i7 6700K için Sıvı Soğutma Önerisi

Great689

Kilopat
Yer
Ünye, Ordu
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar,

i7 6700K işlemcime, bütçeme uygun ama aynı zamanda sağlam bir sıvı soğutma almak istiyorum. Öneriniz varsa yazarsanız çok memnun olurum. Ben anakartımı ve kasa modellerini yazayım. Sığar mı, sığmaz mı yardımcı olursunuz. Teşekkürler.

Anakart: ASUS Z170 PRO GAMING Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3400MHz(O.C.) USB3.1 Anakart - Vatan Bilgisayar
İşlemci: Intel Core i7 6700K Soket 1151 4.0GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci - Vatan Bilgisayar
Kasa+Power: THERMALTAKE CORE V51 80PLUS BRONZE 750W PENCERELİ MidT ATX SİYAH KASA - Vatan Bilgisayar

Bu da benim şu an kullandığım hava soğutma sistemi. Bunun hakkında ki görüşlerinizi de almak isterim. Yeterli olur mu şimdilik? Çok ağır, ultra oyunlarda en fazla ısı 75-80 derece arası oluyor. Boşta 30 derecelerde oluyor.

Şu an kullandığım hava soğutma sistemi: Cooler Master HYPER TPC 612 İşlemci Soğutucusu | ITOPYA

Son düzenleyen: Moderatör:
Hava soğutucuyla birlikte değerler gayet iyi. OC yapmıyorsanız sıvı soğutmaya gerek yok şimdilik, sizi bir müddet daha götürür bu hava soğutucu.

Bütçe nedir? Hava soğutmanız yeterli gayet yükte 75-80 derece çok sorun olmaz. Ama değiştirebilirsiniz de size kalmış. İlla sıvı soğutma da almanıza gerek yok yüksek performans için farklı bir hava soğutma da önerilebilir. Kasanız aşırı derecede uyumlu. Üst tarafa 360 - 420 mm radyatör bile takılabiliyormuş, hava soğutma desteği de 185 mm. Bu kasaya sığmayacak soğutma yok diyebilirim.

Aerocool P7-L240 Intel ve AMD Uyumlu 240mm Radyatör RGB Sıvı Soğutma Sistemi - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri

Noctua NH-D15S İşlemci soğutucu NH-D15S İşlemci Fanı - Nanokatalog

AeroCool P7-L240 RGB CPU Liquid Cooler Review
NH-D15S birkaç derece daha soğuk çalışır diyebilirim bu incelemeye göre. Soğutucunun farklı incelemeleri de mevcut, onları da inceleyebilirsiniz.

Bütçe nedir? Hava soğutmanız yeterli gayet yükte 75-80 derece çok sorun olmaz. Ama değiştirebilirsiniz de size kalmış. İlla sıvı soğutma da almanıza gerek yok yüksek performans için farklı bir hava soğutma da önerilebilir. Kasanız aşırı derecede uyumlu. Üst tarafa 360 - 420 mm radyatör bile takılabiliyormuş, hava soğutma desteği de 185 mm. Bu kasaya sığmayacak soğutma yok diyebilirim.

Aerocool P7-L240 Intel ve AMD Uyumlu 240mm Radyatör RGB Sıvı Soğutma Sistemi - İşlemci Soğutucu - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri

Noctua NH-D15S İşlemci soğutucu NH-D15S İşlemci Fanı - Nanokatalog

AeroCool P7-L240 RGB CPU Liquid Cooler Review
NH-D15S birkaç derece daha soğuk çalışır diyebilirim bu incelemeye göre. Soğutucunun farklı incelemeleri de mevcut, onları da inceleyebilirsiniz.
Bence o kadar para verilmişken D15S yerine düz NH-D15 almak daha iyi olur, veya görünüş bakımından daha iyi olan Be Quiet! Dark Rock Pro 4 alınabilir.

Bence o kadar para verilmişken D15S yerine düz NH-D15 almak daha iyi olur, veya görünüş bakımından daha iyi olan Be Quiet! Dark Rock Pro 4 alınabilir.
Kesinlikle onlar da pişman etmez diye düşünüyorum. S modeli 5 mm daha kısa ve tek fanlı fakat düz NH-D15 ile birkaç derece oynuyor arada. Açıkçası satışını yapan bir site bulamadığımdan S modelini önerdim.

İlginiz için teşekkürler. Bütçem 800-900 TL arası. Benim amacım, şimdiki kullandığım bu soğutma sistemi yükte 75 derece görüyor ya, ben aynı şekilde yükte bu değeri 50-55 derece çekecek bir soğutma sistemi arıyorum. Böyle fark yaratır mı sizin önerdikleriniz? Yok böyle 65-70 olacaksa, dediğiniz gibi gerek yok şimdilik.

NH-D15, Dark Rock Pro 4 gibi soğutucular bütçeniz dahilinde en iyi performansı verir yaklaşık olarak. Daha da üst seviye olsun derseniz Kraken x72 gibi kaliteli 360 mm AIO sıvı soğutmalara bakmak lazım o da bütçeyi biraz aşar ve bence gereksiz bir harcama olur. Benim düşüncem bu şekilde. Direkt şu kadar derece düşüş olur diye kesin bir miktar veremem yanlış yönlendirmemek adına.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı