i7 6700K Sisteme RAM Tavsiyesi

Nokta

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarıma yeni bellekler almayı düşünüyorum. Direkt 4x16 mı alsam yoksa 2 tane 2x16 mı alsam tam bilemiyorum. Anakartım eski olduğu için piyasada uyumlu bellek bulmakta kolay olmuyor. Ayrıca işlemcimin web sitesinde gördüğüm ibare aklımda bazı soru işaretleri yarattı.

ee.PNG

İşlemcim 2133MHz frekansa kadar mı RAM destekliyor yoksa farklı bir şey mi? Tam anlayamadım. Aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca sistemim için kullanabileceğim RAM önerilerinizi bekliyorum.

Not: ASUS Sabertooth Z170 Mark 1 anakart kullanıyorum. Desteklediği belleklerin listesi burada mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartina bağlı olarak 3866 ya kadar hatta zorlasan daha uzerine de cikartabilirsin bence. Ama hiç ugrasmayim dersen 3000-3200Mhz al.
Ayrıca en kasıntı oyunda bile 8gb ram yetiyor, hadi 12-16 yetsin, fazlası niye? Boşa parani harcama sana tavsiyem.

Bundan önceki makinem 6700k MSI Gaming M5 z170 anakarta sahipti. 2*8 gb 3000 mhz ram yeterliydi. 16'nın üzerinde aramazsın bile. Şimdilik paran cebinde kalsın kapasite olarak 16, hız olarak en az 3000 3200 güzel olacaktır..

... diyecektim, anakartının sitesinden bellek kısmında şu özellikleri gördüm. İşin açıkçası anlamadım 2400'e kadar mı hız destekliyor

Çift Kanal Bellek Mimarisi
4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 2133/2400 MHz Arabelleksiz, ECC olmayan Bellek

Amacım zamanla 64GB yapmak. Sistemi sadece oyun için kullanmayı düşünmüyorum.
Tüm slotları doldurmanız gerekmiyor. 2x16 alabilirsiniz.
Anakartina bağlı olarak 3866 ya kadar hatta zorlasan daha uzerine de cikartabilirsin bence. Ama hiç ugrasmayim dersen 3000-3200Mhz al.
Ayrıca en kasıntı oyunda bile 8gb ram yetiyor, hadi 12-16 yetsin, fazlası niye? Boşa parani harcama sana tavsiyem.

Asus'un sitesinde özellikler kısmında 2400 MHZ diyor fakat, 6700 işlemci ile 3400 MHZ bellekler kullanılıp frekansı arttırmış. Anakart güzel, muhtemelen 3400 destekler de niye öyle yazılmış anlatamadım.

Not: Ana grafikli tanıtım ekranı gibi olan bir yerde yazıyordu 3400 MHZ diye.

QVL listesinde 3000 MHz'a kadar destek görünüyor ama genelde Z170-270 anakartların RAM desteği 3800 MHz oluyor. MSI Z270- A Pro bile 3800 MHz'e kadar RAM destekliyor.

Zamanında bilinçsizce aldığım bellekler 2800Mhz de çalışmakta fakat dediğin gibi web sitesinde öyle belirtilmiş.222.jpg
Bundan önceki makinem 6700k MSI Gaming M5 z170 anakarta sahipti. 2*8 gb 3000 mhz ram yeterliydi. 16'nın üzerinde aramazsın bile. Şimdilik paran cebinde kalsın kapasite olarak 16, hız olarak en az 3000 3200 güzel olacaktır..

... diyecektim, anakartının sitesinden bellek kısmında şu özellikleri gördüm. İşin açıkçası anlamadım 2400'e kadar mı hız destekliyor

Çift Kanal Bellek Mimarisi
4 x DIMM, Max. 64GB, DDR4 2133/2400 MHz Arabelleksiz, ECC olmayan Bellek

ee.PNG

Peki intelin kendi sitesinde belirtilen bu ibare ne anlama geliyor? Aydınlatabilirseniz sevinirim.
Asus'un sitesinde özellikler kısmında 2400 MHZ diyor fakat, 6700 işlemci ile 3400 MHZ bellekler kullanılıp frekansı arttırmış. Anakart güzel, muhtemelen 3400 destekler de niye öyle yazılmış anlatamadım.

Not: Ana grafikli tanıtım ekranı gibi olan bir yerde yazıyordu 3400 MHZ diye.

Amacım zamanla 64GB yapmak. Sistemi sadece oyun için kullanmayı düşünmüyorum.
O zaman ihtiyacın oldukça yavaş yavaş al çünkü RAM fiyatları yeni modeller çıktıkça azalıyor, geçen sene bu zamanlar 400₺ olan RAM'ler 200 e kadar düştü. 2. El de bakabilirsin ekseriyette sıkıntı çıkmaz.
Yukarıdaki ram hızları hız aşırtması olmayan normal ram hızları, seni bağlayan bir durum değil. 6700k ve 6500 kullanıcısıyım, ikisinde de 3000 üzeri hızda kullanıyorum RAMleri.

Peki alacağım ramlarin dual kit veya quad kit olması bir önem farz ediyor mu?
O zaman ihtiyacın oldukça yavaş yavaş al çünkü RAM fiyatları yeni modeller çıktıkça azalıyor, geçen sene bu zamanlar 400₺ olan RAM'ler 200 e kadar düştü. 2. El de bakabilirsin ekseriyette sıkıntı çıkmaz.
Yukarıdaki ram hızları hız aşırtması olmayan normal ram hızları, seni bağlayan bir durum değil. 6700k ve 6500 kullanıcısıyım, ikisinde de 3000 üzeri hızda kullanıyorum RAMleri.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı