i7 6700K Sistem Toplama

Gabumon

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben bir sistem topladım. Fiyatlarıyla bütçeme de uygun olacak şekilde bir sistem kurdum. Sizden sadece kısa bir yorum istiyorum.

Intel Core i7 6700K Soket 1151 4.0GHz 8MB Önbellek 14nm İşlemci
MSI Z170A GAMING M3 Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3600MHz(O.C.) USB 3.1 Anakart
MSI R9 380 GAMING 2G GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
Kingston 120GB V300 Serisi Sata 3.0 Cache SSD
Kingston 8GB (2x4GB) HyperX FURY Black Series DDR4 2666MHz CL15
EVEREST EPS-6600 600W GÜÇ KAYNAĞI << (Bir kasa seçtim sanırım kasanın içinde bu var yada 650W birşey Resimde var o kasa)
THERMALTAKE WATER 3.0 PERFORMER SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
ve dandik bir dvd-wr (pek işlem yapmayacağım için cd dvd)

Tercihi sistem windows 10.

------------------
Ekran kartı olarak;
Msi r9 380 256bit 2gb seçtim. 4gb alsam çok bi etkisi olur mu? 2gb fiyatı 770TL 4gb fiyatı 855TL.

Sapphire R9 380 NITRO Dual-X 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

2. olarak düşündüğüm diğer ekran kartı bu. Fiyatı 790TL.

Bu iki ekran kartı arasından hangisini seçmemi önerirsiniz ve neden?

------------------

Skylake sistemin çok iyi olduğunu düşünüyorum.
Topladığım sistemin (+) sı ve (-) si ne olabilir? Ekran kartını yüksek bir gtx'e falan ilerleyen bir zamanda geçirmeyi düşünüyorum.

Kafama takılan diğer sorularım;
1.)Tavsiye güç kaynağı var mı ? 600W yeterli olur mu?
2.)Seçtiğim sıvı soğutma işimi görür mü ?
3.)Anakart ile ram uyumu mhz olarak iyi mi?
4.)Seçtiğim ekran kartı OC olabilen bir şey mi?
5. En çok merak ettiğim şey ise Skylake i7 6700k üzerindeki grafik kartı (herneyse) bu kart ile seçtiğim ekran kart nasıl çalışacak ya da hangisi çalışacak? (Aslında bu korktuğum bir konu çünkü bir arkadaşın bilgisayarında hd4000 chipset gibi birşey vardı. Nvidia ekran kartı ile beraber çalışıyodu. Kesinlikle seçtiğim erkan kartının çalışması gerekiyor. i7 işlemci üzerindekini kullanmak istemiyorum. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?)
6.) Yayın yapmak için Xsplit kullanmayı düşünüyorum. Twitch işlemci mi önemli burada yoksa ekran kartı mı? Nasıl bir performans sağlarım?

Cevaplarınz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Konuya nasıl resim ekleyeceğimi bulamadım. Admin ya da mod arkadaşlar resmi konuya gömebilirler. Şimdilik link koyuyorum.

fdfss.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
EVEREST uyduruk boşver onu. SSD'yi 240GB yap; SAMSUNG veya CORSAİR.
İşlemciyi İ5 6600K yap, GPU'yu GTX 970 yap. Bütçeni söyler misin ?
Video çekimi ve yayını için programından programına değişir. Ancak ikisinide kullanır. GPU daha önemli.

Bütçem 3.700 TL işlemciyi kesinlikle değiştirmeyeceğim. i7 6700k kullanmak istiyorum. SSD nin yanında HDD de kullanacağım 2TB USB harici HDD var. Bir de Seagate 1 tb HDD var. KASA ve PSU konusuna taktım biraz.6 adet sorum var. Bu sorularımı yanıtlarsanız sevinirim.

EVEREST kasa ve PSU berbat. Güvenme, alma.
İşini görür.
İyi.
OC olur ancak kısıtlı seviyede.
R9 380 çalışır.
CPU'da GPU'da önemli programına göre. GPU daha önemli.
İ5 6600K al, GTX 970 al. İ7 6700K ile R9 380 dengesiz olmuş.
İ5 6600K ile İ7 6700K'nın farkını ağır işlemler yapmadıkça anlamazsın bile.
Kasa olarak:
ZALMAN R1 600LE 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-02 80PLUS 650W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA
ZALMAN Z3 PLUS 600LE 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
COOLER MASTER RC-K350 600W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
İncele.

Ekran kartına yatırımı ileride yapmayı düşünüyorum. şuan R9 380 uygun görünüyor. GTX ile arasında 700 800 TL küsür fark var ki ben kasayı fiyatlar dahada uçmasın diye EVERESTI koymuştum. Kasa beğenemedim de diyebiliriz.:LOL: ZALMAN Z3 PLUS bunu sevdim. 100 TL daha ekleyip bunu alabilirim. Kasada Sanırım 4 tane Soğutucu fan var. Benim Sıvı Soğutucuyu nereye takacağım?

Ekran kartına yatırımı ileride yapmayı düşünüyorum. şuan R9 380 uygun görünüyor. GTX ile arasında 700 800 TL küsür fark var ki ben kasayı fiyatlar dahada uçmasın diye EVERESTI koymuştum. Kasa beğenemedim de diyebiliriz.:LOL: ZALMAN Z3 PLUS bunu sevdim. 100 TL daha ekleyip bunu alabilirim. Kasada Sanırım 4 tane Soğutucu fan var. Benim Sıvı Soğutucuyu nereye takacağım?

Arka tahliye fanını söküp onun yerine takın.

Bu soruları da yanıtlarsanız çok iyi olur.

1.) 600W yeterli olur mu?
2.)Seçtiğim sıvı soğutma işimi görür mü ?
3.)Anakart ile ram uyumu mhz olarak iyi mi? (Anakart üzerinde 3600mhz OC yazıyor Bu ne demek?) Ramde 2666 Mhz yazıyor.
4.)Seçtiğim ekran kartı OC olabilen bir şey mi?
5. En çok merak ettiğim şey ise Skylake i7 6700k üzerindeki grafik kartı (her neyse) bu kart ile seçtiğim ekran kart nasıl çalışacak ya da hangisi çalışacak? (Aslında bu korktuğum bir konu çünkü bir arkadaşın bilgisayarında hd4000 chipset gibi bir şey vardı. Nvidia ekran kartı ile beraber çalışıyordu. Kesinlikle seçtiğim erkan kartının çalışması gerekiyor. i7 işlemci üzerindekini kullanmak istemiyorum. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?)

1 Yeterli ama ilerde 980Ti gibi üst seviye ekran kartıyla değiştirmek istediğinde sıkıntı yaratabilir. 750w alırsan daha iyi olur.
2 O soğutucu gayet iyi.
3 Seçtiğin bellek uyumludur. Anakart 3600 MHZ'e kadar bellek desteği sağlıyor. Bios'tan XMP Profile seçeneğiyle bellek frekansını yükseltebilirsin.
4 Tabiki. Yanlız bu konuda iyice araştırma yapmadan denemeyin.
5 İnternette sörf yaptığında işlemci kendi ekran kartını kullanacaktır. Bu sayede ekran kartı çalışmayacak fanlar duracaktır. Ne zamanki oyun, film, render gibi ağır ve ekran kartı gereksinimine ihtiyacın var, ekran kartını o zaman kullanacaksın. Böyle olması aslında daha iyi. Yinede ben istemiyorum çalışmasını dersen anakartın modeline göre değişen Uefi Bios'tan sadece ekran kartını çalıştırma seçeneğini aktif etmelisin.

Cevapların için teşekkürler. Ekran kartını ilerleyen zamanda yükseltmeyi düşünüyorum. Belki biraz daha para çıkarabilirsem eğer, MSI GTX 970 4GB olanı almayı düşünüyorum. Vatan Bilgisayarda tüm parçalar varmış burada. Oradaki adam kafamı karıştıran bir şey söyledi emin değilim ama size sormak istiyorum. Şuan benim elimde SAMSUNG B1930 model bir Monitör var. Ben bu monitörde 1920x1080 kullanabilir miyim? Monitörün görüntüleyemeyeceği modları sakla tuşuna bastığımda 1920x1080 ve 2k seçenekleri var. Yeni nesil erkan kartları bu çözünürlüğü düzgün görmemi sağlayabilir mi bu monitörde? Şuan 1920x1080 seçtiğimde ekran dev gibi oluyor hiç bir şey düzgün görünmüyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı