i7 6700K ısınma sorunu

melviniac

Hectopat
Daha fazla  
1 sene önce Vatan Bilgisayar'dan yaklaşık 6000 TL bütçe ile topladığım bilgisayar 2 günden beri işlemcinin aşırı ısınması problemiyle karşılaştı.
Bilgisayar Özellikleri ;
  • Intel Core i7 6700K Soket 1151 4.0GHz 8MB Önbellek 14nm
  • CORSAIR 16GB (2x8GB) Dominator Platinum DDR4 3000MHz CL16 Dual Kit
  • MSI GTX980 GAMING 4G GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX12
  • MSI Z170A PRO Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3600MHz
  • ZALMAN Reserator 3 MAX

CS:GO'da normalde 250-300 FPS almama rağmen FPS 30-40'lardaydı. Bilgisayara restart atmanın sorunu düzeltebileceğini düşündüm. Sonra bilgisayar tekrar açıldı ama masaüstünde gereksiz kasmalar vardı. Bunun üzerine BIOS menüsüne girdim ve işlemcinin 95C° olduğunu fark ettim. Sıvı soğutmam çalışıyordu fakat radyatörün soğuk olduğunu fark ettim. İlk önce kendim birkaç vida söküp sorunu anlamaya çalıştım. Sıvı soğutma sistemini çıkardım ve hiçbir sıkıntı yoktu. Radyatörde termal macun olması gerektiği gibiydi. Sonra 2 yıl garantisi olduğu için kasayla beraber Vatan'a gittim. Sorun tespiti için kasamı bıraktım. 3-4 gün sonra aradılar ve sıkıntının RAM'de olduğunu söylediler. Sadece RAM'i garantiye yollayacaklarını söylediler ve ben de kasayı RAM'siz bir biçimde alıp arkadaşımdan ödünç RAM almak için evlerine gittim. Daha sonra onun 2x8 RAM'inden birini benim kasama taktık. İlk açıldığında BIOS menüye girdim ve CPU sıcaklık değerleri normaldi [30°-40°]. Kasayı kapattık. Son bir kere denemek için bilgisayarı açtık ama bu sefer sıcaklık değerinin yine aşırı derecede arttığını gördük. Yani sorun RAM'de değilmiş. Bana verdiği RAM bozuk değil çünkü aktif olarak kullanıyordu. Sorunun anakart RAM girişinde olduğunu düşünüyorum şu an. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı