i7-7700 HQ işlemciye undervolt yapımı

Jhuelz

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
UV yapmayı düşünüyordum lakin yeni gelen BIOS güncellemeleriyle bunun mümkün olmadığını söylediler. Bu doğru mudur? Peki yapmak istesem bir yolu var mıdır?

resim_2020-12-14_171300.png

ThrottleStop ile benim kullandığım bir ayar var, istersen deneyebilirsin. @Tolga Samet hocam ile birlikte yapmıştık.

Yük altında yaklaşık 4 5 derece fark ediyor.

Eki Görüntüle 780272

Eki Görüntüle 780273

Hocam, bende yapmıştım lakin UV'nin etkin olup olmadığını anlayamadığım için varsayılana geri döndürüp ThrottleStop'u silmiştim. Ayarların etkin olduğunu nereden anlayacağım ve bilgisayarı her açtığımda uygulamayı açmam gerekiyor mu?

Hocam, bende yapmıştım lakin UV'nin etkin olup olmadığını anlayamadığım için varsayılana geri döndürüp ThrottleStop'u silmiştim. Ayarların etkin olduğunu nereden anlayacağım ve bilgisayarı her açtığımda uygulamayı açmam gerekiyor mu?

Turn on yapın ve Save deyin. Küçülttüğünüzde veya ayarlayıp kapattığınızda aktif kalıyor.
1607957979768.png

Bu şekilde olmalı.

1607957954334.png

ThrottleStop ile benim kullandığım bir ayar var, istersen deneyebilirsin. @Tolga Samet hocam ile birlikte yapmıştık.

Yük altında yaklaşık 4 5 derece fark ediyor.

Eki Görüntüle 780272

Eki Görüntüle 780273

Hocam son olarak FIVR kontroldeki her sekmenin fotolarını atar mısınız? Ben de aynı ayarları yapayım. Bu arada sizde de i7-7700 HQ işlemcisi var değil mi? Sorun olmaması açısından sordum.
Turn on yapın ve Save deyin. Küçülttüğünüzde veya ayarlayıp kapattığınızda aktif kalıyor.
Eki Görüntüle 780345
Bu şekilde olmalı.

Eki Görüntüle 780343

Hocam ayarları yaptım lakin sağ üstte - ibare oluşmadı. Yeniden de başlattım. Aktifleşmiş midir ?
resim_2020-12-14_183316.png

7700HQ kullanıyorum. Ayar yapmanız gereken yer FIVR yazan yer.

1607963957752.png

Bu şekilde yaptıktan sonra uygulayıp kapatıyoruz. Daha sonra ana ekranda "Turn On" yazar sizde, ona basıp aktif hale getiriyoruz. Bastığınız zaman "Turn Off" yazmalı. Daha sonra save butonuyla kaydediyoruz, bu kadar.
1607964003141.png

Sistemi açtığınızda 1 kez çalıştırın ve alta alın emin olmak için. Options'dan ayarları aşağıdaki gibi yaparsanız programı küçülttüğünüzde veya X ile kapattığınızda alta alır simge şeklinde.

Bu sayede hem aktif olur hem de durumu gözlemlersiniz.

1607964212561.png

7700HQ kullanıyorum. Ayar yapmanız gereken yer fıvr yazan yer.

Eki Görüntüle 780512

Bu şekilde yaptıktan sonra uygulayıp kapatıyoruz. Daha sonra ana ekranda "turn on" yazar sizde, ona basıp aktif hale getiriyoruz. Bastığınız zaman "turn off" yazmalı. Daha sonra Save butonuyla kaydediyoruz, bu kadar.
Eki Görüntüle 780516

Sistemi açtığınızda 1 kez çalıştırın ve alta alın emin olmak için. Options'dan ayarları aşağıdaki gibi yaparsanız programı küçülttüğünüzde veya X ile kapattığınızda alta alır simge şeklinde.

Bu sayede hem aktif olur hem de durumu gözlemlersiniz.

Eki Görüntüle 780525

Dediğiniz gibi sadece CPU Core kısmını değiştirdim ayarların hepsini yaptım lakin hala aktifleşmedi. Kafayı yemek üzereyim. Ne yaptıysam olmadı. BIOS ile alakalı olabilir mi? Ne dediyseniz yaptım çünkü.

resim_2020-12-14_195018.png

Şaşırtıcı. 10. nesildeki gibi engel koymuşlar herhalde. BIOS'unu bir eski sürüme güncellemeyi veya modlamayı deneyebilirsin. Eski ThrottleStop sürümlerini de deneyebilirsin. XTU zaten aktif değildir, denemeye gerek yok. Ne zaman geldi BIOS güncellemesi?

Şaşırtıcı. 10. nesildeki gibi engel koymuşlar herhalde. BIOS'unu bir eski sürüme güncellemeyi veya modlamayı deneyebilirsin. Eski ThrottleStop sürümlerini de deneyebilirsin. XTU zaten aktif değildir, denemeye gerek yok. Ne zaman geldi BIOS güncellemesi?

2 Ay oldu BIOS'u güncelleyeli. Bu modlama nasıl yapılıyor?

Geri
Yukarı