i7 740QM işlemci hızı 1.86 GHz'ten yukarı çıkmıyor

Ömer Gündüz

Kilopat
Yer
İstanbul
İnan o çok büyük bir nimet değil... Çekirdek sayısı değil mimari önemli. Bak FX-8150'ye. 8 çekirdek çok güzel bir işlemci ama i5-2500K kafa tutuyor ona.

KS
Y

yalcines

Hectopat
Bu ayar ile ilgisi olduğunu hiç sanmıyorum. Sen PC'yi kapatıp açarken PC soğudu ya da pil tasarruf ayarı sıfırlandı... Bu ayar ile frekansın uzaktan yakından hiçbir alaksı yok...

Valla 3 kere denedim pc hiç kapatmadan ve sonuç aynı. i5 veya i7'de işlemci ayarını dediğim yerden 4 veya daha altında yaparsan sen de farkedersin.

Egemen

Megapat
Katkıda Bulunan
Yer
Ankara
Bende ayar 4'te fakat AIDA64'den baktığımda frekans normal gözüküyor ve Turbo Boost teknolojisi etkin gözüküyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
KS
Y

yalcines

Hectopat
İşlemcin ne? O ayardaki işlemci sayısı en son kaç?
Şöyle izah edeyim, normalde i7 8 çekirdek olarak gözüküyor. (4+4 sanal) Benim işlemcimin turbo boost olmadan hızı 1.73 .
Ben o ayardan işlemciyi 4 yaptığımda sadece 4 çalıştırıp(sanırsam) 1.86'ya kadar çıkıyor.

Ben bunu 3-4 kez bilgisayarı kapatmadan ve klimalı ortamda altında sağlam bi soğutucu ile denedim ve sıcaklıkla ya da herhangi birşeyle ilgilisi olduğunu sanmıyorum. Üç durumda da bilgisayarı zorladım ayarı 4 yaptığımda 1.86'yı geçmiyor, 8 yaptığımda son hızı olan 2.93'e kadar çıkıyor, ayarı pasif yaptığımda gene 2.93'ü görüyorum. Bunun yanı sıra o ayar penceresinde Ram seçeneğide var bu seçenekten rami de düşürdüğümde sistemde düştüğünü görüyorum. Yani o ayar benim bilgisayarımı etkiliyor gerisini bilmem.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yukarı