İ7 6700k ve Z170A PC Mate Alınır mı?

Faz işlemci etrafında bulunan ve güç gereksinimleri sağlayan devrelerdir. OC işlerinde faz önemli bir husustur.
Önemi nedir ne derecedir? Örnek vermek gerekirse benim anakartım benim işlemcimi 1,4 voltaj ile 4,8 GHz hızında besleyebilir mi? Kaç faz neye göre nasıl besler?

Besleyip besleyemediğini nasıl anlarız? G3258 zamanında dandik anakartlar ile bile yüksek voltajlara çıkılabiliyordu bu durumda fazın önemi ve işlevi nedir?

Sizi sorulara boğuyorum ama bunlar benden sonra kalanlar için de önemli bilgiler olacak :)

Her Anakartın faz değerleri farklıdır, aralardaki farkları iyice araştırmak lazım. Çok kafaya takılacak bir durum mu bana göre çokta kafaya takmaya gerek yok ama önemi vardır. Profesyonel olarak OC yapıyorsan faz sayısı ne kadar fazlaysa fazlara binen yük azalır, dengeli bir dağılım olur. Bu fazlar CPU'ya voltaj verir, stabilitenin sağlanması için yüksek fazlı Anakart seçimleri yapılır. Sen zaten iyi bir değere ulaşmışsın aşırıya kaçmana gerek yok.

Anakart Bileşenlerinin Performansa Etkisi - Technopat

Anakartın kalitesini sadece overclock kapasitesine göre değerlendirmek eksik olur. Anakart uzun süreli kullanımda ister overclock yap ister yapma kasa içerisinde genleşen sıcak havanın etkisiyle üzerindeki kondansatörler, transistörler yıpranır arıza verir. İşte tam burada anakartın kalitesi ortaya çıkıyor. Mate türevi anakartın üzerindeki parçalar pahalı olanlara nazaran düşük kaliteli olduğundan daha çabuk yıpranıp arıza çıkarması muhtemeldir. Çok fazla yüksek voltajla bu ömrü normalden önce kısaltmak yanlış kasa düşük kaliteli soğutucu tercihiyle kullanıcının tasarrufuna kalmıştır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı