i7 6700K macun sürülmesine rağmen 100 dereceyi geçiyor

Jeasust

Hectopat
Daha fazla  
RAM
24 GB DDR4 3000 MHZ
Anakart
MSI Z170A GAMING M7
İşlemcim birkaç aydır 90 derece de çalışıyordu zamanım olmadığı için macunu yenileyemedim. Bugün fanı kaldırdığımda işlemcinin üzerinde hiç macun olmadığını gördüm. Yeni macunu sıktım, sonra fanı sağlam bir şekilde sabitledim. Ancak hiçbir şey değişmedi, stress testi yani Prime 95 testinde önceden 100'lere kadar çekirdek'ler de sadece 2 3 derece fark oldu ve daha yavaş ısınmaya başladı. Söylüyorum bu çok kritik bir şey ve benim bu konuda hiçbir fikrim yok. İşlemci bozuldu mu? Anakart bozuldu mu? Voltaj değeri fazla mı geliyor? Bu arada OC mod kapalı anakartta.

Macunu sürmeden önce boşta 65 dereceydi. Macunu sürdükten sonra boşta 37 derece oldu. Acaba degrade mi oldu? Silikonlarının iletkenliği mi gitti?

Son düzenleme:
İşlemci tırnaklarını kontrol ettin mi tırnaklar plastik olduğu için kırılmış biri havada kalmış olabilir sonra elinde varsa başka bir test işlemci fanıyla dene. Bir de termal macun yeni mi aldınız.

İşlemcim birkaç aydır 90 derece de çalışıyordu zamanım olmadığı için macunu yenileyemedim. Bugün fanı kaldırdığımda işlemcinin üzerinde hiç macun olmadığını gördüm. Yeni macunu sıktım, sonra fanı sağlam bir şekilde sabitledim. Ancak hiçbir şey değişmedi, stress testi yani Prime 95 testinde önceden 100'lere kadar çekirdek'ler de sadece 2 3 derece fark oldu ve daha yavaş ısınmaya başladı. Söylüyorum bu çok kritik bir şey ve benim bu konuda hiçbir fikrim yok. İşlemci bozuldu mu? Anakart bozuldu mu? Voltaj değeri fazla mı geliyor? Bu arada OC mod kapalı anakartta.

Macunu sürmeden önce boşta 65 dereceydi. Macunu sürdükten sonra boşta 37 derece oldu. Acaba degrade mi oldu? Silikonlarının iletkenliği mi gitti?

İşlemci soğutucunun anakarta bağlı bir sensör(SYS_FAN1 gibi ) var sıcaklık değerine göre değişir bozulmuş olma ihtimali var yük altına binmesine rağmen fan RPM hızı arttırmıyordur. (şöyle yapalım işlemci boştayken kaç dk da ısınıyor ona bakın ve sınırı nedir bir de anakarta baska SYS_FAN var ise fan kablosunu ona bağlayın eğer ki sorun devam ediyorsa işlemci veya sokete bir sıkıntı olabilir. )

Geri
Yukarı