i7 7500U Sistemin HDD'yi Görmemesi

furkansarbyk

Hectopat
Bilgisayarımı gayet sorunsuz bir şekilde kullanırken birden ekran takılı kaldı. Sonrasında cihaz kendini yeniden başlattı ve hard disk okunamıyor uyarısı ile karşılaştım.

Sonrasında birkaç çözüm aradım. Ancak kesin bir sonuç alamadım. BIOS version 302’e pek hakim değilim ve ilk BIOS ekranına girdiğimde “boot priority” kısmında 2-3 aygıt okunurken şu an hiçbir şey mevcut değil. İnternette birkaç bir şey okudum ve SATA Mode’u ID'e geçirmek istedim. Ama AHCI'den başka bir seçenek mecvut değil. Lütfen BIOS 302'ye hakim olan biri beni bu durumdan kurtarabilir mi? Bir hafta sonrasına bilgisayarı mutlaka kullanabiliyor olmam lazım. Şimdiden geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.

Sistem Özellikleri:

İntel(R) Core(TM) i7-7500U CPU @ 2.70GHz

İşletim sistemi Windows10

Nvidia Geforce 940MX

1TB HDD - 16 GB RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atma ekranına gel orada yüksek bir ihtimal hard disk 0 mb gösterecek. Eğer 0 mb gösterirse disk bozulmuş demektir.
Format atma ekranına gel orada yüksek bir ihtimal hard disk 0 mb gösterecek. Eğer 0 mb gösterirse disk bozulmuş demektir.
Bu bios versionunu hiç bilmediğimden bahsettiğiniz ekrana nasıl gideceğim bilemedim.

Format atmak için, bootlanmış bir USB olması lazım öncesinde. Sisteme takıp, USB'yi boot ederek, kurulum aşamasına gelebilirsin. (Biostan boot yazan kısımdan USB'yi seçerek veya sistem açılırken F10 tuşu ile.) Burada sistemi kurmak için, disk seçmen gerekli. Eğer kurulacak disk göremiyorsan, HDD gitmiş demektir.

Bu arada bilgisayarının düştüğünü veya harddiskin denk geldiği kısmına darbe aldığını düşünüyorum. Garantiye yollamanda fayda var. Sanırım Asus X serisi bir laptop kullanıyorsun.

Format atmak için, bootlanmış bir USB olması lazım öncesinde. Sisteme takıp, USB'yi boot ederek, kurulum aşamasına gelebilirsin. (Biostan boot yazan kısımdan USB'yi seçerek veya sistem açılırken F10 tuşu ile.) Burada sistemi kurmak için, disk seçmen gerekli. Eğer kurulacak disk göremiyorsan, HDD gitmiş demektir.

Bu arada bilgisayarının düştüğünü veya harddiskin denk geldiği kısmına darbe aldığını düşünüyorum. Garantiye yollamanda fayda var. Sanırım Asus X serisi bir laptop kullanıyorsun.
Bilgisayarım düşmedi veya darbe almadı. 10 aydır kullanıyorum ve gerçekten güzel baktım. Sorun şu ki boot yazan kısıma geldiğimde yer değiştirme olayı diye bi şey yok. Eski bios arayüzünü ben rahatça kullanabiliyorum ama bu version 302 BIOS arayüzü bana bu imkanı vermiyor. Haraketli arka planı ve de çok kısıtlı seçenekler sunulmuş. O yüzden özellikle belirttim bios 302 ye hakim olan biri yazsın diye.

Yer değiştirme olayını yapmana gerek yok. F10'a basarak manuel boot etmiş oluyorsun zaten. 302 biosa hakimim merak etmeyin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı