i7-6850K ve GTX 1080Ti Sistem Toplama

• Konuyu başlatan M3K0
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 2B

M3K0

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese Techno günler dilerim. :)

Daha önce bu paylaşım tarzında paylaşımlarda bulundum yani sistem toplama adı altında birçok sistem önerisi okudum araştırdım zaten Recep ve Ali abiden gördüklerim cabası özetle açıklayayım sizlere arkadaşlar. Ben kiminize göre basit kiminize göre gereksiz hatta ulaşılmaz (yapamazsın denildiği için.) bir hedef koydum kendime.

Ben Gamer, Youtuber ve Twitch Yayıncısı olmaya karar verdim. Aslında halihazırda bir mesleğim var aslında gemide makine zabitiyim (mühendisi de denilebilir.) ama ben bu hayatı değil de dilediğim gibi istediğim gibi olmayı deneyeceğim farz edelim ki birçoğunuzun düşündüğü gibi tutunamadım bu ortamlarda kaybedecek hiçbir şeyim yok en kötü mesleğime geri dönerim.

Bu sistemi toplamama yaklaşık 6 ay var son kez gemiye gidip paramı kazanıp geldiğimde bu hayalimi planımı gerçekleştirmek için tam 6 ayım var ve ben düşük seviyelerle başlayıp özgürce sistemime ve kendime güvenip büyük bir bütçeyle girmek üzere olduğum bu sektöre sağlam atılmak istiyorum. Yani hem beni izleyecek insanlara hemde kendime güzel işler çıkartmak istiyorum bunun içinde kusursuz olmasını istiyorum.

Aşağıda görmüş olduğunuz sistem bu işin sadece bir parçası ve ben daha VLOG kamerası, blue/green screen, mikrofon, facecam, oyuncu masa ve sandalyesi gibi ekipmanlar almalıyım her birini tek tek hesapladığımda karşıma çıkan tablo evet korkunç fakat Niccolo Machiavelli'nin de dediği gibi " Amaca giden her yol mübahtır." diyorum ve yaklaşık 30.000 TL'lik bir bütçe ile bu işe atılıyorum.

Umarım bir gün gelir de bu sözlerimin boşta kalmadığını sizlerde görürsünüz. :) Uzattım da uzattım özür dilerim. Araştırmalarım ve bütçem doğrultusunda sadece bilgisayar sistemime ayırabildiğim bütçe 20.000 TL bu bütçe doğrultusunda aşağıda görmüş olduğunuz canavarı toplayacağım.

Şimdi sorular geliyor hazır mısınız ?

Soru 1: Bu parçaları çalıştığım gemi ile gittiğim ülkelerden üç aşağı beş yukarı uygun fiyata alsam totalde belki 2000 belki 3000 TL kârım olacak bunu yaparsam bir zararını görür müyüm? (Gümrük sorunum yok onu dert etmeyelim.)

Soru 2: Seçmiş olduğum işlemci anladığım kadarı ile fiyat segmentindeki en iyilerden bir tanesi fakat ben oldu ki ilerledim ve ikinci bir ekran kartı ihtiyacım doğdu SLI yapmak istediğimde beni bu işlemci darboğaz yapar mı ? Sonuçta render vs işlemler de sıkça yapılacak sistemde.

Soru 3: Twitch yayını için monitör seçimim iyi mi? Ve 2 veya 3 monitör kullanmalı mıyım? Sanırım en az 2 monitör bir tanesi oyun için diğeri yayınını takip etmek için fikri/bilgisi olan bu konuda aydınlatırsa çok memnun olurum. (Monitörlerden pek anlamadığım için sadece hertz ve gecikme olayını biliyorum.)

Soru 4: Seçmiş olduğum kasayı gerek Technopat Youtube Kanalı'ndan olsun gerekse internetteki incelemelerden öğrendiklerim olsun gördüğüm görsel ve fiziksel olanaklarıyla hoşuma giden bir kasa oldu bu konuda farklı önerileri olan arkadaşlarımdan destek bekliyorum.(Gelecek için sıvı soğutma ve upgrade olanağı sunmasını isterim şahsen ayrıca pencereli bir kasa olursa önerilerinizde memnun olurum.)

Soru 5: Konuyla alakasız mı bilmiyorum ama sayın moderatör yanlışsam düzeltmeniz dileğiyle soruyorum bunu da burada. VLOG için gerekli kamera ve mikrofon önerisi olan arkadaşlar varsa da çok teşekkürler çünkü bu konuda bildiğim birkaç şey var sadece kameranın kompakt olması mikrofon girişi olması son olarak da LED ekranının 180 derece dönebilir olması; kadrajı görmem gerektiğinden.

Sorularım şimdilik bu kadardı hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunarım bunların hepsini okuyup da yardım etmeye çalışan herkesin emeğini imkan doğrultusunda beğenerek ve teşekkür ederek belirteceğim benim için ne kadar büyük bir iyilik yaptığınızı bilmenizi istiyorum. Hepinize Techno günler diliyorum... Unutmadan sistem Sinerji Bilgisayar - Sistem Tavsiyeleri - PC Toplama - Ekran Kartı üzerinden toplandı.

İşlemciIntel Core i7 6850K 3.6 Ghz 15 MB 20111624,18 USD + KDV
AnakartMSI X99A Godlike Gaming 3400 Mhz(OC) 2011p E-ATX1516,60 USD + KDV
BellekKingston 32GB(4x8GB) HyperX Savage DDR4 2800mhz CL141260,70 USD + KDV
Ekran KartıMSI GeForce GTX1080Ti Founders 11GB 352Bit1808,00 USD + KDV
Sabit DiskSeagate 2TB+8GB SSD Firecuda 64MB 7200rpm (ST2000DX002)1120,75 USD + KDV
SSD DiskSamsung 1TB 960 Evo M.2 3200/1800 (MZ-V6E1T0BW)1481,95 USD + KDV
KasaAeroCool XPREDATOR II Full Tower 5x14cm Fanlı 10 PCI Yuvalı HDD Dock Siyah Oyuncu Kasası1161,57 USD + KDV
Güç KaynağıSeasonic Platinum 1050W 80+Platinum Modüler Güç Kaynağı1279,68 USD + KDV
MonitörAsus 24 VG248QE 1ms 1920x1080 144Hz Gaming Led Nvidia 3D Ready1311,10 USD + KDV
Optik SürücüAsus 24D5MT Extreme 24X DVD-RW Siyah Bulk Dahili113,50 USD + KDV
İşlemci SoğutucuCorsair Hydro H115i Extreme Performance Sıvı Soğutma1161,70 USD + KDV
FanCorsair HD120 120mm RGB Ledli - Kontrol Üniteli (3lü paket)1135,00 USD + KDV
Klavye & Mouse SetLogitech MK710 Kablosuz Klavye Mouse 920-002439188,90 USD + KDV
Gaming KulaklıkLogitech G933 Artemis Spectrum Gaming Kulaklık1829,66 TL + KDV
Gaming MouseLogitech G900 Chaos Spectrum Gaming Mouse1558,47 TL + KDV
Gaming MousepadSteelSeries 4HD Gaming Mouse Pad158,47 TL + KDV
Gaming KlavyeSteelSeries Apex M500 Mekanik Gaming Klavye1338,14 TL + KDV
Ses KartıAsus Xonar Phoebus 7.1 Ses Kartı1208,95 USD + KDV
[TBODY] [/TBODY]
Ara Toplam :16.910,71 TL
KDV Toplamı :3.043,93 TL
Genel Toplam :19.954,64 TL
Havale/EFT ile :19.755,09 TL
[TBODY] [/TBODY]

Son düzenleyen: Moderatör:
Başarılar dilerim. En azından denemedim demezsiniz, dediğiniz gibi.

Yurtdışından almanızda fiyat olarak avantaj elde etseniz dahi, garanti, servis gibi konularda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Temelli döneceksiniz zira, bu yüzden daha temkinli olmakta fayda var.

Ayrıca bu yayıncılık için iyi bir internet bağlantınız da olmalı. AKK'siz fiber bir bağlantıyla yapabilirsiniz ancak.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim insanın en azından böyle destek görmesi bile birçok kötü fikri kafamdan atmama yarıyor. Teşekkür ederim üşenmeyip okuduğunuz ve cevapladığınız için. Yurt dışı konusuna gelirsekte şu an kafama en çok yatan kısmı o çünkü 3000 tl gibi bir para kalsa bana en azından ekipmanların kalitesini veya çift monitör sistemi için kullanmış olurum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkür ederim insanın en azından böyle destek görmesi bile birçok kötü fikri kafamdan atmama yarıyor. Teşekkür ederim üşenmeyip okuduğunuz ve cevapladığınız için. Yurt dışı konusuna gelirsekte şu an kafama en çok yatan kısmı o çünkü 3000 tl gibi bir para kalsa bana en azından ekipmanların kalitesini veya çift monitör sistemi için kullanmış olurum :)
Mesajımı düzenledim, tekrar bakarsan :) Biraz araştırma yaptıktan sonra yurtdışından uzun vadeli bir şey almanın pek sağlıklı olmayacağını düşünüyorum.

Aslında Corsair, Evga gibi hem sağlam hemde uluslararası garanti sağlayan firmalardan alırsanız sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

İşlemci konusunda 6800k olsaydı sıkıntı olurdu ama 6850k veri yolu fazla olduğu için sıkıntı çıkmaz.

Monitör seçimi gayet iyi ama 1080ti full hd için çok fazla en azından 2k monitöre yönelebilirsiniz.

Seçtiğiniz kasa gayet güzel aslında ama ilerde sıvı soğutma olarak custom düşünüyorsanız Türkiyede satılan kasalar rahat çalışma alanı sunmaz.

Vlog işine gelince 0 bilgi sahibiyim ama fps değeri yüksek video kaydedebilen kamera her zaman daha iyidir. Sonuçta Vlogda oturmayacaksınız ;).

Ayrıca HDD olarak Toshiba P300 ve X300 serilerini öneririm.

Son düzenleme:
Aslında Corsair, Evga gibi hem sağlam hemde uluslararası garanti sağlayan firmalardan alırsanız sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

İşlemci konusunda 6800k olsaydı sıkıntı olurdu ama 6850k veri yolu fazla olduğu için sıkıntı çıkmaz.

Monitör seçimi gayet iyi ama 1080ti full hd için çok fazla en azından 2k monitöre yönelebilirsiniz.

Seçtiğiniz kasa gayet güzel aslında ama ilerde sıvı soğutma olarak custom düşünüyorsanız Türkiyede satılan kasalar rahat çalışma alanı sunmaz.

Vlog işine gelince 0 bilgi sahibiyim ama fps değeri yüksek video kaydedebilen kamera her zaman daha iyidir. Sonuçta Vlogda oturmayacaksınız ;).

Ayrıca HDD olarak Toshiba P300 ve X300 serilerini öneririm.
Çok teşekkürler görüşlerin için ama MSİ'de global bir marka ve nedense MSİ sempatim var bu konularda önemli olan bileşenler yurt dışından alınacak örneğin kasa vs bunları Türkiyeden alabilirim bunlarda problem yok.

İşlemci içinde kuşkuya düştüm şimdi broadwell-e mimarisi i7-5960x almayı düşündüm şu an bu görüşünüz için. :)

Monitör konusunda da önerebileceğiniz monitör varmıdır acaba birde 2k 4k monitörler pahalı oluyor sisteme ayırabildiğim belirli bir limit var sonuçta 2 monitör almam gerekiyor ya yayın için.(Veya bir tane de laptop alırım uygunlarından yayın takip amacı ile o zaman monitöre vereceğim parayı laptop'a vermiş olurum. Sizin öneriniz nedir ? :)

Kasa konusunda ise kasayı yurt dışından getirmek bana zulüm olur açıkçası sonuçta minimum 12 kg kasalar onu Türkiyeden almak en mantıklısı gerekirse 600 değil 1200 TL verip sıvı soğutmalı kasa serisinden alabilirim.

Kamera konusunda bu dediğinizi yeni öğrendim ben birkaç youtuber'a e-posta atıp bilgi istiyim en iyisi. :)

Çift klavya mause sebebi ise yayın kontolü yapacağım laptop içindi ama gereksiz sanırım acemiliğimden kaynaklı bir şey :)

Mesajımı düzenledim, tekrar bakarsan :) Biraz araştırma yaptıktan sonra yurtdışından uzun vadeli bir şey almanın pek sağlıklı olmayacağını düşünüyorum.
Çok pardon ben daha iyi olur diye okumuştum sanırım. :) Bu internet konusunda kesinlikle 2 internet kullanacağım evde öncelikle yayın interneti minimum 25mbits fiber statik ip olacak diğeri ise yayın kontrolü ve diğer amaçlar ya da yedek olarak kullanılacak wireless olacak. Garanti vs konularda Türkiyenin ne denli vasat olduğunu hatırlatmak isterim. Örneğin daha 1 ay önce samsung s7 edge telefonumu gönderdim hala bir haber yok. :) Bu yüzden de oradan aldığım ürünlerin garantisi yine orada devam ediyor yani bir problemle yakın zamanda karşılaşmazsam sorun değil çünkü bunların değer 2 sene sonra kalmayacak büyük ihtimalle ama yakın zamanda olursa aldığım ülkeye gider ve gerekeni yaparım sonuçta avrupa bu konularda bizden çok ileride servis vs. konularda.

İşlemci konusunda açık olmak gerekirse ben her zaman yeni nesilden yanayım sonuçta 6850k sizi üzmez.

Monitör konusunda ise demek istediğim. 1080Ti için 1080p az gelir. Bütçe yoksa bu monitör alınıp daha sonra 2k veya 4k ya geçilebilir ama 1080p de kalacağım diyorsanız 1080 bile neredeyse fazla diyebilirim.

Eğer alabilirim derseniz;
AOC 23.8" AGON AG241QX 144Hz 1ms ADAPTİVE-SYNC 2K Gaming Monitör
veya
ASUS 27" MG278Q 1ms 144Hz 2K HDMI+DP FreeSync Gaming Monitör
önerebilirim. Biri 24'' diğeri 27''.

İşlemci konusunda açık olmak gerekirse ben her zaman yeni nesilden yanayım sonuçta 6850k sizi üzmez.

Monitör konusunda ise demek istediğim. 1080Ti için 1080p az gelir. Bütçe yoksa bu monitör alınıp daha sonra 2k veya 4k ya geçilebilir ama 1080p de kalacağım diyorsanız 1080 bile neredeyse fazla diyebilirim.

Eğer alabilirim derseniz;
AOC 23.8" AGON AG241QX 144Hz 1ms ADAPTİVE-SYNC 2K Gaming Monitör
veya
ASUS 27" MG278Q 1ms 144Hz 2K HDMI+DP FreeSync Gaming Monitör
önerebilirim. Biri 24'' diğeri 27''.
Bende şöyle bir hastalık var 27 inç bana çok büyük geliyor odaklanamıyorum ama 24 inç gayet makul ama aoc çok pahalı viewsonic alabilirim.

Güncel.

Merhaba,
İlk mesajı okuduğum kadarı ile, Sistemi toplamanıza 6 Aylık bir süre var. 2 ay içerisinde AMD'nin "ThreadRipper" kod adlı 16 çekirdekli ekstrem masaüstü işlemcileri gelecek. 12 çekirdekli modelinin 6850K, 16 çekirdekli modelinin ise 6900K ile aynı fiyata sahip olacağı söyleniyor. Ve gördüğüm kadarı ile vakit sıkıntınız yok. Siz alana kadar da gereken güncellemeler yapılacak ve platform iyice stabilleşecektir. Yayıncılık ve video işleme işlemleri için ise, 8 çekirdek ile 16 çekirdek arasında muazzam bir fark olacağı düşüncesindeyim.
Ve arkadaşın tavsiye ettiği gibi 2K monitör tavsiye ederim ben de. 1080p monitör için GTX 1080Ti çok fazla olacaktır. Çift monitör ise neredeyse şart diyebilirim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı