, donmaların yüzde olarak çoğunluğu ısıdan kaynaklanır.

Stok ile de böyle sıcaklıklara geleceğini garanti edemeyiz ki:) işlemcinin sadece şu an çalıştığını anlayabiliyoruz. Test olarak macunu sürüp daha detaylı sıcaklık testi yaparsan ki sorun olacağını zannetmiyorum. En son durumu yazarsan sıkıntı olursa yardımcı oluruz. Ben de i5-6600K ve i5-8400 var her ikisine de Custom sıvı soğutma yaptım, i5-8400 şu an Turbo modda Adana sıcağın da bile sıcaklıkları 60 derece bile olmaz. Kule tipi de, düz bir işlemci için yeterli geleceğine, en fazla sıcaklıkların 70 dereceler olacağına inanıyorum. Soğutmaya aşırı ömem veriyorum, düz işlemciye i5-8400'e bile 480 mm radyatör takılı, Custom sıvı soğutma yaptım gerisini sen düşün. Sıcaklık çok, çok ömemli kapanmaların, donmaların yüzde olarak çoğunluğu ısıdan kaynaklanır.
Beni düşündüren de zaten stok ile bu derece ısınması sanki bana hiç normal değil gibi geliyor fakat sıfır macun ve stok fan olunca konu biraz da hak veriyorum güçlü bir işlemci haliyle daha fazla ısınır herhalde kendimi mi avutuyorum bilmiyorum fakat en kısa sütede kule tipi soğutucu ve termal macun alıp sonuçları yazacağım hocam çok teşekkür ediyorum bilgiler için :)
Ekstra bilgi vereyim cs go da fps'i 76 sabitlediğimde 75 derece ortalama, fps'i 144'e sabitlediğimde 80 ler falan, tamamen serbest bıraktığımda 90 ları görüyor biraz ümit verici sanki değerler bu işi termal ve kule tipi çözer inşallah gerçekten hevesim fena kaçtı umarım düzelir :D

Son düzenleme:
O halde sohbet olsun maksat, macunsuz anlık olarak sıcaklıklar aşırı çok iner, çıkar yani anlayamazsın işlemci de sorun olup olmadığını. Şu an yok gibi ama tabii hiçbir zaman emin konuşmak doğru değil. Şu an doğal olarak termal macunsuz bir işlemcinin verdiği tepkiyi veriyor o garanti. Yanlış olsa zaten şimdiye kadar engellenirdik bu da bizlerin sana garantisi olsun. Sıfır sayılabilecek işlemci aldım, kullandığım oyun PC sin de ki işlemcim ve hala kullanmaktayım onu. Aldığım da aldığım kişi sorun olduğunu bilmiyordu, ben aldım 1 ay öncesine kadar peltier gibi soğutucu ile soğutuyordum işlemciyi, o işlemcinin bana sorunlu olduğunu gösterdi bu da bir ayrıntı. Çekirdeğin bir tanesi daha fazla ısınıyordu değişim yaptım. Yani bu 480 mm radyatör bile benim için hala tatmin edici deği, peltier ile soğutmak bir efsane 50 radyatörü bir araya koy peltieri tercih ederim.

Geri
Yukarı