i7 6700K Aşırı ısınma sorunu

Sorunun hangi parçadan kaynaklı olduğundan emin değilseniz , başka sorunsuz bir sistemde parçaları tek tek test etmek en kısa yol olur, ya da tek tek sistemdeki parçaları değiştirebilirsiniz alternatif olarak, yine aynı sonuca çıkar.

Emin olun bir bilgisayar tamircisine sistemi götürdüğünüzde tam olarak bunu yapacaktır, şüphelendiği parçayı değiştirip sorun hala devam ediyor mu bunu kontrol edecek. Eğer garantili ise parçalar servise gönderip incelettirebilirsiniz ama tahminim sisteminiz o kadar yani değil.

Basit bir hava soğutucu alıp sorun soğutmada mı değil mi test edebilirsiniz. 6700K çok ısınan bir işlemci değildir bu değerler normal değil. Ve son birkaç gündür bu sorunu yaşamanız bana sorunun işlemcide değil soğutmada olduğu izlenimini veriyor, sıvı soğutmadan tam anlamadığım için kestiremiyorum ama soğutamıyor olma olasılığı yüksek.
Cevap için teşekkürler. Bilgisayarı toplayalı yaklaşık 4 yıl oluyor. Hiç bir parçanın garantisi kalmadı haliyle. Bugüne kadar herhangi bir performans sorunu, yavaşlama vs. yaşamadım. Hala yeni çıkan oyunları yüksek ayarlarda oynayabiliyorum. Fakat şu an ki ısı değerleriyle korkumdan internet tarayıcısını bile zor açıyorum.

Test edebileceğim başka parçam olmadığı için kendim test edemedim. Fakat soğutucunun çalıştığına kesin olarak eminim. Çünkü suyun boru içerisinde hareket ettiği ve devir-daim yaptığı belli oluyor. Problem işlemcide olabilir mi diye düşünmenin bir sebebi de, işlemci durduk yere 0.8w elektrik çekerken bir anda 1.4w a fırlıyor. Arka planda hiç bir işlem yapmasa da böyle bir oynama olabiliyor. Aşırı elektrik çektiği için mi ısınıyor acaba diye düşünmeye başladım.

Ama sanırım probleme bir kaç şey sebep olabileceği için dediğiniz gibi sağlam olduğuna emin olunan parçalarla tek tek test edilmedikçe problemin ne olduğunu anlayamayacağım. Şu corona konusu biraz daha hafiflesin artık o zaman vatana götürüp hepsinin bir testini isterim. Çünkü 4 yıl olduğu için diğer parçalarda yavaş yavaş arıza vermeye başlayabilirler. En azından hepsi bir kontrol edilmiş olur. Gerçi böyle bir hizmetleri var mı onuda bilmiyorum ama başka çare gelmiyor aklıma.

Valla hocam bende sizin anlattığınız gibi yapıyordum. Elimi hortuma koyup suyun gittiğini hissediyordum ama ne yazık ki sorun gene pompada çıkmıştı. Bazı forumlarda sıvı soğutucunun içindeki sıvıyı yenileyip tamir yapan arkadaşlar var bilginiz olsun.

Bu arada herhangi bir 1151 pinli stok işlemci fanı alabilirsiniz https://www.sahibinden.com/ilan/iki...5-1156-pin-intel-islemci-fani-708645408/detay.
.
Bunlardan birini alın eğer sistem 55/60 derece de kalırsa sorun pompadan.

Tavsiye edebileceğiniz i7 6700K uyumlu kaliteli bir hava soğutucu var mı?

Cooler Master Hyper 212 Evo kullanıyorum, incelemelerini YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

i5 6600K işlemcili sistemimin 4.4 GHz hızında sadece Opera ve HWMonitor açıkken sıcaklıkları: 26-30 derece arası. İşlemcimi köküne kadar kullanan planetside 2 oyununda 4 saat limitinde kullandığım işlemci 54 derecenin üzerine çıkmadı.

2 Yıldır termal macun yenilemedim bu sistemde soğutucu ile gelen macunu kullanıyorum. Macun yenilesem daha düşük değerler alma ihtimalim var.

Yeni konular

Geri
Yukarı