Çözüldü i7 6700K ve GTX 1080 Ti sistem performans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kudret Melih

Hectopat
Daha fazla  
  • Tomahawk Z270 anakart
  • i7 6700K işlemci
  • Inno 3D 1080 Ti 11 GB ekran kartı
  • Gskill 8*2 16 GB RAM
  • AOC Agon 2K 144 Hz monitör

Bilgisayarımın bileşenleri yukarıdaki gibidir. Yaklaşık 9 aydır kullanmaktayım ve bir gün bile herhangi bir sıkıntı vermemişti. Normalde PUBG'de 2K ultra ayarlarda 120 FPS almaktayken, şu anda PUBG'de her zamanki kullandığım ayar olsun veya minumum ayar olsun 30 FPS civarı almaktayım.

Windows'u yeniden kurdum, ekran kartının eski sürücüsünü yükledim, Windows Tweaker ile tüm Windows programlarını kapattım. Bilgisayar güç seçenekleri ve performans ayarlarını performans alacak şekilde değiştirdim. Nvidia Denetim Masası'nda denemediğim ayar kalmadı ama yine de sorunu çözemedim.

GTA 5 denediğimde de orada da aynı şekilde FPS 30 civarlarında. PES 2018 denediğimde ise 144 Hz görüyorum. İşlemci sıcaklık okumalarını ve bilgisayar testlerini de paylaşıyorum sizlerle. Sorun işlemciden mi kaynaklanıyordur yoksa başka bir şeyden mi acaba? Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG
Ekran Alıntısı3.PNG

Çözüm
Bilgisayarın tüm bileşenlerini söktüm temizleyip tekrar taktım. Ayrıca fan tam oturmuyordu yedekteki fanı taktım ve sorunum düzeldi. Şimdi işlemci ısısı ortalama 65'lere falan indi. Yarın sıvı soğutucu da alıp taktıktan sonra işlemci ısı derecesini ve oyunlarda kaç FPS aldığımı da yazarım ki aynı problemleri yaşayan bir arkadaşımız olursa belki derdine derman olur.
İşlemci 100 dereceyi görüyor. Bu yüzden frekansını oldukça düşürür. Overclock yaptınız mı? Soğutucuyu daha önce söktüyseniz, oturduğuna emin olun.
Ayrıca VCore yani işlemci voltajını 1.200 ayarlayın overclock yoksa.

Overclock hiç yapmadım. Soğutucu olarak stok fan kullanıyorum. Sistemi ilk kurduğum dönemlerde maddi anlamda sıkıntı vardı fana param yetişmemişti ondan dolayı stok fan almıştım. Termal macunu ve fanı kontrol ettikten sonra tekrar dönüş yapacağım.

Bilgisayarın tüm bileşenlerini söktüm temizleyip tekrar taktım. Ayrıca fan tam oturmuyordu yedekteki fanı taktım ve sorunum düzeldi. Şimdi işlemci ısısı ortalama 65'lere falan indi. Yarın sıvı soğutucu da alıp taktıktan sonra işlemci ısı derecesini ve oyunlarda kaç FPS aldığımı da yazarım ki aynı problemleri yaşayan bir arkadaşımız olursa belki derdine derman olur.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı