i7 6700K ve RTX 2060 sistem oyunda yüksek CPU kullanımı sorunu

Hyakkimaru

Hectopat
Sistemime ek olarak RTX 2060 ekran kartı aldım. Fakat bazı oyunlarda özellikle Battlefield 5'de ara sıra takılmalar yaşamaya başladım. Bunun üzerine CPU ve GPU kullanımlarına bakmaya karar verdim acaba darboğaz mı yaşıyorum diye. Baktığımda CPU kullanımım genelde %90'dan aşağı inmediğini ve buna karşılık GPU kullanımının ise %50, %60 gibi değerlerde olduğunu gördüm. Sadece ara sıra kullanımlarda %85 CPU, %85 GPU gibi eşitlenme oluyordu. Aynı şekilde Rainbow Six Siege oyununda da %90 işlemci, %60, %70 ekran kartı kullanımı aldım. Fakat Apex Legends'de ekran kartı kullanımım %90'dan aşağı cok nadir düşüyor. İşlemci kullanımım ise %60-70 gibi değerlerde oluyordu.

Overclock attığımda kullanımlarda yine çok değişim olmuyor yine işlemci kullanımı her zaman belirttiğim oyunlarda önde oluyor. Bu olaylardan farklı olarak sıvı soğutmam mevcut fakat işlemciye overclock atmadığım halde bile işlemcim 67-70 derecelerde oluyor. 4.5 - 4.6 overclock attığım zaman ise sıcaklık 75-80'leri görüyor. 4.7 atmayı hiç düşünmedim çünkü işlemci 1.5 volt kullanıyor ve işlemcim 90 dereceye ulaşıyor. (Bu arada söylediğim dereceler oyunda olduğum sırada olan dereceler) . Termal macunu yeni değiştirdim ve güzel bir şekilde sürdüğüme eminim. Sadece kasa içi kablolama kasanın anakart arka kısımından yapılmamış kasa iç tarafından yapılmış. Kablolamayı ben arka taraftan yapacağım fakat 5-6 derece kadar oynayacağını düşünüyorum. Diğer taraftan CPU ve GPU kullanımlarıma da yardımcı olursanız sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ediyorum.

• İşlemci: Intel i7-6700K
  • Soğutma: Thermaltake Water 3.0
  • Anakart: MSI Z170A Gaming M3
  • Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2060
  • Bellek: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3000 MHz DDR4 RAM
  • Depolama: SanDisk Ultra II 240GB ve Seagate Barracuda 1 GB Harddisk.
  • Kasa: Thermaltake Versa N21 600W + 80
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro 64 bit
  • Monitör: BenQ GW2270 21.5 5ms 60hz

Son düzenleyen: Moderatör:
8 threadin de çalıştığından emin olun.
Ayrıca oyun esnasında her threadin frekansını kontrol edin, konuda belirtin.

Normal şartlarda 6700K işlemcinin bahsini ettiğin oyunlarda o kadar fazla yüke girmemesi gerekirdi. Yaptığın tüm işlemleri BIOS içerisinden sıfırlayıp RAM frekansını sadece artırmalısın. Daha sonra arka planda çok fazla program varsa çalışmamasını sağlamalı ayrıca zararlı yazılım çalışmadığına iyice emin olmalısın.

Son düzenleme:
8 threadin de çalıştığından emin olun.
Ayrıca oyun esnasında her threadin frekansını kontrol edin, konuda belirtin.

Sıcaklıkların biraz düşük olma sebebi bilgisayarı ve oyunları şimdi açışımdan dolayı sanırım. Normalde 70-73 dereceleri görüyor. Oyun içi mekana göre kullanımlar değişiyor. Bazı yerlerde işlemci yine %90 üzerindeyken ekran kartı kullanımı %50 lere kadar inebiliyor. Takılmalar ve kasılmalar yaşıyorum.

bf.png
bff.png
r6.png
rr6.png

Yeni konular

Geri
Yukarı