i7 6700K ve Corsair Champ Spec-02 için Sıvı Soğutma Önerisi

Berkay İpek

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler arkadaşlar,

Corsair Carbide Champ/Spec-02 model kasa için, sıvı soğutma bakıyorum. İşlemcim Intel i7 6700k'dır.
Tavsiye edebileceğiniz ve boşta iken veya yükte iken derecelerini söyleyebileceğiniz sıvı soğutmalar varsa çok memnun olurum.

Yardımlar için şimdiden teşekkürler :)

Ne istediğine bağlı yüksek seviye overclock yapacaksan Corsair H100i/H110i serisi, CM Nepton 200 serisi, SS Tundra TD02 gibi çift radyatörlü alacaksın. Düşük çapta overclock yapacaksan CM Seidon 120, DC Maelstrom 120 gibi ucuz tek radyatörlü işini görür.

Son düzenleme:
Şuan fiyat/performans olarak en iyi soğutucu Silverstone tundra serisi.Corsair h105 ile kapışırlar incelemelerde görmüştüm ama ondan ucuzlar.Arkadaşın dediği gibi bütçe 250-275 tl ise cm seidon 120v,thermaltake water 3.0 performer bütçe 300-350 arası ise antec kuhler 950 ve 1250,Silverstone tundra td02 ve td03 ve deepcool maelstrom 240t alınmalı.

Amazon'dan getirebilirseniz çok ucuza geliyor. 75€ (80$) aşağısına gümrük vergisi istemiyorlar. Sadece 10-12$ kargo ücreti alıyorlar. Corsair H75, 250 liraya geliyor. Ben de Tundra ya da H75 almayı düşünüyorum. Fikirlerinizi alabilir miyim? 80$ aşağısı sıvı soğutma önerilerinizi bekliyorum. Kasa olarak Thermaltake core V31 kullanacağım. Üst kısmında 140mm fan yuvası var ve 140mm radyatörlü soğutma önerebilirsiniz.

Son düzenleme:
Öncelikle Corsair sitesinden bu kasaya hangi soğutucular uyumlu onu öğren sonrasın da kolay. :)
Şimdi burada H110i GTX vs denmesinin hiçbir önemi yok sığmadıktan sonra.

Corsair sitesinde yazanlar: H55, H60, H75, H80i yani 120mm radyatörlü sıvı soğutmalar takabilirsin. Şöyle birşey de var 240mm radyatörlü bir soğutucu alıp radyatörü içerden yukarı montaj yapıp fanlarınıda kasa dışına yukardan montaj yapabilirsin. Ama durum ne olur bilemem. Yani kasanın tavanından anakarta kadar olan boşluk yeterli olmazsa yine sığdıramazsın. Fan takabiliyorsun yukarıya normalde. Fan kalınlığı 25mm. Radyatör kalınlığı 29 yada 30mm. H105 38mm bunu unutma ama. Sonra gelip bize saydırma. :)

Bu arada yukarıda yazdıklarım dışında farklı markaların 120mm soğutucularınıda takabilirsin. Sadece Corsair olacak diye birşey yok.
İyice araştırman gerekiyor.

Yani bir tutulamaz ama aralarında uçurum bir fark da yok. Ama CPU biraz voltaj vererek OC. ettiğinde bu fark yükselir.
Evet sıcaklık konusun da bazen sıkıntı olabiliyor. Ama işlemciyi aşırı ısıtacak bir durumda değil. Ben H110 kullanıyorum kış ile yaz arasındaki sıcaklık farkı 10 derece civarların da. Yani yazın temmuz sıcağın da CPU boşta 35-40 derece aralarında benim. Şuan ise 25-30 derece aralarında seyrediyor.
Ama bu Hatay/Antakya için söylediğim. Diğer şehirlerde biraz daha farklı olabilir. Ayrıca işlemciden işlemciyede değişir bu durum.

@Mustafa K. @CJack60 @Eddraziel32 @Mehmet Emre BOŞÇA
Bir yerden şöyle bir şey gördüm Sıvı soğutmalar yazın sıcak olan yerlerde sıkıntı çıkarabiliyor şeklinde yorumlar okudum öyle bir şey var mıdır? Bir ikincisi Noctua D14 veya D15 sizce sıvı soğutmalar ile bir tutulabilir mi?

Tutar.Piyasada bulunan sıvı soğutmaya kafa tutabilecek tek firma noctua.

Noctua NH-U14S Review (Bide üstelik bu s olan ince modeli)

Noctua NH-D15 Review

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı