i7 6700K sistemi yenilemek

killing_joke

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Bir süre önce, burada da sıkça vakit geçirerek, kendime yeni bir bilgisayar aldım. Eski bilgisayarım hala çalışır vaziyette, o yüzden yeğenime vermek istiyorum. GTX 970 ekran kartlı bir kasa, açıkçası sorun yaşamadan yeni oyunları oynayabilsin istiyorum, bu ekran kartıyla sorun yaşar mı? En azından ekran kartını yükseltmeli miyim? RX 5600XT ekran kartlarına baktım, işlemci ile uyumlu mu pek bilgim yok. Aşağıya sistemi yazıyorum, en azından 4-5 yıl sorun çıkarmadan işini görsün istiyorum, önerilerinizi bekliyorum.
(4 yıl bu kasayı kullandım, sadece içine hava üfleyerek temizledim, yapmam gereken bakımlar nelerdir?)

Intel Core i7 6700K 4.00GHz(8CPUs)
16384 MB RAM.
NVIDIA GeForce GTX 970.
Yaklaşık bellek 12157 MB.
Casper Nirvana anakart(model kısmında bu yazıyor)

- Bu işlemci ile RX 5600XT veya daha üst model ekran kartı sorunsuz çalışır mı?
- Bu sistem halihazırda sorunsuz oyun oynatır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben i7 6700K ile MSI Gaming 1080 8/256 besliyorum gayet yeterli.

Bu sistem şu an bakımları yapılırsa oldukça güçlü bir sistem. Güncel oyunlar 1080p çözünürlük için GTX 970 yeterlidir. Bence tek yapılması gereken, eğer bakım yapılmadıysa işlemci ve ekran kartının fanlarındaki tozları temizlemek ve termal macun yenilemek.

- Bu işlemci ile RX 5600XT veya daha üst model ekran kartı sorunsuz çalışır mı?

İşlemcinizi overclock yapmadan kullandığınızı ve 1440P çözünürlükte bir monitöre sahip olduğunuzu var sayarak cevap vereceğim.
Bu sistem 5700XT ve 2070 Super'e kadar besleyebilir ama darboğaz olur. Bir miktar overclock gereklidir. Sonuçta 5 senelik 4c/4t bir işlemci.
Overclock yapılsa dahi 2070 Ti, 2080, 2080 Super ya da 2080 Ti bu işlemciye ağır gelir. Bu sisteme bu kartlar alınmamalı.

Bu sistem halihazırda sorunsuz oyun oynatır mı?

Bu sistem sorunsuz oyun oynatır. GTX 970 güçsüz bir kart değil. 1080P için gayet güzel bir sisteme sahipsiniz. Yukarıdaki arkadaş zaten söylemiş. 5600XT için ekstra para vermenize de gerek yok. Bütçeniz yeterliyse ve 1440P çözünürlükte bir monitör alabilirseniz, 5700XT ya da 2070 Super'e bakabilirsiniz. 1080P çözünürlükte bir monitör kullanıyorsanız ki öyle tahmin ediyorum darboğaz olur bu kartları almayın. Paranız cebinize kalsın.

İşlemcinizi overclock yapmadan kullandığınızı ve 1440P çözünürlükte bir monitöre sahip olduğunuzu var sayarak cevap vereceğim.
Bu sistem 5700XT ve 2070 Super'e kadar besleyebilir ama darboğaz olur. Bir miktar overclock gereklidir. Sonuçta 5 senelik 4c/4t bir işlemci.
Overclock yapılsa dahi 2070 Ti, 2080, 2080 Super ya da 2080 Ti bu işlemciye ağır gelir. Bu sisteme bu kartlar alınmamalı.

Bu sistem sorunsuz oyun oynatır. GTX 970 güçsüz bir kart değil. 1080P için gayet güzel bir sisteme sahipsiniz. Yukarıdaki arkadaş zaten söylemiş. 5600XT için ekstra para vermenize de gerek yok. Bütçeniz yeterliyse ve 1440P çözünürlükte bir monitör alabilirseniz, 5700XT ya da 2070 Super'e bakabilirsiniz. 1080P çözünürlükte bir monitör kullanıyorsanız ki öyle tahmin ediyorum darboğaz olur bu kartları almayın. Paranız cebinize kalsın.

Öncelikle herkese ilgisi için teşekkür ederim.
Yeğenim kendisine bilgisayar almak için bir süredir para biriktiriyordu, ben eski kasamı veririm dediğimden, elindeki parayla monitör almayı düşünüyor çünkü şu anda 60Hz 1080P bir monitörü varmış.
Kasada hemen değişiklik yapmak yerine, bir süre bu şekilde kullanması için verip, daha sonra biriktirdiği parayla daha iyi bir monitör aldığında, ekran kartını yükseltmek daha mantıklı geldi.
Monitörünü aldıktan sonra, en azından 4-5 yıl rahat etmesini istiyorum. Hem işlemci, hem ekran kartı değiştirmek, aşırı pahalıya geleceği için bu işlemciye uygun ekran kartlarına yönelmek daha mantıklı 5700XT ve 2070'e kadar destekleyebileceğini söylüyorsunuz, bu ekran kartlarıyla 4-5 yıl arkasına bakmadan oyun oynayabilir sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı