Çözüldü i7-6700K sistemde mavi ekrandan sonra görüntü gelmemeye başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

bugraq

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Ekran kartı
1060 6 GB Strix
Anakart
Z170K
İşlemci
i7 6700K
Öncelikle herkese merhabalar, bugün bilgisayarım mavi ekran yedi. %0’da biraz takılınca ben de beklemek istemedim kasadaki açma tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapattım. Bilgisayarı tekrar açtığımda ise monitöre görüntü gelmemeye başladı. RAM’leri çıkarıp taktım, SSD’nin kablolarını çıkarıp sistemi başlattım, GPU’nun güç kablolarını çıkarıp sistemi başlattım fakat nafile ekrana görüntü hala gelmedi. Ekran kartım 1060 6 GB Strix, ekran kartındaki HDMI portunun hemen yanında bir adet daha HDMI portu var. HDMI kablosunu oraya takıp denememe rağmen görüntü yine de gelmedi.

PC’nin mavi ekran yemesinin sebebi: Zoom derslerinde kullandığım USB girişli kameramın kablosuyla biraz oynayınca sistem mavi ekran yiyor. Normalde mavi ekrandan sonra sistem tekrardan açılırdı fakat bu sefer nedense açılmadı. Mavi ekrandayken PC’yi kapatmış olmamdan kaynaklanıyor olabilir belki.

Salı günü ilk final sınavım var ve online olacak. Salı gününe kadar bu sorunu çözmem gerekiyor. Bu sorunu çözmemde bana destek olursanız çok sevinirim.

(İnternette ve forumda bir sürü araştırma yaptım fakat yine de çözüme ulaşamadım o yüzden bu başlığı açtım. Zaten forumda çözümü var demeyin.)

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinizin görüntü desteği var.Ekran kartını çıkartıp deneyin.Bir ara bendede klavye sürücüsündende dolayı mavi ekran veriyordu.Klavyenin sürücüsünü komple kaldırıp başka usb'den giriş yaptım,düzelmişti.

Tek kısa bip aslında her şey yolunda demektir.

Bağlantı kablolarını ve ekran kartının slotta oynayıp oynamadığını da kontrol edin.
Ekran kartının slotta oynayıp oynamadığını nasıl görebilirim? Kasanın içine baktığım zaman ekran kartının ışıklarının yandığını ve fanlarının döndüğünü görebiliyorum.

Ha bu arada bilgisayarla ilgilenmeye bi 30 dk ara vermiştim. Az önce üçlü kabloyu prize takarken odanın şalteri attı. Bilgisayarı çok fazla açıp kapamayı denememden dolayı mı böyle bir şey olmuştur?

Yapılan bu hareketin HDMI portuna zarar vermiş olma ihtimali yok.

Ekran kartını çıkartıp tekrar taksak düzelir mi acaba?
İşlemcinizin görüntü desteği var.Ekran kartını çıkartıp deneyin.Bir ara bendede klavye sürücüsündende dolayı mavi ekran veriyordu.Klavyenin sürücüsünü komple kaldırıp başka usb'den giriş yaptım,düzelmişti.

Ekran kartını nasıl çıkaracağıma dair şu an en ufak bir fikrim yok fakat yapmam gerekenleri söylerseniz ben youtubeden öğretici videolar eşliğinde yapabilirim bir sorun olmaz.

Benim anlamadığım şey şu mavi ekran yedikten sonra pcyi kapattım ve şu an ekrana görüntü gelmiyor. Yaptığım işlemler ve aldığım sonuçlar sadece bana mı çok alakasız geliyor, anlayamadım..

Ekran kartınıza gelen güç kablosunu sökün.
Sonrasında ekran kartınızı karaya tutturan bir vida olmalı, onu sökün. Slotun kilidi olabilir, onu açın ve ekran kartınızı slotu aşırı zorlamadan nazikçe sökün.

Ya da hiç uğraşmayın, şu abimizi izleyip öğrenin :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran kartınıza gelen güç kablosunu sökün.
Sonrasında ekran kartınızı karaya tutturan bir vida olmalı, onu sökün. Slotun kilidi olabilir, onu açın ve ekran kartınızı slotu aşırı zorlamadan nazikçe sökün.

Ya da hiç uğraşmayın, şu abimizi izleyip öğrenin :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoyu izlememe hiç gerek kalmadı. Sizlerin talimatları sayesinde ekran kartını çıkarmam 1 dakikamı bile almadı.

Ekran kartını çıkardım şu an yanımda duruyor. Sıradaki adım nedir? Şimdi ne yapmam lazım? Ekran kartını takmadan PC’yi çalıştırmayı denemeli miyim? Yoksa ekran kartını tekrardan geri takıp mı PC’yi çalıştırmalıyım?

İşlemcinizde dahili grafik birimi var.

Ekran kartını takmadan görüntü almayı deneyelim.
Görüntü gelirse sıkıntıyı slotta arayacağız.
image.jpg

Bana mı öyle geliyor tam anlamıyorum bu işlerden fakat sanki burada iki adet slot var. Eğer işlemciden görüntü alabilirsek ekran kartını diğer slota takarak mı çözüm bulmaya çalışacağız?

Ben aslında sizin sisteminize ulaşıp görüntü almanızı şu an sağlamaya çalışıyorum. Her şeyi adım adım yapacağız artık.

Sisteminizi çalıştırın, görüntü alabiliyor muyuz bir bakalım.

Kablo yok yedekte demiştiniz, HDMI kablosu da bozuk olabilir. Keşke yedek kablo olsaydı.

Hemen slotta aramak yanlış bir hamle olacak aslında, kabloda bile bozukluk olabilir.

Ben aslında sizin sisteminize ulaşıp görüntü almanızı şu an sağlamaya çalışıyorum. Her şeyi adım adım yapacağız artık.

Sisteminizi çalıştırın, görüntü alabiliyor muyuz bir bakalım.

Kablo yok yedekte demiştiniz, HDMI kablosu da bozuk olabilir. Keşke yedek kablo olsaydı.

Hemen slotta aramak yanlış bir hamle olacak aslında, kabloda bile bozukluk olabilir.
Merhabalar, tekrardan. Görüntü tekrar alamadım. Gerçekten sorun HDMI kablosunda mı diye düşünmeye başladım artık fakat webcam kablosunun HDMI kablosuna nasıl zarar verebileceğini hala aklım almıyor.

Geri
Yukarı