i7 6700HQ yükte 96 derece

doguutetik

Hectopat
Merhaba arkadaşlar aşağıdaki fotoğraftada gördüğünüz gibi laptopumda ısınma sorunu var. Fan, temiz termal macun yeni sürekli böyle sıcaklıklar ne yaptıysam düşmedi. Üstelik undervoltlu olmasına rağmen. Fotoğraf 10 dk GTA 4 oynamamın sonucunda ortaya çıkmıştır.
İşlemci: i7 6700HQ.
Ekran kartı: GTX960M.
RAM: 16 GB.

Dosya Ekleri

• 9968A6D2-33A3-4859-A3C9-31316E755CBD.jpeg
    9968A6D2-33A3-4859-A3C9-31316E755CBD.jpeg
    172,7 KB · Görüntüleme: 71
Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop için çok azcık yüksek sadece hatta normal bile denebilir 80 85 derece en normali. Sıkıntı yok. Önceden kaç derece oluyordu ki?
Laptopta FPS drop yaşamadığınız sürece 90 hatta 95 derece sorun değildir. Anca temizletmek vs işe biraz sıcaklığı düşürür.

Çok normal bir değer.... Bende de aynı işlemci var ekran kartım 950m termal macun kaç kere yenilememe rağmen o sıcaklık bir türlü düşmüyor. Undervolt falan da işe yaramıyor maalesef ki. Bir çözüm bulsak güzel olacak.

Laptopum temiz ve termal macunları yeni.Termal macunum arctic mx-4.Fps drop yaşıyorum ara ara.
Çok normal bir değer... Bende de aynı işlemci var ekran kartım 950M termal macun kaç kere yenilememe rağmen o sıcaklık bir türlü düşmüyor. Undervolt falan da işe yaramıyor maalesef ki. Bir çözüm bulsak güzel olacak.

Evet bir çözüm bulsak çok güzel olacak bıktım yemin ederim FPS drop yemekten.

Laptop için çok azcık yüksek sadece hatta normal bile denebilir 80 85 derece en normali. Sıkıntı yok. Önceden kaç derece oluyordu ki?
Laptopta FPS drop yaşamadığınız sürece 90 hatta 95 derece sorun değildir. Anca temizletmek vs işe biraz sıcaklığı düşürür.
85 ve üstü dizüstü bilgisayarlarda anormal sıcaklıklardır.
Laptopum temiz ve termal macunları yeni.Termal macunum arctic mx-4.Fps drop yaşıyorum ara ara.

Evet bir çözüm bulsak çok güzel olacak bıktım yemin ederim FPS drop yemekten.
Hocam bilgisayarınızın modeli nedir 90 derece anormal bir değer çünkü.

Nedense bende aynı termal macunu kullanıyorum ve yeni olduğu halde yükte sağlam bir soğutma alamıyorum(boşta 38-50 yükte 80-97'ye kadar). Undervolt denemelisin ben yüksek bir değer düşüşü yaşadım. 75-83 arasında seyiriyor.

Aynı işlemciyi undervoltlu kullanıyorum ben de. 2 ay önce oyunlarda 70 75 derecelerde seyrederdi yaz ayları olmasına rağmen ama son 1 aydır en düşük oyunda bile 85 90 dereceye çıkıyor. Windows 10 güncellemesinden dolayı olduğunu düşünüyorum.

Nedense bende aynı termal macunu kullanıyorum ve yeni olduğu halde yükte sağlam bir soğutma alamıyorum(boşta 38-50 yükte 80-97'ye kadar). Undervolt denemelisin ben yüksek bir değer düşüşü yaşadım. 75-83 arasında seyiriyor.

Undervolt kullanıyorum zaten halihazırda. Sağ ol dostum önerin için yine de.

Bilgisayarım Asus n552vw tek fanlı soğutma sistemi yetersiz kalıyor gibime gelmeye başladı ne yaptıysam sıcaklıkları düşüremedim.
Tek fanlı dahi olsa bu sıcaklıklar dediğim gibi normal değil. Fan bağlantısını yaptığınızdan emin misiniz ? Bazen fan bağlantısı yapılmadığından sıcaklık hızla artabiliyor. Fanlar çalışıyor ise termal macunu belki yanlış uygulamışsınızdır düşük ihtimalle. Termal macununuz varsa eğer ince bir tabaka halinde ekran kartı ve işlemcinin üzerine sürün. Fan haricinde hava ızgaraları temiz mi ? Çünkü hava ızgaraları temiz değilse fanı temiz tutmanın pek bir anlamı kalmıyor. Dediğim tüm işlemleri yapmanıza rağmen ısınma sorunu yaşıyorsanız belki de cihazın kronik bir sorunudur. i7 6700HQ işlemcisi fazla güç tüketen bir işlemci dediğiniz gibi tek fanlı soğutma biraz yetersiz gelebilir lakin GTA 4 gibi bir oyunda 10 dakika sonucunda 90 derecelere hatta üstüne çıkmak çok anormal bir durum. Undervolt işlemi esnasında hata yapmadıysanız ve öncesinde de ısınma sorunu yaşıyorsanız cihazın kronik bir sorunu olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı