I7 6700K İçin Ekran Kartı, İşlemci Soğutucu, Power Suppy Önerisi

infocaner

Kilopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Değerli Technopat kullanıcıları, merhaba.
Mevcut bileşenlerimi bütçem dolayısıyla yavaş yavaş güncellemekteyim. Ve bu güncellemelerle amacım kendime en uygun donanımları belli stabilitede sağlayıp, uzun süre sıkıntı yaşamadan ihtiyaçlarımı karşılayacak şekilde kullanmak. Bu konuda sizlerin yardımına ihtiyacım olup, öneri ve kullanım tecrübelerinizle fikirlerinizi almak istiyorum. Öncelikle halihazırda bulunan donanım ve parçalarımı sıralayayım;

İşlemci: İntel Skylake I7 6700K,
Anakart: MSI Z170A Gaming M5,
RAM: 2x8 Corsair Vengance CMK8GX4M1A2400C14R 16GB,
SSD: Samsung SSD 850 EVO 250GB,
HDD: Seagate Barracuda ST1000DM003,
Kasa: Dark Sub-Zero 600W ATX Siyah Oyuncu Kasası
Cpu Soğutucu: Akasa K32.
Monitör: Philips 247E6QDAD-00 23.6 5ms Led Monitör

Mevcut altyapımı yaklaşık bir sene önce elimden geldiğince araştırarak ve kendime yetecek düzeyde birleştirmeye çalıştım. Ancak SSD ile ek 8GB belleği 1 ay önce ekledim. Kullanım olanağım şu an günlük ihtiyaçlarımı hızlı bir şekilde karşılayabilmemle sınırlı diyebiliriz. Bu noktada satın alıp, güncellemem gereken ekran kartı, işlemci soğutucusu ve 80+ Sertifikalı Power Suppy ihtiyacımı da yavaş yavaş gidermem gerekecek.

Ekran kartı tarafında, oyunları uzun yıllar akıcı şekilde oynayabilmeme fırsat tanıyacak, tasarım, video işleme, render gibi işlemlerde sorun yaşatmayacak bir kart tercihinde bulunmam gerekiyor. Bu noktada açıkçası benim aklıma yatan MSI RX480 8GB oldu. Fakat belirttiğim işlemlerde ihtiyaçlarımı karşılayabilecek bir kart mıdır? İleri dönemlerde SLI yaparak performansımı bu kartla arttırabilir miyim?

İşlemlerimi gerçekleştirirken bir yandan soğutucumun da beni sıkıntıya sokmaması lazım. Sıvı soğutma mı yoksa hava soğutma mı tercih etmeliyim? Fiyat/performans olarak hangisini önerirsiniz?

Yüksek verimlilik alıp ileride SLI yapabileceğimi düşünerek High Power Astro Lite 750W 80Plus Gold güç kaynağı bana uygun geldi. Zira Pascal mimarisiyle ekran kartı güç tüketimlerinin de bir hayli düşük seviyede olduğunu düşünürsek yeteceğini düşünüyorum. Genel kullanıcı yorumlarına göz attığımda, gayet iyi güç sağladığı ve sessiz çalıştığı belirtilip fiyat/performans ürünü olduğu söyleniyor. Yine Technopat'ta bir kaç sistem toplama rehberinde de denk geldiğim bir Power Suppy.

Öneri ve yorumlarınız benim için çok kıymetli. Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılar...

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı